EğitimManşet

Her şey para demek değil

Horasanlı, Yağmur, Saray Villa kız öğrenci yurtlarının İşletme sahibi Zeliha Horasanlı, fırsatçılığa karşı olduğunu dile getirerek öğrencilere para gözüyle bakılmaması gerektiğini anlattı. Horasanlı, “Fırsatçılığa karşıyız. Bazı yerlerde fiyatların uçtuğunu, afaki fiyatları duydukça çok üzülüyorum. Her şey para demek değil” dedi.

Yüksek kira ve yurt fiyatları karşısında üniversite öğrencileri zor durumda. Öğrencilerin barınamaması ülke gündeminde yerini koruyor. Horasanlı, Yağmur, Saray Villa kız öğrenci yurtlarının işletme sahibi Zeliha Horasanlı, fırsatçılığa karşı olduğunu bildirdi. Pandemi sürecinden başlayarak Yurtçuların içinde bulunduğu durumu anlatan Zeliha Horasanlı, “Horasanlı Şirketler Grubu; Horasanlı, Yağmur, Saray Villa kız öğrenci yurtlarını içinde barındırıyor. Biz yurtçular olarak pandemi sürecinde zor bir süreç yaşadık. 1,5 seneye yakındır yurtlarımız kapalı kaldı. Bu süreçte işçi maaşlarını ödedik, yurt binalarımız kendimize ait olduğu için ayakta kaldık. Bu sene hayırlısıyla yeni eğitim öğretim dönemine devam edeceğiz. Öğrencilere barınmaları, fiyat konusu başta olmak üzere her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fırsatçılığa karşıyız. Bazı yerlerde fiyatlar uçmuş şekilde afaki fiyat söyleyenler var. Bunları duydukça çok üzülüyorum. Dar gelirli ailelerimiz de var. Devlet yurdu çıkmıyor kızımıza. Bu öğrencinin barınması gerekiyor. Bu konuda da çok fazla yardımcı oluyoruz. Her şey para demek değil. İşimizi yaparken yarınların güvenceleri olan gençlerimizi emanet aldığımızın bilincindeyiz. Öğrencileri korumak istiyorum” diye konuştu.

 

YURT FİYATLARI 900 TL’DEN BAŞLIYOR

Yurtların durumu hakkında bilgi veren Horasanlı, “Şu an yurtlarda yüzde 100 doluluk oranı yok. Ev ve apart kiralamada zorluklar yaşanıyor. Ben uzun süredir kayıt almaya devam ediyorum. Bizim yurtlarımız 3 binadan oluşuyor. Her binamızda mutfak, banyo, buzdolabı ve televizyon odanın içerisinde. Binalarımız tamamen yurt izni ve planı çizilerek yapıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetleniyoruz. Pandemiden önce devlet yurtları çok fazla olduğu için öğrenciler genellikle oraları tercih ediyordu. Bizde fiyatlar 900 TL’den başlar içerisinde tuvalet, banyo, buzdolabı, televizyon vardır.  Elektrik, doğalgaz ve gıdası bana aittir. Şimdi 2 senin birikimi var, şu an doluluk oranım çok güzel gidiyor. Kayıtlarım yüzde 90 oranına ulaştı. Gelen velilerimiz memnuniyet içinde ayrılıyor. Okulların pandemi dolayısıyla kapanmamasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu