“Kütahya’nın önü açık”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Kütahya ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. Hızlı tren ve Ankara-İzmir Otoyolu’nun gündeme alınmasının önemine değinen Özotraç, “Bu hedefler gerçekleşirse Kütahya lojistik merkez durumuna gelecek” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meslek Kurul Komitesi toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Başkan Özotraç, Kütahya ekonomisine doğrudan ya da dolaylı yoldan etki eden gündem maddelerine değindi. Kütahya’nın ihracatta ülke boyutunda çok iyi ve önemli noktada olduğunu dile getiren Özotraç bu alanda karşılaşılan bazı sıkıntılardan bahsetti.

“BU İHRACATLAR KÜTAHYA’YA YANSIMIYOR”

Kütahya’nın ihracatta ülke genelinde 29.sıraya geldiğini, aslında potansiyelinin bundan daha fazla olduğunu belirten İsmet Özotraç “Kütahya aslında ihracatta çok önemli noktalarda fakat başta bor olmak üzere buradaki büyük firmaların genel müdürlüklerinin Kütahya dışında olmasından dolayı bu firmaların yapmış oldukları ihracatların büyük bir bölümünü maalesef Kütahya bilemiyor. Bunu biz TOBB’un konsey toplantısında da dile getirdik. İki adet ricada bulunduk. Bunlardan ilki üretim hususunda imalat nerede yapılıyorsa rakamlar o şehrin haznesine girmeli. Ürün nerede üretiliyorsa haritada o şehrin tabelasına yazılmalı. İkinci olarak ta ihracat rakamlarında da hangi şehirden üretilerek gidiyorsa ürün yine o şehre yazılmalı“İfadelerini kullandı.

“OTOYOL VE HIZLI TREN KÜTAHYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Kütahya’nın ekonomik anlamda kalkınması için yapılabileceklere dikkat çeken Özotraç, “Belki zamanı değil ama Kütahya’nın önem sırası olarak ilk basamaklara çekmesi gereken konulardan biri Ankara-İzmir otobanının gündeme alınması. Programda var. Neden? Yaptığımız araştırmalara göre aynı zamanda Çandarlı Limanı aynı kategoride.Eğer bu ikisi gerçekleşirse Kütahya ciddi manada bir lojistik merkez haline gelecek. Sebebi;körfez doldu, doydu, pahalandı ve ulaşım çok zor hale geldi. Geçenlerde Kocaeli’ne gittik 33 adet liman var ama sıkıntı şu bir yerden bir yere yarım günde gidemiyorsun. Eğer hep beraber bu işe gayret eder Ankara-İzmir otobanını yaptırabilirsek buradan Çandarlı Limanına körfezi açmış olacak. Dolayısıyla hem pahalılıktan hem de zamandan tasarruf edilecek. İkinci konu ise hızlı tren. Eğer hızlı treni Afyon’a kadar getirebilirsek çok iyi olur. Bugün Eskişehir ve Konya’nın turizmde ki konumunu biliyorsunuz. Konya zaten önemli bir turizm merkeziydi ama bu alanda bir iki basamak yukarı çıkmasının, Eskişehir’in ciddi anlamda bu alandan istifade etmesinin bana göre en büyük etkeni hızlı trendir. İstanbul’dan Ankara’ya binen arkadaş sabah Eskişehir’e geliyor. Alışveriş yapıyor yiyip içiyor ve ciddi bir para bırakıyor şehre. Bu yüzden hızlı tren konusu da bizim için çok önemli. Biraz sabredersek eğer Kütahya’nın önü çok açık” açıklamalarında bulundu.

“Kütahya’nın önü açık”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!