GündemKütahyaManşet

Kâbus bitecek

Kütahya Milletvekilleri, STK Temsilcisi ve vatandaşlarının ısrarla talep ettiği Hisarcık-Gediz yolu için ilk adım atıldı. Sürücülerin kâbus dolu anlar yaşadığı yol için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, 13 Ağustos’ta ihale açacağını duyurdu.

Kütahya’nın Emet, Hisarcık, Gediz ilçelerini birbirine bağlayan iki arabanın yan yana geçmesinde zorlukların yaşandığı bol virajlı ve sık sık kazaların yaşandığı yolun yapımı için yıllardır sürdürülen çabalar sonuç verdi. 19 Mart’ta gazetemizde “Bu yollarda çileler bitmez” şeklinde haberini yaptığımız yol için Karayolları Genel Müdürlüğü 13 Ağustos’ta yapım ihalesi açacak. Yola çözüm aramak için Hisarcık Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Tosun tarafından sosyal medya üzerinden açılan 5 bin kişilik grup, yolu kullananların sıkıntılarını en net gözler önüne seren platform oldu.

ALİ FAZIL KASAP SIK SIK DİLE GETİRDİ

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap Kütahya’da çalışmaları devam eden yol projelerini Meclis gündemine taşımıştı.  Ali Fazıl Kasap, 19 Kasım’da Plan Bütçe Komisyonu’nda “Balıkesir-Kütahya devlet yolu bitmedi. Bor’un taşındığı güzergâhta Domaniç, Emet, Hisarcık, Tavşanlı, Simav, Demirci yolları hala bitmedi. İlçe yollarında kamulaştırma bedellerinin hiçbiri üç yıldır neden ödenmedi?” diye sormuş, “2029 yılına kalan Yüksek Hızlı Tren gibi yollarımızda 2022’ye kaldı. Seçim dönemlerinde Kütahya’ya söz verilen hiçbir proje yerine getirilemedi” diye eleştirilerde bulunmuştu.

 KÜTAHYA BİRLİK İÇİNDE ÇÖZÜM YOLLARINI ARADI

Bölge halkı ve İlçe Belediyelerinin yol için çözüm arayışına Kütahya Valisi Ali Çelik, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, AK Parti Kütahya İl Başkanlığı ve Milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler, İshak Gazel destek verdi. AK Parti ve MHP İl ve İlçe Başkanları yolu inceleyip halkın görüşlerini dinledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 2020 Ağustos ayında yaptığı ziyarette yol Karaismailoğlu’na gösterildi ve tüm talepler iletildi. 17 Haziran’da Ankara’da Bakan Karaismailoğlu  ile AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, İshak Gazel ve Ahmet Tan, Emet AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Ciner, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, Hisarcık AK Parti İlçe Başkanı Ali Var’ın içinde bulunduğu heyet görüştü. Görüşmede ihale tarihinin kısa zamanda açıklanacağı bildirildi. 1 ay sonra beklenen açıklama yapıldı.

YOL İHALESİNİN DETAYLARI

Konu hakkında ayrıntılı bilgi veren Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak; “Hisarcık  Gediz İl Yolu projesinin toplam uzunluğu 35,9 Km olup, Hisarcık Geçişi 2,5 Km BY-BSK, devamı 33,4 Km TY-BSK standardında yapılacaktır. Proje dâhilinde büyük sanat yapısı olarak toplam 223,5 m uzunluğunda; 1 Adet çift köprü (35m Karapınar), 3 Adet tek köprü (60m Çatak, 23,5m Değirmendere-1, 105m Değirmendere-2) bulunmaktadır. Hisarcık – Gediz İl Yolu Km:0+000 – 35+900 arası yol yapım ihalesi 13.08.2021 tarihinde gerçekleşecektir. Projenin hayata geçmesiyle Hisarcık-Gediz İl Yolu yaşanacak rahatlamanın ilçeler arası seyahati ise büyük oranda artıracaktır. Bölgenin en önemli Termal ve Kayak Turizm merkezlerini içinde barından ilçemiz Gediz’e vatandaşlar tarafından daha konforlu şekilde ulaşımları sağlanacaktır” diye konuştu.

 

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu