Manşet

Kazakistan’da neler oluyor?

Alp Tarcan'ın 10 Ocak 2022 tarihli köşe yazısı

TÜRK BAHARI HAZIRLIĞI’MI KAZAKİSTAN’DA NELER OLUYOR

Kazakistan’da artan gaz fiyatlarını protesto için 02 Ocak 2022 tarihinde başlayan eylemlerin, ülke geneline yayılması üzerine meydana gelen üzüntü verici olayları, tüm dünya takip ediyor

Kazakistan sahip olduğu coğrafi konumu ile Asya’nın Avrupa’ya açılan kapısı iken Avrupa’dan Asya’ya geçişin son durağıdır.

Kazakistan, Türk Dünyasının kalbidir ve dolayısıyla bölgesel ve küresel tüm projelerin içerisinde yer almaktadır.

Kurucu lider Nursultan Nazarbayev döneminde ekonomik açıdan ciddi bir istikrar ve büyüme yakalanmış, dış yatırımlarda ülke çekim merkezi haline gelmiş ve buna uygun yatırım kanunları çıkarılmıştır.

Nazarbayev, hoşgörüyü hiçbir zaman elden bırakmayan, diğer etnik gruplara ve dinlere mensup insanları hor görmeyen ve mezhep ayırımcılığı yapmayan başarılı bir yönetim çerçevesi sunmuştur. Türk dünyası için atılacak en önemli temelleri atmış, fikirleriyle Türk dünyasına öncülük etmiş şahsiyetlerden biridir…

Kazakistan’ın iç karışıklıklar yaşaması demek bölge ülkelerinin de bu durumla karşılaşabileceği anlamına gelmektedir. Kazakistan’da yaşanabilecek uzun soluklu güvensiz ortam Orta Asya bölgesinin diğer ülkelerine de kolaylıkla sirayet edebilir ve önce bölgesel daha sonra küresel bir istikrarsızlık yaşanabilir. Devletimiz bu olayları iyi okumalı, anlamlı sonuçlar çıkarmalıdır. Gezi olaylarında yaşanan çirkin hadiseler artık yaşanmamalı bu topraklarda……

Halkın Vandalizm’e kaymaması, kamu kurumlarına zarar vermemesi, barışçıl yollarla protestolarını gerçekleştirmesi beklenirken kamu kurumlarının, araçlarının yakılıp yıkılması, askerlere ateş açılması, halkın silahlandırılması meseleye bir an önce ciddiyetle yaklaşılmasını ve hükümetin çok sert güvenlik tedbirleri almasını gerektiriyor.

Temennimiz bu olayların kısa sürede yatışmasıdır. Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev, meseleye gereken ihtimamı göstermelidir. Bu olaylar sonraki yıllarda Kazakistan’da önemli müspet siyasal değişimlerin de habercisi olacaktır.

Arzumuz ; Kazakistan’ın içinde bulunduğu bu talihsiz durumdan en az hasarla çıkmasıdır.

Diğer taraftan ;

Türk Birliği Teşkilatı etkinliğini hissettirmeli. Birlik askerleri Kazakistan insiyaif almalıdır..

Aksi halde Kazakistanın kaderi  Amerika  Rusya ve Çin’e bırakılamaz ..

Türk devleti olarak: Dün Suriyede, Libya’da , Mavi Vatan Doğu Akdeniz’de, Afganistanda ne için var isek bu gün Kazakistan’da onun için olmalıyız…. yoksa Bu Çoğrafyanın yarınında asla olamayız.

Küresel Güçler Arap Baharından sonra Türk Baharımı Planlıyor acaba….

Rusya’nın Kazakistan’a yardım için öne sürdüğü koşullar

  • Kırım’ın ilhakı tanınacak
  • Kiril alfabesi tekrar kullanılacak
  • Rus okulları ülke genelinde serbest bırakılacak

 

Açıkça Rusya Kazakistan da tekrar egemen olma amacını bu şartlarla ortaya koydu.

Gelelim  Fetö terör örgütünün konu ile ilgisine. Bu hain terör örgütü Kazakistan da bir dönem çok etkindi. Fetöcü teröristlerin bekledikleri sözde Türk baharı beklentileri  Kazakistan gibi bir Türk ülkesinin özüne dönmeye çalıştığı şu dönemde bu olayların baş göstermesi tesadüf değildir.

Sözün özü Arap baharı benzeri bir olaylar zinciri şeklinde sözde Türk baharı  bekleyen Fetö ve benzeri terör örgütleri ve ağa babaları olan büyük devletlerin amacı Türk ülkelerinin bir araya gelip kurduğu Türk Devletleri Teşkilatı gibi güçlü bir yapının etkinliğini kırmak istemeleri ayrıca benzer olayların ülkemizde de cereyan etmesi ve Kazakistan’dakine benzer olaylar çıkarmak suretiyle Devletimizi zora sokma istekleri en büyük hayalleri.

Bu olaylar  bizlere ibret olmalıdır. Milletini hür, bağımsız , tok ve mutlu yaşatamayan hiç bir devlet veya otoritenin yaşaması mümkün değildir. Aslolan Millettir! Devlet ise Milletini mutlu ve müreffeh kılabildiği müddetçe Devlettir. Millet kenetlendiği zaman  Devlet daha güçlü olur. Millet şuurlu ve bir ülkü etrafında birleşmeli Devlette milletin arzu ve taleplerini iyi analiz edip, bütün parçaları birleştirip, Devlet-Millet kaynaşmasıne en üst düzeye çıkarmalıdır.

Bu vesile ile Kazakistan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, menfur hadislerde hayatlarını kaybedenlere rahmet, yararlılara da acil şifalar diliyoruz.

 

Selam ve saygıyla..

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu