Manşet

Şaphane’ye müze neden açılmıyor?

Şaphane sevdalısı ve Sanat Tarihi Uzmanı Ressam Sema Akçalıoğlu ve destekçileri tarafından Şaphane’ye Kurtuluş Savaşı kahramanı Tüfekçi Ethem’in müzesi açılmak isteniyor. Sema Akçalıoğlu verile yoğun çabalara rağmen açılmayan müze için destek istedi.

120 yıllık olduğu tahmin edilen bu tarihi imalathane Kütahya’nın Şaphane ilçesinde, Kurtuluş Savaşının kahramanlarından Tüfekçi Ethem’e aittir. Kurtuluş Savaşı’nda Şaphane Abide ve Gediz hattındaki savunmada kurduğu küçük atölyede silah üretip vatandaşlara dağıtan ve düşmanın bu bölgeden uzaklaşmasında büyük rol oynadı. Böylesine kutsal bir mücadelede eline verilen her demir parçasını silaha çevirecek kadar maharetli ve zamanın Yunan komutanı tarafından “Bu insanlar silahı nereden buluyor, bu hattı neden aşamıyoruz, nasıl oluyor da bize direnebiliyorlar’’ dediği dönemde, halka kurtuluş savaşının kazanılması için silah yapıp dağıttı. İmalathanede halen o döneme ait bakırlar, tüfek yapımında kullanılan tezgâh ve bazı malzemelerin olduğu görülüyor. Şaphane Yunan işgaline uğramadıysa, Yunan komutanların o dönem dediği gibi, kaynağı belli olmayan silahlarla Şaphane halkının savunma yapmasıdır. Bu kaynağı belli olmayan silahları da 1960 yılına kadar yaşayan ve 90 yaşında ölen vatan sevdalısı Tüfekçi Etem’dir. Şaphane halkı da halen bu şanlı mirasa sahip çıkmak, gelecek nesillere aktarmak ve devamlılığını korumak için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

“İÇİNDEN ÇIKAN 300’E YAKIN ESER KÜTAHYA MÜZESİNDE KORUNUYOR”

Tüfekçi Ethem’in mirasını korumak için mücadele veren Ressam Sema Akçalıoğlu, “İstanbul’da kendi evimde konfor içinde yaşarken esas memleketim olan Şaphane’de Kurtuluş Savaşında, cephe gerisinde büyük kahramanlıklar yapıp halkı kendi yaptığı silahlarla savaşa destek veren Tüfekçi Ethem’in tek başına unutulmaz kahramanlıklar ve destanlar yazdığını öğrenince, onun yaptığı fedakârlıkların bir kısmını olsun yapabiliriyim diye Şaphane’ye göç edip yerleştim. 7 gün 24 saat aralıksız Tüfekçi Ethem’i ve hayatını inceledim ilk dükkâna girdiğimde aynen gazinin bıraktığı gibi buldum. Aletleri, eşyaları dağınık bazı kıymetli eşyaları, duvarda asılı kendi yaptığı Tüfeği, evrak ve bilgileri çelik kasalar içinde gördüm. Yarım kalan silahları tüfekleri de oradaydı. Hemen Kütahya Kültür Varlıklarına haber verdim. Uzun incelemelerden sonra Şaphane’ye gelerek tescil ettiler, bu arada Şaphane Belediyesi duydu derhal itiraz etti. Ben tekrar Ankara Kültür Bakanlığına bizzat giderek başvurdum, değerlendirildi. Kurul görevlileri Şaphane’ye kadar geldiler. Kaymakamlıkta toplantıya girdiler, toplantıda Belediye’den biri de vardı onun itirazlarını dikkate almayarak acil onaylandı tescil edildi. Üst koruma örtüsü Belediye’ye görev olarak verildi. Belediye 20 m2’lik dükkânı restore etmeye yanaşmıyor. İçinden çıkan 300’e yakın eser Kütahya Müzesinde korunuyor. Tüfekçi Ethem dükkânı bitince eserler orada sergilenecek, yoksa ebedi Kütahya’da kalacak. Bu Kahraman Tüfekçi Ethem’imiz hepimizin değeridir. Merkezden, tüm ilçe belediyelerden duyarlı halkımızdan ilgi bekliyoruz” dedi. AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu