“KÜTAHYA’YA SINIF ATLATTIK”

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, söz aldığı Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 25. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda katılımcılara görev süresince Kütahya’da yaptıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Göreve geldiklerinde Kütahya’nın bölgenin en fakir ve yaşlı ili olduğunu dile getiren Işık, “ Sıkı politikalarla borçların üstesinde geldik.” dedi

“KÜTAHYA’YA SINIF ATLATTIK”
“KÜTAHYA’YA SINIF ATLATTIK”
Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, söz aldığı Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 25. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda katılımcılara görev süresince Kütahya’da yaptıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Göreve geldiklerinde Kütahya’nın bölgenin en fakir ve yaşlı ili olduğunu dile getiren Işık, “ Sıkı politikalarla borçların üstesinde geldik.” dedi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 25. Başkanlar Kurulu toplantısı Kütahya Yoncalı Termal Otel’de yapıldı. Toplantı öncesi konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık toplantı katılımcılarına Kütahya’dan bahsetti. Göreve geldikleri tarihten bu yana Kütahya için yaptıkları hizmetleri dile getiren Işık, “Toplam 650 Milyon Lira civarında borcumuz vardı bizim ama gerçekleşmiş yıllık gelir de 280 Milyondu. Yani 2 buçuk katına yakın bir yıllık gelirimizin borcu vardı. Kişi başına oranladığımızda bin 100 lira gelir, 2bin 700 civarında da bir borç vardı. Net karşılığı olmayan bin 600 lira kişi başına borcu olan belediye devraldım ben. Şükürler olsun hem uyguladığımız sıkı mali politika hem alacaklarımızın sıkı takip edilerek toplanması hem de piyasaya olan borçlarımızın günü gününe ödenebilecek hale gelmesi sonucunda, bugün 2022 yılı bütçesi olarak yaklaşık 1.4 Milyar TL yani üç yılda 4 buçuk katına yakın gelirini artıran kişi başına borcu bin 100 liraya düşmüş ama geliri 4 bin 500 liraya çıkmış bir belediyeye dönüştük biz. Yani net kişi başına 3 bin liranın üzerinde yatırım yapabilecek bir hale geldik.” İfadelerini kullandı.

“GÖÇ VEREN ŞEHRE İKAMETGÂH PROJESİ İLAÇ OLDU”

İlimizdeki nüfus oranları hakkında konuşan Başkan Işık, “Kütahya yaklaşık 600 bine yakın nüfusu olan ilimiz. Bunun fiilen yarısı şehrimizde yani merkez nüfusu. Resmen 260 bin civarı ama 300 bine yakın nüfusumuz var. Biz 3 yıl önce göreve geldiğimizde bu şehir göç veren bir şehirdi. Hedeflerimizden birisi de öncelikle sosyal barışı sağlayacağız sonra göçü durduracağız arkasından yatırımcıların ve yaşayanların tercih ettiği bir il olabilmesi için ortalama nüfusumuzun yaşını düşüreceğiz dedik. Geldiğimizde bölgenin en yaşlı ve en fakir iliydik. Başlattığımız ‘İkametgah Projesi’ ile ilimizdeki iki üniversitede de toplam 50 bin civarı öğrenci var. 15 bini ilçelerde, 35 bine yaklaşık merkezdeydi. Dedik ki gençler gelin burada okuduğunuz sürece ikametgâhlarınızı buraya aldığınızda biz de size destek olalım. Bu şehirle bütünleşelim. Çünkü şehir, öğrenciyi dışardan gelen burada 4 yıl ya da 2 yıl, bölümüne göre eğitim öğretimini alan ama şehre katkısı olmayan haftasonu Eskişehir’e giden parasını orada harcayan bir grup olarak görüyor. Dolayısıyla hem sizin şehre katkınız olması hem şehir sakinlerinin sizinle bütünleşebilmesi için bizim evladımız olun dedik. İstediğiniz zaman, seçim mi var, almak mı istiyorsunuz alın götürün ama burada bulunduğunuz sürece buraya katkıda bulunmanızın yolu bu dedik. Ve ikna ettik. 2019 yılında Kütahya’nın tüm diğer ilçelerinde toplam 5500 civarında göç verdik ama merkezde 11 bine yakın öğrencimiz, evlerde kalanlar ikametgâhlarını buraya alarak Kütahya Belediyesi’ne bir tarih yazdılar.” dedi.

“KÜTAHYA’YA SINIF ATLATTIK”

“SİZ ŞEHRİNİZİ SAHİPLENİRSENİZ, ŞEHİR DE SİZİ SAHİPLENİYOR”

Yatırımcılar için Kütahya’nın akla gelen ilk tercihlerden biri haline geldiğini belirten Işık, “Şunu gördük ki eğer siz şehrinizi sahiplenirseniz, şehir sizi sahipleniyor özellikle genç nüfus, bulunduğu yere katkı yaptığından yatırımcı arasında şu anda Kütahya bu bölgenin belki de ilk akla geldiğinde tercih edilecek ili konumuna dönüştü. İki ay önce İstanbul’dan bir tekstilci geldi. Yer arıyor dedim ki niye, bin 300’ün üzerinde işçi çalıştırıyorum ben dedi. İstanbul’da biz 7-8 binden aşağı maaş vermiyoruz. Kiralar yükseldi, kimseyi bulamaz hale geldik. Anadolu’da yakın, pazara yakın şehirlerde yeniden planlamaya geçtik dediler. Bu uzun vadede Kütahya’nın veya bizim bu bölgede bulunan illerimizin birçoğunun yakın dönemde karşılaşacağı önemli konulardan birisi. Buna hazırlık yapmaya çalışıyoruz. Özellikle Kütahya’mız hem batı Anadolu’nun merkezinde dört büyük metropol şehrin kesişim noktasında Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya güzergahlarının tam ortasında bir şehir. Özellikle buradan transit geçen yolculardan çokça yararlanılmayan bir şehir konumundaydık. Çünkü çevre yolu etrafında misafirlerimizi tutacak, konaklayacak fazla tesislerimiz yoktu. Nitelikli yatak sayımız azdı. Şükürler olsun gittikçe artmaya başladı. Kıyaslama yapacağımız komşu şehirler Afyon, Eskişehir, Uşak geçmişte Kütahya’yla benzer özellikler taşırken ana yol güzergâhlarının üzerinde olmalarından dolayı birçok konuda avantajlı konuma geldiler. Örneğin Afyon ilimiz termal turizm tesislerinin yoğunlukla kazandırıldığı ve gerçekten akla ilk gelen şehirlerden birine dönüştü. Çünkü sebebi 30 bine yakın nitelikli yatak dediğimiz 4 yıldızlı 5 yıldızlı yatak kapasitesi oldu. Kütahya’da henüz bu sayı çok düşük o nedenle biz diyoruz ki içinde bulunduğumuz Yoncalı ve Ilıca iki termal bölgemiz dışarıdan gelecek yatırımcılarımıza gelin buyurun her türlü imkânı vermeye çalışalım mutlaka buraya en azından bir 5 yıldızlı otel kazandıralım. Uzun süre çalıştık ama şükürler olsun bugün iki ay kadar önce Kütahya ilinin ilk 5 yıldızlı termal konaklama tesisinin temelini attık. Şu anda inşaatı devam ediyor.” Cümlelerini dile getirdi.

“HER PROJEDE BÜYÜK DİRENÇLERLE KARŞILAŞTIM”

Vizyon projeleriyle ilgili yaşadığı sıkıntılara değinen Başkan Alim Işık, “Bazen de küçük şehirlerde fazla bir beklenti olmadığı için ya da alışkanlığını kolay değiştiremediği için yenilik yapmanın da çok büyük zorlukları var. Belediye Başkanı olarak düşündüğüm her büyük çoğu projede çok büyük dirençlerle karşılaştım. Belediye meclis üyelerimiz dahil olmak üzere, ne gerek var? Arkadaşlar gerek var. Eğer şehir olmak istiyorsak bunlara gerek var. Dün akşam birlikte gördüğümüz meydan da bunlardan birisiydi, normalde 2020 yılında bitirip açmayı planladığım bir projemdi. O günün şartlarında olmadı. Araya pandemi girdi. İki yıl gecikmeli de olsa açtık. İnanın kazmayı vurduğum gün neredeyse arkamdan koşmayan hemşerim kalmadı desem doğru olur. Geziyorum bir tane esnafımız geldi. Tabi kazdık oraları, Başkanım eski taşlar daha iyiydi dedi. Ben dedim o zaman sizin dükkanın önüne eski taşları döşeteyim. Olur mu öyle şey? Olmayacağını bildiğin halde niye söylüyorsun. Ben senin niye söylediğini biliyorum dedim. Senin dükkânın önü 2-3 hafta kazılı kalacak günde 10 müşteri geliyorsa 5-6 müşteri geleceği için sen kaybedeceğin parayı düşünüyorsun. Ama ben de bu şehri köyden kente dönüştürmek istiyorum. 300 bin kişi yaşıyor biraz daha sabredelim. Sonra hak verdi. Geldi özür diledi. Başkanım dedi o gün hakikaten zaten fazla da müşteri gelmiyor diye biraz dardaydık söyledim ama kusura bakmayın dedi. Bu şehir bize atalarımızdan miras kaldı sizler de bizler elimizden geleni yapmalıyız.” İfadelerini kullandı. SÜLEYMAN KAYA

02 Eyl 2022 - 10:52 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.