Manşet

Dereli’nin suyu; koltuk değneklerini bıraktırıyor!

Kütahya’nın Emet ilçesinin Günlüce Köyü’nde bulunan Dereli Kaplıcalarının şifalı suyu değnekle gelen kişilerin değnekleri bırakmasına neden oluyor. Şifalı suyun faydasını gören Ali Şen, “İki çomakla geldim sapa sağlam oldum. Oturduğum yerden namaz kılıyordum. Burada tank gibi oldum” dedi.

Dereli Kaplıcalarında balık ızgara ve pide salonu işleten Ali Şen, felç inen bacaklarına Dereli’de şifa buldu.  Şifa bulduktan sonra Dereli’den ayrılmamak için ızgaracı açan Ali Şen, 7/24 Dereli’den ayrılmadığını söyledi. Dereli’ye vatandaşların neden gelmesi gerektiğini açıklayan Ali Şen, “Dünya’da eşi benzeri olmayan su var burada. İnsanı dinlendirir, gençleştirir. Hamama girmeden önce aynaya bak, çıkınca tekrar bak kendini tanıyamazsın. Öyle güzelleştirir. Yaşım 75, ben iki çomakla geldim sapa sağlam oldum. Doktora gittiğimde 2 iğne 4 hap veriyorlar benim bacaklarım geçmiyordu. Oturduğum yerden namaz kılıyordum. Burada tank gibi oldum. Hamamdaki fırında mucize var. Çocuk gürültüsü olmayacak, 15 dakika fırında durduğunuz vakit çok faydasını görürsünüz. Fırın dediğimiz yer sauna gibi, bel gibi sıcak su kaynıyor. Dünya’da eşi benzeri az bulunan bir yer ama bir türlü gelişmiyor. Burada kalacak yerler, pansiyonlar da var. Hamam ücreti 10 TL, 4 çay parası. Buraya en çok dışarıdan Bursa’nın İnegöl ilçesinden gelen oluyor. Oylat’a gitmez buraya gelirler. Buraya gençlerden çok yaşlı kesim gelir” ifadelerini kullandı.

“15 YILDIR HAFTADA 2 KEZ GELİYOR 3 SAAT DURUYORUM”

Dereli Kaplıcaları’nın müdavimi İlahiyatçı Mustafa Tulukcu, “Dereli, Tavşanlı’ya 25 kilometre uzaklıkta bir yerdedir. Ben kendim Konyalıyım 15 yıldır Tavşanlı’da öğretmenim. Dereli’ye 15 yıldır haftada 2 kez geliyorum ve 3 saat duruyorum. Hem hamama gelen yaşlılardan hem de internetten hamam hakkında araştırma yaptım. Dereli Kaplıcaları, kükürt oranı en yüksek, sertlik derecesi en az olan Dünya’da tespit edilmiş 2 tane sudan biridir. Biride İsviçre Alplerinde olduğu söyleniyor. Kendim ilahiyatçıyım, öğrencilere anlattığım ve Kuran-ı Kerim’de Kamer suresi 49. Ayette; ‘Biz her şeyi bir ölçü ile yarattık’ der. Albert Einstein’da ‘Tanrı zar atmaz’ demiştir. Allah’ın işlerinde tesadüf yoktur. Bu su diyor ki gelin, birçok sıkıntılarınız ile ilgili dertlerinizi buradan da arayın, buradan bulun. Ben buranın adını değiştirdim Dereli Tıp Fakültesi Sağlık ve Güzellik Merkezi koydum. Buraya gelmenizi, imkânınız varsa ulaşmanızı tavsiye ederim” diye konuştu.

SUYUN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE DAİR ÖRNEK

Suyun iyileştirici gücüne dair bir örnek anlatan Tulukcu, “Devamlı geldiğim için birçok örnekleri var. Bana anlatılanlardan bir tanesini bende size anlatayım. Bir gün hamamın dışında çay içerken içeriye 2 delikanlı geldi, bunlar kardeşlermiş. Çay içerken bir tanesinin belden aşağısı tutmuyor. Kardeşlerden bir tanesi Elazığ’dan Kütahya’ya özelleştirme sonrası tayin edilmiş. Felçli kardeşini, burada bir şifalı su var diyerek Dereli’ye getirmişler. İki koltuk değneğiyle gelen delikanlı, iki hafta sonunda koltuk değneğini attı. Sonrasında kahvehaneye gidip oradaki insanlara sevinçlerinden çay ısmarladılar. Bir kişiyi arı sokar hastaneye zor yetiştirirsiniz, bir kişiyi arı sokar şifa olur. Ben buraya her gelen şifa bulur demek istemiyorum. Denemenizde fayda var diyorum” açıklamasında bulundu.

AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu