Kütahya’ya Mutfak Sanatları Müzesi kuruluyor

UNESCO Birleşmiş milletler Komisyonu tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen rahmetli Sıtkı Usta’nın 35 yıl önce Eskişehir yolu üzerine kurduğu Sıtkı Ceramic House yerleşkesi Çini Atölyesine ilaveten lavanta bahçeleriyle birlikte, Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi olarak hizmet verecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü Çini Ustası Sıtkı Olçar’dan bayrağı devir alan Nida Olçar , Porsuk barajı kenarında büyük emekler vererek kurduğu atölye ile 35 yıldır Kütahya’yı tanıtıyor. Lavanta bahçesini Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi olarak revize ettiklerini duyuran Nida Olçar, “Yerli ve yabancı turistler ile sanatçıların uğrak mekanı olan tesisimizi büyüterek bu yıl son zamanlarda talep gören lavanta bahçesi ve Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi olarak revize etme kararı aldık. Daha önce bu bina geçici Sıtkı usta Müzesi olarak hizmet vermişti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla şehir merkezine taşındıktan sonra bina boşalmıştı. Şimdi kolları yine Kütahya kültürüne hizmet edeceğini düşündüğümüz bir müze projesi için sıvadık. Hedefimiz Sıtkı Olçar Çini Müzesi gibi Kütahya Mutfak Sanatları Müzesi’ni de büyüterek Kütahya’ya katkı sağlamak” dedi.

KÜTAHYA’YA TURİST ÇEKMEK İÇİN ÖZEL BİR PROJE

Kütahya kültürüne tanık olmak isteyenleri davet eden Nida Olçar, “Müzemizde yöresel Kütahya yemekleri haricinde yöremize ait yoğurt bakraçlar, eski porselen ve Çini yemek kapları, Frig dönemine ait yortanlar, fincanlar, Kütahya mutfağına ait bakır kaplar ve bazı mutfak malzemeleri ilk etapta sergilenecek eserler arasında. Önümüzde ki ay hizmete girecek olan müzenin ardından Kasım ayı içerisinde tamamlanacak olan lavanta bahçemiz tam kapasite olarak önümüzdeki bahara açılmış olacak. Lavanta bahçemiz içersinde Frig Koku Merkezi, aromatik ve tıbbi bitkiler serası, çekim platosu, karavan park yeri ve bungalovlar mevcut olacak. Kütahya turizmi ve tanıtımı için özel bir proje olacağına inanıyoruz. Yolu Kütahya’dan geçen ziyaretçilerin çinisiyle, yöresel kokularıyla, doğasıyla, Kütahya şerbetleriyle, yemeğiyle, Kütahya kültürüne tanık olacağı bir projeyi şehrimize kazandırmaktan ötürü gururluyuz. Allah Mahcup etmesin” diye konuştu.

AHMET DİNÇ

Kütahya’ya Mutfak Sanatları Müzesi kuruluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!