KUTSO ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO)Aralık ayı meclis toplantısı, KUTSO sosyal tesisinde düzenlenen akşam yemeğinin ardından, toplantı salonunda gerçekleştirildi.

KUTSO ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
KUTSO ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO)Aralık ayı meclis toplantısı, KUTSO sosyal tesisinde düzenlenen akşam yemeğinin ardından, toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen akşam yemeğinde, yeni kayıt olan üyelere KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat tarafından üyelik beratları takdim edildi. Toplantıya, KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanları katıldı. KUTSO Meclis Başkan Vekili Harun Yurdagül başkanlığında yapılan toplantıda, ilgili gündem maddeleri gereğince, Meclis Divan Kâtibi Kemal Emre Olçar, bir önceki toplantının karar özeti vb. hususları, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Tolga Eskioğlu mali konuları, Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Kırdar iseKasım ayı faaliyet raporunu sundu.

Haziruna hitap eden KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, değerlendirmelerini paylaştı:

Başkan Güral’ın konuşması şu şekilde;

“MARKA KENT KÜTAHYA”

Marka kent olmaktan ne anlamak lazım? Marka kent olmak için öncelikle toplum olarak istekli olmak ve gereklerini yerine getirmek için toplumun bütün katmanları ile bir arada, aynı idealler çerçevesinde, aynı hedefe yönelik olarak çalışılmasının gerektiğini biliyoruz. Bunun için, öncelikle yol haritası belirlenmesi gerektiğini, 5N 1K mantığı ile nerelerde, ne zamanlarda, neler, nasıl ve kimlerle birlikte yapmamız gerektiğini paydaşlarımızla varacağımız mutabakat çerçevesinde stratejik kararlar alınmasını sağlamaya çalışmalıyız Görüyoruz, okuyoruz, bazı yerel yönetimler, popülist çıkışlar yaparak, yönettiği kenti marka kent yapmayı vaat ediyorlar. Ancak pek azı başarılı olabiliyor. Başarılı olanlara baktığımızda, yöneticilerin vizyonu başta olmak üzere, huzur, sahip olunan değerlerin ortaya çıkarılması, sosyal ve kültürel zenginlik, Kütahya’ya gelip görme merakı uyandırılarak gelmelerinin sağlanması Böylece turizm başta olmak üzere ulusal ve global yatırımların Kütahya’ya gelmesinin büyük ölçüde sağlanmış olacağı düşünülmektedir. Bu başarılara ulaşabilmek için öncelikle Kütahya halkı Sivil toplum kuruluşları Üniversitelerimiz Yerel yönetimler Siyaset olmak üzere beş erk ile birlikte ortaklaşa ekip çalışması yapılması gerektiğini olmazsa olmaz mecburiyet olarak görüyoruz. Biliyoruz ki, beş erk samimiyetle bir arada olmazsa hizmet üretilemez, hele hele bu erkler arasında uyuşmazlık olursa, kent durağan süreç içine girer. Kütahya’yı mercek altına alırsak, marka kent olmak için gerekli tüm faktörlere fazlası ile sahiptir. Özetlemek gerekirse:

Lokasyon ve ulaşım kolaylığı olarak; Çok avantajlı coğrafi konumuna baktığımızda, İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Antalya, Bursa, Balıkesir, Sakarya, Kocaeli, Denizli, Konya, Eskişehir gibi Türkiye ekonomisinin ve nüfusunun %60 dan fazlasını barındıran büyük şehirlere 70 ile 350 km. arasında yakınlıkta olması çok büyük avantajdır.

Tarihi zenginliği olarak; Kütahya, 7000 yıllık tarihe sahip. Pek çok medeniyetin gelmiş geçmiş olması, Frigya krallığı medeniyetinin izlerini halen görmenin mümkün olması, Frigyalılardan sonra Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Germiyanoğlu Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu’nun bu topraklarda yaşamış ve izler bırakmış olması,

KUTSO ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Anadolu’daki en iyi korunduğu bilinen Aizanoi antik kentinde Zeus tapınağı, 15.000 kişi kapasiteli tiyatro, hemen bitişiğindeki 13.500 kişilik stadyum, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsasının asırlara meydan okuyarak hala dimdik ayakta kalması, ilk toplu iş sözleşmesinin yapıldığına dair kitabelerin varlığı, Aizanoiantik kentinin değerine değer katması, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde başlamış olması, Hayme Ana’nın, torunu Osman Gazi’yi salladığı Mızık Çamının halen muhafaza ediliyor olması, Kurtuluş Savaşı’nın kazanıldığı, “Ordu’lar, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” komutunun verildiği 137.000 şehit verdiğimiz Dumlupınar Meydan Muharebesinin Dumlupınar ilçemizde kazanılmış olması, bölgede çok sayıda şehitlik, anıt ve müze olması,

Doğal zenginliği olarak; Yer altı zenginlikleri açısından, stratejik bor başta olmak üzere, 48 değişik madenin varlığı ve bir ilde en çok sayıda termal kaynağın Kütahya’da olması, Jeotermal kaynaklarının zenginliği, Ilıca, Yoncalı, Murat Dağı, Eynal, Emet, Tavşanlı, Dereli kaplıcalarının varlığı.

Mimari zenginliği olarak; Eski Kütahya evlerini tüm eski mahallelerde görmenin mümkün olması, buralarda tanıtım, yemek, hediyelik, müze imkânlarının sunulması.

Sanatsal zenginlik olarak; Ata mirası çini sanatının geliştirilmiş olması, her evde mutlaka bir çini obje bulunması sayesinde, çininin itibarının korunması. Arkeoloji Müzesi, Çini Müzesi, Sıtkı Usta Müzesi, Yer Altı Kaynakları Müzesi, Hava Er Eğitim Tugayı içinde, halka açık Arkeoloji Müzesi, Kossuth Müzesi ve 76000 parçadan oluşan NG Müzesi gibi son derece değerli ziyaret yerlerinin bulunması, Çok sayıdaki musiki ve resim çalışmaları yapılan topluluklar.

Değerler zenginliği olarak; Günümüzde Dönenler Cami olarak kullanılan, Konya’dan sonraki en değerli Mevlevi dergâhı olan Celâleddin Argun dergâhının Kütahya’da bulunması, Evliya Çelebi’nin Kütahyalı olması. Ermeni olduğu için toplum tarafından kabul edilmesi tereddüt edilen, 2003 yılında Fransa’da heykeli açılmasıyla hatırlanan Kütahyalı Gomidas’ın işlenebilecek hatıralarının, toplum tarafından kabul edilmesi halinde turizm anlamında önemli fırsat olması, Topraklarının % 53 kısmının orman olması 250’den fazla yerel firmanın, şirket veya markası içinde “Kütahya” adının geçmesi neticesinde zihinlerde yer bulması, Eksilerimize baktığımızda; Yukarıda artılarımız olarak sadece bir kısmını yazabildiğimiz fırsatların ekonomiye çevrilememesi AB Avrupa Konseyi tarafından 24 Mart 1993’te Kütahya’ya verilen, sevincimizden caddelerde çok sayıda totem üzerinde toplumla paylaştığımız European Diploması, yararlanılması bir tarafa, 1994 yerel seçimlerden sonra caddelerdeki totemleri kaldırıldı, izlerinin silinmesi için özel gayretler sarfedildi.

KUTSO ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

“UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI SIFATIMIZIN DEĞERLENDİRİLMEMESİNİ ÜZÜLEREK İZLİYORUZ.”

Eksilerimizin bertaraf edilmesi, marka kent Kütahya hedefine ulaşabilmesi için, Halk, Sivil toplum kuruluşları, Üniversitelerimiz, Yerel yönetimler, Siyasi erkler, bir arada, var gücümüzle çalışmaya başlamamız gerektiği düşünülmektedir. Cumhuriyetimizin 100.yılı ve Hükümetimizin 2023 vizyonu içerisinde, ülkemizin ulaşması gereken hedefleri olduğu gibi, Kütahya’nın da bu vizyon ekseninde kendi hedeflerini belirlemesi ve bu hedefe ulaşma yolunda gayret göstermesi önemlidir. Erklerin uyumlu çalışması ve “ben” değil “biz” düşüncesinin geliştirilmesi ile mesafeler kısalacak ve zenginleşen, daha fazla istihdam yaratarak ve üreterek, marka şehir olma yolunda önemli adımlar atan yeni bir Kütahya doğacaktır.”

24 Ara 2022 - 11:12 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.