Kütahya

Ziyaretçi akınına uğradı

Ziyaretçi akınına uğradı

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, TBMM’de Çini Sanatçısı Sıtkı Olçar anısına Nida Olçar tarafından açılan serginin değerlendirme toplantısı düzenledi. Sergi hakkında Gazel, “Sergi 2 hafta boyunca ülke gündeminde yer aldı. Bu olağanüstü güzellikteki sergi, Yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçilerin akınına uğradı” dedi.

Bu haber 2021-03-30 09:45:24 eklenmiş ve 394 kez görüntülenmiştir.

17 Mart’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, TBMM Katip Üyesi İshak Gazel’in Çini Sanatçısı Nida Olçar ile birlikte organize ettiği Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu Sıtkı Nida Olçar Sergisi’nin değerlendirme toplantısı yapıldı. Sergiyi değerlendiren, İshak Gazel, ”Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. Yılı etkinleri kapsamında Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu Nida Olçar sergisi Şeref Salonunda 2 hafta boyunca sergilendi. Vefatının 10 yılında UNESCO Yaşan insan Hazinesi Unvanına sahip Sıtkı Usta’yı da 10 eseri ile andık. Yurt içinde ve Yurt Dışında açtığı sergilerle ülkemizi ve Kütahya’mızı başarıyla en güzel şekilde temsil eden değerli Çini Sanatçımız Nida Olçar’la birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Şentop’la yaklaşık 9 ay kadar önce bir görüşme gerçekleştirmiştik. Kütahya’mızın ve Çini sanatımızın tanıtımı, sanatçılarımızın büyük emek harcayarak ortaya çıkardığı eserlerin ulusal çapta gündeme gelmesi için büyük bir imkân olan bu serginin serencamı ve ortaya çıkması uzunca bir süre ve yoğun bir emek neticesinde olmuştur. Bu vesileyle TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’a ve Çini sanatçımız Nida Olçar’a tekrar teşekkür ediyorum.  Çini sanatımız sahip olduğumuz en değerli Kültürel miraslarımızdan biridir. Kütahya olarak şehrimizle simgeleşmiş bu sanata ve sanatçılara sahip olduğumuz için iftihar ediyoruz.

 

MECLİSE DAVGA VURDU

Tabi elimizdeki bu kıymet sadece iftihar etmekle yetinebileceğimiz bir değer değildir. Çini sanatımızı korumak geliştirmek ve yaşatmak şehrimizde yaşayan her bir kişiye büyük bir mesuliyet de yüklemektedir. Bu mesuliyetin bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Serginin açılışının yoğun bir şekilde ilgi görmesi ve Kütahya protokolümüzün tam kadro serginin açılışında bulunması bizi sevindirdi. Bu konudaki destekleriyle Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, AK Parti ve MHP İl Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. Gerçekten sergi vesilesiyle güzel bir birliktelik tablosu da oluşturduk. Sergi 2 hafta boyunca ülke gündeminde yer aldı. Bu olağanüstü güzellikteki sergi, Yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Ulusal ve yerel gazetelerin, köşe yazarlarının ilgisiyle karşılaştı. Benim için en güzel anekdotlardan birisi de, İstanbul Milletvekilimiz Serap Yaşar’ın meclis kürsüsünden yaptığı bir konuşmada, sergide sergilenen çift başlı Selçuklu Kartal objesini, Kütahyalı Çini Sanatçımız Nida Olçar’ın eseri diyerek referans göstermesi olmuştur. Tüm bunlar serginin ne kadar büyük ses getirdiğinin de en önemli nişanesidir. Sayın Meclis Başkanımız Mustafa Şentop, sergiyle ilgili konuşmasının yanında, özel olarak şahsıma, serginin olağanüstülüğünden bahsetti ve Eylül ayında Meclis Özel Kütahya Koleksiyonunun yine kendilerinin himayelerinde İstanbul’da da sergilenmesini talimatlındırlar. Şehrimiz için çok olumlu olan bu sergi için emeği geçenlere, özellikle Meclis Başkanımız Mustafa Şentop ile Çini sanatçımız Nida Olçar’a şahsım ve Kütahya adına teşekkür ediyorum. Sonraki projeler için bir başlangıç olduğuna inandığım bu sergi ve gösterdiğiniz ilgiden dolayı da siz basın mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.” 

AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu