Manşet

Aile Bakanlığı’nı Necip Fazıl’ın sözleriyle eleştirdi

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde engellilere günlük 20 TL olacak şekilde verilen aylığı eleştirdi. Necip Fazıl’ın sözleriyle eleştiren Fazıl Kasap, “Bir kişiye dokuz, dokuz kişiye bir pul, bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” dedi. Kasap, CHP iktidar olursa engelliler ile ilgili büyük gelişmelerin yaşanacağını bildirdi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, TBMM’de Aile Bakanlığı Bütçesi üzerine söz aldı. Konuşmasına Ali Fazıl Kasap işaret dili ile meclisi selamlayarak başladı.  Ali Fazıl Kasap, 3 milyon vatandaşın mecliste konuşanları dinleyemediğini hatırlattı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı engellileri düşünmeden hareket etmekle suçlayan Ali Fazıl Kasap, “Engellileri düşünmeyen bir bakanlık ile karşı karşıyayız. 700 milyar TL civarında olan bütçe yüzde 40 oranında eridi. 6 milyon 300 bin kişiye yardım dağıtılıyor ama 20 milyon kişi yoksulluk sınırının altında.  Yoksul ve muhtaç vatandaşlara bakış açısı muhtaçlık üzerine kurulu, hak temelli değil. Ağır engellilere günlük 20 TL olacak şekilde aylık bağlıyorsunuz. Siz bu ücretlerle geçinebilir misiniz? 3 yıldır komisyonlarda ısrarla söylüyorum.  442 bin 309 kişiye toplam 6.9 milyar lira usulsüz ödemede bulunuldu. 2020 yılında da bu usulsüz ödemelere devam edildiğini bizzat Sayıştay söylüyor. Kamu zararı son 3 yılda yaklaşık 11.6 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

ÖTV KALDIRILACAK, ENGELLİLER ATANACAK, TEDAVİLER BEDAVA OLACAK

Ali Fazıl Kasap Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı Necip Fazıl Kısakürek’in “Allah’ın bir pulunu bekleye dursun on kul, Bir kişiye dokuz, dokuz kişiye bir pul, bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” dizeleriyle eleştirdi ve “Kimin taksim yaptığını biliyoruz” dedi. Partisinin engellilere yönelik vaatlerini sıralayan Kasap, “Tarihe bir not düşmek istiyorum. Geliyor gelmekte olan. İktidarımızda engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için zorunlu olan tüm tıbbi malzeme ve teçhizat, tedavilerini ücretsiz yapacağız. Engellilerin otomobil, telefon, bilgisayar gibi tüm ihtiyaç malzemelerinden ÖTV kaldırılacak.  Engelli atamaları yapılacak. Çalışma hayatında engelleri kaldıracağız. Engelli aylıkları ve bakım yardımlarını engelli bireylerin hak temelleri üzerine, anayasal düzen üzerine oturtacağız. Muhtaç değil hak sahibi vatandaş olacaklar. Yönetim süreçlerine katılmalarını sağlayacağız. Erişebilirlik ile ilgili tüm sorunları çözeceğiz.  Engelli sağlık sistemi ile ilgili problem ve entegrasyonu sağlayacağız” ifadelerini kullandı. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu