Manşet

Kütahya’ya teleferik ne zaman gelecek?

Kütahya yarım asırdır teleferik rüyası görürken Afyonkarahisar’ın yolcu garantili teferiği ülke gündemine oturdu. Zarar eden köprü ve havalimanlarından sonra teleferiğe de yolcu garantisi verilmek istenmesi tepkilere neden oldu. Kütahya’da ki vatandaşlar da Hisar’a teleferikle çıkma hayalinin gerçekleşmesini bekliyor.

Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Kalesi’ne yapılacak olan teleferik için 140 bin yolcu garantili ihaleye çıkacak.  Belediyenin ekim ayı meclis toplantısında, Afyonkarahisar Kalesi’ne yolcu garantili teleferik sistemi kurulması kararı alındı. Yılda 140 bin yolcu garantisi verilen proje için CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri, “Teleferiğe karşı değiliz, yolcu garantisine karşıyız” diyerek ret oyu kullandı; ancak öneri oy çokluğuyla kabul edildi. Yıllık 140 bin yolcu garantisi verilen teleferiği ayda 11 bin 666 kişinin, günde ise en az 388 kişinin kullanması gerekiyor. 226 metre yüksekliğinde ve 701 basamağı olan kaleye teleferik yapılmasının, tarihi dokuya zarar verip vermeyeceği de belirsizliğini koruyor. Zarar eden köprü ve havalimanlarından sonra teleferiğe de yolcu garantisi verilmek istenmesi tepkilere neden oldu.

KÜTAHYALILARIN YARIM ASIRLIK RÜYASI

Kütahya’da en son TMSF Yönetim Kurulu üyesi Bilal Cicavoğlu, ocak ayında teleferik konusunu gündeme getirmişti. Bilal Cicavoğlu İHA’ya yaptığı açıklamada vatandaşların yıllar önce Hisar’a teleferik ile inip çıkma hayali kurduğunu kaydetti. Cicavoğlu, “1972 yılında Abdurrahman Karaa’nın belediye başkanlığı döneminde gündeme gelen Hisar’a teleferikle çıkma hayali 49 yıl sonra yine gündemde. Kütahya kamuoyunda halkımız teleferikle kaleye çıkma hayalinin gerçekleşmesini bekliyor. Halkımız, Belediye İşhanı arka kısmında 30 Ağustos İlkokulu’nun bulunduğu yaklaşık 8 bin metrekare alanda kurulması düşünülen teleferik projesinin ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. 30 Ağustos İlkokulu binasının yıkılacak olması ve bu alanın Valilik Özel İdare mülkiyetinde olması dolayısıyla, teleferik projesinin İl Özel İdare tarafından yapılacağı kamuoyunda dillendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

EYÜP KAHVECİ’NİN DE TELEFERİK PROJESİ VARDI

Kütahya Belediye Başkan adayı Eyüp Kahveci’nin PROJE 6: KÜTAHYA KALESİNE TELEFERİK isimli kampanyasında teleferik hakkında; “Kütahya Kalesi ve çevresinin yerli ve yabancı turistlere tanıtılması için kaleye ulaşımı teleferik ile sağlayacağız. Hem hemşehrilerimizin, hem yerli ve yabancı misafirlerimizin Dönenler Güzergahından teleferik ile Kütahya Kalesi’ne çıkışı sağlanacak. Burada köy halkımızın yöresel yemeklerini, hazırladıkları gıda ürünlerini ve ürettikleri Kütahya temali hediyelik eşyalarını sergileyebilecekleri ve satışa sunabilecekleri kabinler oluşturulacak.
Hem Köylümüze maddi olarak destek sağlayacağız. Hem değer görmeyen Kütahya Kalesi’ni turizme açacağız” ifadeleri yer alıyordu.

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu