ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE DAİR

“Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız pirinç ekin, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikin, elli yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin!”

Çin Atasözü

Sözlükte “bilim, bilmek” anlamlarına gelen ilim kelimesi, insanlar tarafından genellikle bilgi ve bilim karşılığında kullanılmaktadır. “Bilgisizliğin (cehl) karşıtı.” olarak da bilinir. Aynı kökten türeyen âlim, alîm, allâm ve allâme; ma‘lûm, ma‘lûmât, muallim, müteallim, muallem kelimeleri de bilgi anlamıyla bağlantılı olarak farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Muallim; ilim öğreten, âlemi anlatandır. Peki öğretmenlik sadece bilgi öğretmekle mi sınırlıdır?

Eğitim bireyin, toplumun, devletin, geleneğin ve dilin geleceğinin teminatıdır. Bir ülkenin ekonomik, siyasi ve askerî başarısı ve bağımsızlığı, o ülkede yaşayan milletin kültürel dokusu, ekonomik, sosyal ve manevi açıdan huzuru ve refahı, eğitimin niteliği ve kalitesiyle doğru orantıda ilişkilidir. Dolayısıyla ileri uygarlığa sahip ülkeler, eğitim sistemlerinin amaç ve içeriğini bireyin, toplumun ve devletin geleceğini planlayarak oluşturmaktadır. Birey, temel bilgi, beceri ve davranışları aile içinde kazanmaktadır. Okul çağına geldiğinde ise gününün büyük bir zaman dilimini okulda geçirmektedir. Anne ve babanın birlikte iş hayatına başlaması, çocuk eğitiminin daha profesyonel bir boyut kazanması gibi nedenlerle okulda eğitim, ailede eğitimin bir tamamlayıcısı olarak nitelik kazanmıştır. Okulda eğitimin uygulayıcısı olan öğretmenler, bireyin hayatında bir kimlik inşası gerçekleştirirken aynı zamanda bireye rehberlik etme sorumluluğuna da sahiptirler. Öğretmenin sahip olduğu ahlak, bu görevi icra etmede ve sorumluluğu layıkıyla yerine getirmede oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda halk arasında söylenegelen; “Çocuk, ailenin aynasıdır.” sözü yerini biraz da “Öğrenci, öğretmenin aynasıdır.” sözüne bırakmaktadır. Bireyin eğitiminde aileden sonraki en önemli kurum okuldur. Okulda, bireyin eğitiminden sorumlu uzman kişiler öğretmenlerdir. Eğitim-öğretim sürecinde öğretmenler, öğretimi gerçekleştirmenin yanı sıra öğrencilere olumlu rol model olmakta, gerektiği durumlarda aile ve çevre ile iş birliği yapmakta, öğrencilerin sahip olduğu yetenek ve potansiyeli keşfetmektedir. Bu bağlamda öğretmenlik mesleği bir insan yetiştirme mesleğidir. İnsanın zihinsel, fiziksel, manevi ve ahlaki yönüyle bir bütün olarak eğitilebilmesi ancak nitelikli ve ahlaklı öğretmenler ile mümkün olacağından öğretmenlik mesleği birey ve toplum adına son derece kıymetli bir meslektir.

Öğretmen olan ve öğretmen olabilen kişiler aynı mesleği farklı şekilde icra eden kimselerdir. Öğretmen olabilen, yukarıda bahsettiğim özelliklerin tümüne sahip, mesleğini ve öğrencilerini seven, işini hem severek hem de hakkıyla yapan kişilerdir. İşte öğretmen olabilmek bu sebeple kıymetlidir. Öğretmen olabilen kimselerle yollarınızın kesişmesi dileğiyle...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gamze Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.