Manşet

Grip aşısı gelmeye başladı

Havaların soğumasıyla birlikte grip aşısı da gündemdeki yerini aldı. Grip aşıları da eczanelere gelmeye başladı. Reçetesini yazdıran vatandaşlar SGK’nın ödediği aşıyı, reçete yazdırmayanlar fiyatı 85,12 TL olan aşıyı olabiliyor. Grip aşısı ile ilgili merak edilenleri Kütahya Eczacı Odası Başkanı Cahit Ceylan açıkladı.

Kütahya Eczacı Odası Başkanı Cahit Ceylan havaların soğumasıyla birlikte gündemdeki yerini almaya başlayan grip aşılarını değerlendirdi. Grip aşısında sıkıntının olmadığını bildiren Oda Başkanı Cahit Ceylan “Grip aşısı olmak isteyen hastalarımızın eczanelerimize başvurması halinde aşılarını temin edeceğiz. Şu anda bir sıkıntı gözükmüyor ama biz temkinliyiz bu konuda. Grip aşıları şu an iki çeşit birisi sosyal güvenlik kurumunun ödemesindedir. Hastalarımız öncelikle aile hekimlerine gidip reçete yazdıracaklar daha sonra eczaneye gelecekler. Dolayısıyla eczaneden direkt nakit satış şeklinde bir temini yok. Diğer bir grip aşısı mevcut, onun fiyatı 85,12 TL’dir” dedi.

GRİP AŞISINDA KONTROLLÜ YOL TERCİH EDİLİYOR

Grip aşısında kontrollü yol tercih edildiğini aktaran Başkan Cahit Ceylan, aşıda öncelikli olacak grupların olduğunu belirtti. Cahit Ceylan, “Kontrollü bir şekilde gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlarımıza grip aşısının ulaştırılacağını görüyoruz ama onun dışında kronik rahatsızlığı yok ise 65 yaşının üstünde olmayan vatandaşlarımızın grip aşısı olmasını istiyoruz. Geçen sene kadar yoğunluk yok. Pandemi tedbirlerinin başında iken, bu sene hem virüs aşısının olması ve tedbirlerin sıkı olmasından dolayı geçen sene kadar yoğunluk yok” diye konuştu.

REÇETELİ GRİP AŞISI SON 2 YILDIR UYGULANIYOR

Reçeteli grip aşısı kullanımının son 2 yıldır uygulandığını hatırlatan Ceylan, dünya genelinde yaşanan tedarik sıkıntısının bu uygulamaya sebep olduğunu söyledi. Ceylan, “Eczanelerde grip aşısı perakende olarak satılır. İsteyen vatandaş, istediği zaman ulaşabilirdi. Geçen sene yaşanan tedarik sıkıntısı sonucunda devletimiz bazı tedbirler aldı. Bu sene o tedbirlerin devam ettiğini görüyoruz” dedi.

BAŞKAN CEYLANDAN AŞIYA DAVET

Tüm vatandaşlara aşı olma ve tedbirlere uyma çağrısında bulunan Başkan Ceylan, “Covid 19 pandemisiyle ilgili de aşılanma ne kadar artarsa vaka sayısının düşeceğini ve normal hayatımıza devam edebileceğimizi düşünüyoruz. Eğer biz bu tedbirleri almazsak, aşılamayı gerçekten önemsemez isek tekrar eski yasaklarla karşı karşıya kalabiliriz. Birçok sektör, kurum ve eğitim sekteye uğrar. Bu konuda vatandaşlarımıza tedbir almayı ve aşılamayı mutlaka tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ

Kütahya Eczacı Odası Başkanı Süleyman Cahit Ceylan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu