EkonomiKütahyaSiyasetSürmanşet

Yürütmeyi Durdurma Davası Açtı

CHP Kütahya Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı, Türkmen Su’nun üçüncü şahıslara 25 yıllığına bedelsiz yap işlet devret modeli ile kiralama hak ve yetkisinin iptali için dava açtı.

CHP Kütahya Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı, Avukatı Yusuf Rıza Çolak ile birlikte neden yargı yolunu seçtiğini ve neden dava açtığını Kütahya kamuoyuna açıkladı. Toplum Hakkını Koruma Düşünürü ve Halk Temsilcisi ünvanlıyla basın açıklaması yapan İnş. Müh. Ruhsen Kumdalı’nın açıklamaları şu şekilde; “Yer altı Suları hakkındaki 1960 tarihli 167 sayılı kanuna ve bunun Tüzüğüne ayrıca 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununa ve keza bunun Tüzüğüne göre; suyun maliki DSİ’ dir. İşletme yetkilisi de DSİ tahsisiyle İl Özel İdaresi’dir. Bu kiralama da özel hukuka değil kamu hukukuna göredir. Belediyenin anılan kurumlardan hiçbir yetki ve izin almadığı doğruysa adeta yetki ve görev gaspı ortaya çıkmaz mı? Memba suyunun kaynaktan alıp insana ulaşana kadar her aşamasını üçüncü şahıslar 25 yıllığına bedelsiz kiralama hak ve yetkisini 06. 10.2021 günlü 284 sayılı Belediye Meclis Kararının 7. Maddesiyle aldırmıştır. Nitekim Belediye Meclisinden alınan yetkiyle özde’yi de (tüm ayrıntıları da ekleyerek) kendi memurlarından oluşan encümen kararıyla üçüncü şahsa kiralamayı da bitirdiği ne kadar gizlense de duyulmuştur!

“25 YILLIK BEDELSİZ DEVİR NEREDEN ÇIKIYOR?”

Kaynak suyu 3217/5177 sayılı maden kanunu kapsamındadır. Kaynak suyunun yeryüzüne çıktığı ve halka ulaşması için kurulan tesis alanları özel kişi mülkiyetindeyse kamulaştırma zorunluluğu vardır. Oysa işletme tesis alanının tamamı veya bir kısmı sözde özel mülkiyetmiş gibi özel şahsın suda hak iddiasına karşı Belediye suskun kalıp özel kişi isteğini yerine getirdiği iddiası var! Memba suyunun debisi yüksek ve 12 ay da gücünü korumaktayken, küçük bir şişe suyun bazı lokantacılarca 14 liraya satılmaktayken bunun işletmece anılan ihtiyaç yerlerine kaç liraya verildiğinin hesabı açıkken, günde onlarca tır, kamyon dolusu memba suyu yollardayken, Bunun 1-2-3 yıllık getirisi (üstelik yüzde 90 vergisiz) işletmeyi defalarca rehabilite eder. Öyleyse 25 yıllık bedelsiz devir nereden çıkıyor? Kütahyalı hesaptan aciz değil ki? İşte Türkmen Su’nun 25 yıllığına üçüncü şahsa devren ve bedelsiz kiralanmasında (ki bedelsiz kiralama da olmaz. Kütahya halkının faydası ve kamusal yarar olmadığı savıyla açılan davada Yüce hüküm hakimlerinin Türk milleti adına bağlı taktir yetkisiyle verilecek bir hükme saygımızı şimdiden sunuyoruz”.  AHMET DİNÇ

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu