Manşet

Borçlar bitecek; işler hızlanacak

Başkan Alim Işık; Vazo Kule, Kanal Kütahya, Yedigöller Projeleri için belediyenin yeterli kaynağı olduğunu açıkladı. Alim Işık, 2022 Haziran’ından sonra büyük borçların bitmesiyle artan aylık 12 milyon TL’lik parayla, her ay bir projenin yapılacağını bildirdi. Başkan Işık, 2023’te 100 büyük eseri için açılış töreni yapacak.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, maliyet bakımından en büyük projelerin Vazokule, Kanal Kütahya, Yedigöller Projeleri olduğunu bildirerek; belediyenin bu projeleri yapmaya kaynağı ve gücünün olduğunu anlattı. Borç ödemenin zorluğu olsa da Kütahya Belediyesi’nin maddi gücünün olduğunu dile getiren Başkan Alim Işık, “Bu şehrin kaynakları doğru kullanıldığında altından kalkılamayacak hiçbir projemiz olmadığı gibi daha birçok yeni projeye de kaynak aktarabilecek zenginlikteyiz, yeter ki doğru kullanalım. Öncelikleri doğru belirlediğimiz takdirde kaynakları paylaştırdığımızda tüm projelerimizi yapacağız” dedi.

“VAZO KULE ÇOK GÜZEL OLACAK”

Vazo Kule’nin çevre yolunun doğru kullanımı için şart olduğunu savunan Alim Işık, “Şu anda Vazo Kule’nin uygulama projeleri de tamamlanmış olup ihaleye hazırlık süreci devam etmektedir. Öncelikle yap, işlet, modeliyle deneyeceğiz. Böyle bir projeyi belediyenin kaynağını kullanmadan şehrimize kazandırma yönünde ama olmaz ise mutlaka belediyemizin imkanlarıyla o projeyi yapacağız. Çünkü o proje hem Afyon-Eskişehir çevre yolunun doğru kullanımını sağlayacak. Hem bu yoldan geçen yıllık 10 milyona yakın aracın önemli bir bölümünün Kütahya’nın yöresel değerlerini, sanat eserlerini görebileceği, dinleneceği ve hediyelik eşya satın alıp yoluna devam edebileceği bir eser olacak. Altında yaklaşık 700 araçlık otoparkı olup üstü yeşil alan olan Kütahya’nın ilk ve tek 71 metre yüksekliğinde ve çini başkenti olan şehrimizin simgesi haline dönüştürülmüş bir vazo heykelinin mimari şekliyle şehrimize kazandırabilecek bir projedir. Çok güzel bir proje olacağına inanıyorum. Kütahya’yı dünya kentlerine sokacak önemli projelerden birisi olarak görüyoruz” diye konuştu.

KANAL KÜTAHYA VE YEDİGÖLLER’İN PROJE İHALESİ BİTTİ

Projelerin detayları hakkında Başkan Işık, “Diğer projelerimiz de Kanal Kütahya ve Yedigöller projesidir. Bu iki projemizin de proje ihaleleri bitti, yapım ihaleleri süreci devam ediyor. Yedigöller projemizi 2 etaba böldük. 1. Etabını; kamulaştırma sorunu olmayan, içerisinde sportif olta balıkçılığı, kuş köyü ve çocuk köyünün yer aldığı bir projemizdir. Yakında ihalesini yapacağız. Diğer taraftan o bölgedeki gölün temizlenmesi ve su analizinin yapılmasındaki çalışmalarımızın tamamını bitirdik. Diğer donatıları da oraya kazandırdığımızda, şehrimiz çok önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecek” ifadelerini kullandı.

2022’DE YAPILACAK OLAN KANAL KÜTAHYA’DA SU SPORLARI DA OLACAK

Kanal Kütahya’nın 2022’de yapımına başlanılacağını söyleyen Işık, “Kanal Kütahya projemiz, Kütahya’yı doğu-batı istikametinde, boydan boya geçen yaklaşık 18 kilometrelik Devlet Su İşleri (DSİ) sulama kalanının belirli yerlerin üstünün kapatılıp, belirli yerlerini genişleterek şehrimize kazandırılacağı bir proje olup birinci etabını belediyemizin karşısındaki Bekir Avlupınar caddesini yayalaştırma projesi olarak uygulamaya koyduk, şu anda inşaatı devam ediyor. Ay sonuna yetiştirmek üzere hızlı bir şekilde, üniversite öğrencilerimiz geldiğinde kullanabileceği bir etap olarak düşündük. Porsuk nehrinden aldığımız suyun şişirilerek 12-15-20 metreye kadar genişletilip kanal içerisinde su sporlarının ve sandal turlarının yapılabileceği etaplar devam ediyor. Arsa takas işlemleri devam ediyor. Yaklaşık 50 dönüm arazinin sahiplendirilmesini yaptık. Bu çalışmalar 1 ay içinde bittikten sonra 1. Etabı için ihaleye çıkıp 2022 yılı içinde başlamayı planlıyoruz” açıklamalarında bulundu.

“MERAK ETMEYİN KAYNAĞIMIZ YETECEK”

Eski dönemlerden kalan borçların etkisini anlatan Işık, “Maddi imkanların olduğunu söylüyorum. Şuna kadar geride bıraktığımız süreçte çok yoğun borç ödeme süreci yaşadık. Yaklaşık 350 milyon TL’ye yakın borç ödedik. Diğer taraftan 350 milyon TL’ye yakın projelerimize kaynak aktardık. Kanalizasyon, su, parke taşı, asfalt, yağmur suyunun kanalizasyondan ayrılması ile ilgili ciddi yer altı ve üstü yatırımlarını geride bırakıyoruz. Bunlar tamamlanmak üzere.  2022 yılının haziran ayında borçlarımızın yüklü bir kısmını ödemiş oluyoruz. Ondan sonra borç için kesilen her 12 milyon lira civarındaki kaynağımızla, her ay bir proje yapacak şekilde kullanabilecek bir döneme giriyoruz. 2022, haziran ayına kadar da boş durmadan bir taraftan diğer projelerimizi yaparken diğer taraftan da yeni projelerin ihale süreçlerini tamamlıyoruz. 2023 yılında, cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında 100 büyük projemizin bitmiş haliyle toplu bir açılış töreni için sabırsızlıkla bekliyoruz. Vatandaşımıza seçim öncesi ne taahhütte bulunduysak görev dönemimizin sonunda bu taahhütlerimizin yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacağız. Listede yer alan 130 projemizin yüzde 70’ine yakınını tamamladık, geriye kalan yüzde 30’unun da planlamaları yapıldı, tamamı yapılacak. Merak etmeyin kaynağımız yetecek. Ağır borç yükünden kurtulduktan sonra yeni kaynaklarımızın tamamen kendi projelerimize yönlendirildiği sürece gireceğiz. Şu anda her ay 12 milyon TL nakit para kesildiği için bu 3 yıllık süreç bu şekilde devam edecek” dedi.

AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

Dumlupınar Gazetesi’nin yayımladığı haber, fotoğraf ve görüntü ile internet ve wap için oluşturduğu her türlü bilgi, izin alınmadan hiçbir şekilde kullanılamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu