Manşet

Beklentileri karşılamadı

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Başkanı Timur Demirdelen, pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrası memur ve emeklilerin maaşlarına gelen zamlarla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Timur Demirdelen, “30,5 beklentilerden çok uzak!” dedi.

Cumhurbaşkanının kabine toplantısı sonrasında tüm memur ve emeklilerin gözü kulağı yapılacak açıklamadaydı. Fakat açıklanan rakamlar memurları hüsrana uğrattı. Asgari ücrette yüzde 50 artıştan sonra ve Cumhurbaşkanının sürekli ifade ettiği “sabit gelirli vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklamalarından sonra beklenti en az yüzde 50 zam şeklindeydi.

“ENFLASYON FARKI YAŞAM STANDARDIMIZI ARTIRMAZ”

Eğitim-İş Kütahya Şube Başkanı Timur Demirdelen, “Vatandaş her gün tırmanan market fiyatları, her gün gelen akaryakıt zamları, elektrik ve doğalgazda yaşanan fahiş artışlar karşısında aylardır ezilmektedir. Bu yapılan artış yeterli olmadığı gibi sayısal olarak büyük gözükmektedir. Fakat enflasyon rakamlarımın bağımsız kuruluşlarca yüzde 80 dolaylarında olduğu için vatandaşların hayat standardında artışa sağlamadığı gibi alım gücünün azalmasına yol açacaktır. Memurların memnun olması mümkün değildir” diye konuştu. Timur Demirdelen öğretmenlerin maaşlara yapılan yansımaları şu şekilde ifade etti; “6.dönem toplu sözleşmeden yüzde 5 zam verilmesi kararlaştırılmıştı. Temmuz-Aralık altı aylık enflasyon 25,48 olarak belirlendi. Bu durumda toplu sözleşmede yüzde 3 ün üzerindeki enflasyon maaşlara yansıtılacağından hareketle yüzde 22,48 daha zam yansıma gerçekleşti. Gelir vergisi, damga vergisinin asgari ücretin brüt tutarı kadar olan kısmından muaf olduk. Asgari geçim indirimini artık almayacağız. Bu durumda maaşımıza 38 TL’den başlayan bir yansıma daha olacak. ( Kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişir.) Cumhurbaşkanı 2,5 ilave zam yapıldığını dile getirdi. Toplamda 30,5 zam yapıldı” ifadelerini kullandı. Mutfaktaki, alışveriş sepetindeki enflasyon kesinlikle maaşlarımıza yansımadığını ifade eden Demirdelen, gelecek aylarda enflasyon değerlerinin memuru ezeceğinin açık olduğunu yılın ilk saatlerinde elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla kendini gösterdi” açıklamasında bulundu.

“TUİK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Gerçek enflasyon değerlerinin TÜİK tarafından bildirilen rakamlarla arasında uçurum bulunduğunu Eğitim İş Genel Merkezinin TUİK hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. Eğitim-iş sendikası olarak memur ve emekçilerin kaygılarını anladıklarını, Eğitim-İş’in bu süreci öngörerek faaliyetlerini gerçekleştirdiğini bildirdi. Emekçiler için mücadele etmeye devam edeceklerini kaydetti.

“TÜM EĞİTİM EMEKÇİLERİNİ DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ”

Türkiye genelinde aralık ayında 7 bin 512 yeni üye kaydı yapıldığını Kütahya’da da üye sayılarının ciddi oranda arttığı ifade eden Demirdelen, “Eğitim-iş’ in Tükeniyoruz kokart eylemi, 4 Aralık Ankara Mitingi ve 29 Aralık’ta İş bırakma eyleminde ne kadar haklı olduğunu verilen zamlar ortaya koymuştur. Bu bağlamda öğretmen ve eğitim emekçisi tüm arkadaşlarımızı mücadele ve dayanışmaya davet ediyoruz Eğitim İş’e üye olmalarını bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

YASİN PEHLİVANGİL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu