“MAAŞLAR AÇLIK SINIRINA DAYANDI!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası Kütahya Şube Sekreteri Alpaslan Kantarcıoğlu,  yaptığı açıklamada eğitim emekçilerinin maddi koşullar nedeniyle yaşayamaz hale geldiğini belirtti. Sendika adına yetkilere seslenen Kantarcıoğlu, “Ya verdiğiniz ücretler oranında vergi alın, ya da vergi aldığınız oranda ücret artışı yapın.” İfadelerini kullandı

Her gün derinleşen ekonomik krizin, fiyatlardaki sistematik artışın, kira ve faturalardaki yükselişin eğitim emekçisini nefes alamaz, yaşayamaz hale getirdiğini belirten Şube Sekreteri Alpaslan Kantarcıoğlu, “ Bu kaotik ekonomik iklimde alım gücü her geçen gün biraz daha düşen, yoksulluk sınırının yarısının bile altında ücret alarak hayata tutunmaya çalışan eğitim emekçisi, bu tablo yetmezmiş gibi bir de adaletsiz vergi dilimi uygulaması yüzünden senenin sonuna doğru daha da az ücret almakta, daha da fakirleşmektedir.” İfadelerini kullandı.

“BIÇAĞIN KEMİĞE DAYANDIĞI DEĞİL, KESMEYE BAŞLADIĞI SAFHADIR”

Konuyla ilgili araştırmalara değinen Kantarcıoğlu, “Konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş’in Ekim ayındaki araştırmasına göre; ekmek, un, bulgur ve makarnanın 1 yıldaki ortalama fiyat artışı 137, süt ve süt ürünlerindeki  yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 99, sebzelerdeki yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 322’yi bulmuşken, kamu emekçisinin aldığı ücretler gündelik ihtiyaçları gidermek için bile yetersiz hale gelmiştir. Ücretlerine bakliyata gelen zam kadar bile artış alamayan eğitim emekçisi, her geçen gün kredi ve borç batağına biraz daha saplanmaktadır. Hükümet, toplu işgörüşmelerinde yetki sahibi olan sarı sendikaların da yardımıyla zam bile denemeyecek kadar küçük miktarlarda ücret artışı yaptığı kamu emekçisine, vergi alırken zengin muamelesi yapmakta; kaşığın ucuyla verdiğini kepçenin dolusuyla almaktadır. Koca koca müteahhitlerin, ihale zenginlerinin, vergi konusunda sabıkalı olan yandaş iş insanlarının vergi borçlarının düzenli olarak silindiği, onlara özel vergi afları sağlandığı ülkemizde; zaten ay sonunu getiremeyen eğitim emekçisine yıl sonunu kâbusa çevirmenin vicdanla ve mantıkla yan yana gelir bir tarafı yoktur. “Milletvekili maaşları öğretmen maaşını geçmemeli” vizyonuyla kurulan bu Cumhuriyet, artık OECD ülkeleri arasında öğretmene en az ücret veren 5.ülke olduğu halde, üstüne bu vergi adaletsizliğinin sürdürülmesi bıçağın kemiğe dayandığı değil, kesmeye başladığı safhadır.” Şeklinde konuştu.

“EĞİTİM EMEKÇİSİNİN ARTIK DAYANACAK GÜCÜ KALMAMIŞTIR”

Kasım ayı itibariyle işe yeni başlayan bir öğretmenin aldığı ücretin vergi kesintileri yüzünden 8.764 liraya kadar düşmüş, 8.223 lira olan açlık sınırına dayanmış olduğunu belirten Alpaslan Kantarcıoğlu, “Ülkede kira ortalamasının bile 6.500 TL olduğu düşünülürse bir eğitim emekçisinin aldığı maaşla ihtiyaçlarını gidermesi, geçinebilmesi imkânsıza yakındır. İşte bu yüzden; bu vahim ve acil sorunu bile Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda işlemeyi düşünmeyen Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin yeterliliğini ölçmeye kalkmak yerine onların ücretlerinin yetersizliğini çözmelidir. Önce kendi yetersizliğini ortadan kaldırmalıdır. Eğitim emekçisinin haklarının ve refahının her zaman savunucusu olan Eğitim-iş olarak hükümete sesleniyoruz; Ya verdiğiniz ücretler oranında vergi alın, ya da vergi aldığınız oranda ücret artışı yapın. Sizin kötü yönettiğiniz ekonominin faturasını eğitim emekçisi ödemeyecektir! Eğitim emekçisinin artık dayanacak gücü de sabrı da kalmamıştır, bunu bilin!” dedi.

 

“YALNIZ VE ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ”

Açıklamasında eğitim emekçilerine seslenen Kantarcıoğlu, “Bu ekonomik cendere içine sokulan ve nefes alamaz hale getirilen meslektaşlarımıza, eğitim emekçilerine de sesleniyoruz: Kuşkusuz bu tabloda, toplu iş görüşmelerinde mikrofon açık kaldığında “İşi uzatmadan bağladığımız iyi oldu” diye bakanlara yalakalık yaptığı ortaya çıkan, emekçinin alın terini iktidardan gelecek nobran bir “aferin”e satan sarı sendikaların da payı büyüktür. Eğitim emekçisi için; onun emeğini görmezden gelen bir hükümet, onun sorunlarını pekiştiren bir Bakanlık ve onun haklarını kendine konfor olarak tahsil eden sarı sendikacıların oluşturduğu bu Bermuda şeytan üçgeninden tek kurtuluş, birleşmek ve sesini duyurmaktadır. Gelin, bu haksızlığa birlikte karşı çıkalım! Gelin insanlık onuruna yaraşır ücretler ve insanca çalışma koşulları için birlikte mücadele edelim. Gelin, en iyi yaptığımız şeyi yaparak bize bu rezaleti reva görenlere “ders” verelim! Yalnız ve çaresiz değilsiniz, Eğitim-İş var!” cümlelerini dile getirdi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“MAAŞLAR AÇLIK SINIRINA DAYANDI!”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin