KütahyaManşet

“Yıllık 10 milyon TL civarı para gidiyor”

Ahmet Özen öncülüğündeki kurucular heyeti Türkiye Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Öz Belediye İş) için müracaatta bulundu. Sendikayı kurmaktaki amaçlarını anlatan Ahmet Özen, “Bütün Kütahya’yı kapsarsak yıllık 10 milyon TL civarı para gidiyor. Bizim örnek teşkil eden sistemimiz bütün sendikalarına yansıdığında. Bu para Kütahya’da kalacak” dedi.

Türkiye Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Öz Belediye İş)’nın kuruluş dilekçesi Ahmet Özen öncülüğündeki kurucular heyeti tarafından Kütahya Valiliği’ne sunuldu. Yanlış gördüğü sendikacılık faaliyetlerini anlatarak çözüm amaçlı Kütahya merkezli sendika kurduklarını bildiren Ahmet Özen, “1989 yılından beri sendikacılık hareketi içerisindeyim. Geçtiğimiz bu süre zarfında sendikacılığını tamamen yozlaştığını, aidat sendikacılığına dönüştüğünü bire bir gördük. Bundan dolayı Türkiye’ye örnek olabilecek bir hareketi başlattık. Yeni bir sendika kuruyoruz. Bu sendika bugüne kadar gördüğümüz eksik hususları yapmayacak şekilde de tüzüğümüzü hazırladık. Aidatlar yüzde 35’i aşamaz diye bağlayıcı madde var. Bugünkü sendikacılık çay ocağı garsonluğu gibi. Bir işverene gidiyorlar işverenin verdiğini işçiye servis etmekten ibaret. Bugün yasanın boşluğundan yararlanarak alınan 1 günlük ücretin verilen hizmetin karşılığı olmadığının kanaatindeyim.  Sendikanın hak etmediği parayı almaması için yola çıktık. Şuanda Kütahya’da her ay sadece belediye işçilerinden 500 bin TL’ye yakın sendika ağalarına para gidiyor. Yılda 5 milyon TL demektir. Biz bu parayı Kütahya’da bırakmak istiyoruz. Belediye işçilerinin sırtından Ankara’da ki ağalara 5 milyon TL para gönderiyoruz, buna mani olacağız. Kurmuş olduğumuz sendika her yıl Kütahya piyasasına 1 milyon TL sendika olarak para kazandıracağız” dedi.

“MEMUR 30 TL ÖDERKEN NİYE BİR İŞÇİ 160 TL AİDAT ÖDÜYOR”

Aidatlar üzerinden eleştirisini yapan Ahmet Özen, “Bütün sendikalar bizden sonra aidatlarını düşürmek zorunda kalacak. İşçiler verdikleri aidatları sorgulamaya başlayacak. Verdiğimiz aidatın karşılığını alamıyoruz diye sendika yetkililerine kafa tutmaya başlayacaklar. Bunlarda aidatlarını düşürmek zorunda kalacaklar. Bütün Kütahya’yı kapsarsak yıllık 10 milyon TL civarı para gidiyor. Bizim örnek teşkil eden sistemimiz bütün sendikalarına yansıdığında. Bu para Kütahya’da kalacak. Bu bütün iller için ileriki zamanlarda hayata geçecek. Memurlardan alınan ücret binde 5, 30 TL civarı aidat ödüyor memur. Bunu 3 aydan 3 aya 40 TL olarak fazlasıyla geri alıyor. Bir memur sendikasına üye olan işçi 30 TL aidat öderken niye bir işçi 160 TL ödüyor? 90’lı yıllara kadar sendikacılık yapılıyordu, sonrasında sendikacılık sulandı. Hizmetiyle değil işverenin baskısıyla üye olarak tutma sistemine ve formülüne durdu. Bizim isyanımız bunadır” diye konuştu.

“PROFESYONEL SENDİKACILIK YAPMAYACAĞIZ”

Yüksek maaş ve lüks araçların sendikacılığın ruhunu bozduğunu belirten Özen, “Buna karşı bir formülümüz var. Salı günü itibarıyla Kütahya Valiliği’ne dilekçemizi verdik. Resmi Gazetede sendikamızın kuruluşu yayınlandıktan sonra piyasayı gezmeye başlayacağız. Türkiye’de büyük bir ses getireceğiz. Malatya ve ilçeleri, İstanbul-Pendik, Afyon-Bolvodin sendikanın kuruluşunu bekliyor. Profesyonel sendikacılığa ağırlık vermeyeceğiz. Mümkün olduğu kadar fazla şube açmak suretiyle yapacağız. Tavşanlı’ya şube açtıysak oranın başkanı Tavşanlı ve beldelerine bakacağı için bunun profesyonel olmasına gerek yok. Neticede küçük bir yere hitap ediyor. Profesyonel yaptığımız zaman sendikacılar yüksek maaş ve aracı gördüğü zaman sonradan görme oluyor. İşçiyi ve geldiği yeri unutuyor. Tabanı ve aidat aldığı işçinin halinden anlamamaya başlıyor. Böyle bir sistemin hayırlı bir hizmet olduğuna inandığımız için böyle bir harekete başladık. Kendimize makam ve mevki kazanmak için böyle bir şey yapmıyoruz” açıklamalarında bulundu. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu