Manşet

Kent Meydanı’nın yeni görüntüleri çıktı

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın muhtarlar toplantısında Kent Meydanı hakkında sunum yaptığı ortaya çıktı. Muhtarlarla yapılan toplantının servis edilen fotoğraflarının içinde Kütahya Kent Meydanı’nın yeni görüntüleri yer aldı. Alim Işık’ın sunumunda DPÜ’nün hazırladığı Kent Meydanı Projesi yerine başka görseller kullandı.

Kütahya Kent Meydanı’nın son hali netlik kazanmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Kütahya Belediyesi’nin hazırladığı projenin değişmesi istenmişti. Bakan Kurum tarafından Kent Meydanı’nın altı otopark olmasına karşı çıkılmış; çevre güzelleştirilmesini de kapsayan şekilde yeniden hazırlanmasını istemişti. Akabinde Dumlupınar Üniversitesi’nin yaptığı taslak proje Başta Çini Sanatçısı Nida Olçar olmak üzere Kütahyalılardan tepki toplamıştı. Kent Meydanı ile ilgili yeni detaylar Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın Ilıca Harlek Otel’de yaptığı muhtarlar toplantısında çıktı. Belediye’nin servis ettiği fotoğraflardan Belediye Başkanı Alim Işık’ın yeni kent meydanı ile ilgili muhtarlara sunum yaptığı anlaşıldı. Servis edilen haberde belediyenin borç ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler bulunurken kent meydanı hakkında bilgiye yer verilmedi.

Dumlupınar Üniversitesi tarafından hazırlanan Kent Meydanı Projesi
Dumlupınar Üniversitesi tarafından hazırlanan Kent Meydanı Projesi

“KENT MEYDANINI METREKARE BAŞINA 5 BİN 500 LİRA VEREREK SATIN ALDIM”

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın geçen “BUGÜNE KADAR SUSTUM” başlığıyla basına yansıyan haberinde Kent Meydanı ile ilgili olarak, “Bugüne kadar sustum. Neler çektiğimi ben ve çalışma arkadaşlarım biliyor. Bu şehrin kent meydanına metrekare başına 5 bin 500 lira vererek satın aldım. Ondan sonra yapabileceğim kent meydanını. Dünya da bunun örneği yoktur. Devletin malını, devletin diğer kurumuna takas usulü ile eski belediye binamızı vererek, -yaklaşık 25 milyon TL değerindeki bina karşılığında- 4,5 dönüm yeri alan dünya da başka bir belediye yoktur. Çözüm için bunu kabullenmek zorunda kaldık. Her şey tamam, projeler tamam, meclisten yetki alınmış, iş imzaya kalmış ama bir gecede dünya değişmiş. Olmasın, yapılmasın. 2020 yılın sonunda uygulamaya açacağım projemi, 2021 yılı sonunda anca başlama sürecine geldik. Kaybedilen zamanları geri getiremeyiz. Birlerinin keyfi olacak diye şehrin önünü kapatamayız” ifadeleri yer almıştı.

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu