Manşet

SİYASET’TE YÜKSEK GERİLİM

Alp Tarcan'ın 4 Ocak 2022 tarihli köşe yazısı

Türkiye 2021 yılının son aylarını;  Asgari Ücret, Memur-Memur Emekli zam oranları, Enflasyon ve Siyaset arenasındaki yüksek gerilim sahneleri ile 2022 yılına girmiştir

Siyasetteki yüksek tansiyon 2022 yılında daha da hızlanarak devam edeceğine hiç kuşku yok. 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi toplumda kutuplaşma ve gerilim politikasında kazanan olmaz bilakis hep birlikte kaybederiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU arasındaki gerilim ve karşılıklı meydan okumalar Türk siyaseti açısından endişe vericidir.

Yaşadığımız Coğrafya bu gerilimi ve kutuplaşmayı  kaldıracak güçte değildir. Coğrafya kaderdir.” der İbn-i Haldun  …

Türk halkı  Hükümet (Hükmedenler) ile Muhalefet  edenler den  uzlaşı kültürün ön plana çıktığı  siyasi anlayış ve  daha  yaşanabilir bir  Türkiye hayali beklemektedir.

Siyaset’te tavanda yüksek gerilim minimize olursa TABANDA zaten insanlar geçim ve hayat dertleri o kadar çok ki: siyasetten geçmişe nazaran bayağı uzaklaştı. Tabanda sükûnet hakim ama tavanda hareketlilik ve gerilim devam ederse tabanda da 2023 yılına giden ülkemizde sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.

Türkiye siyasetine damga vuran Necmettin ERBAKAN, Alpaslan TÜRKEŞ, Süleyman DEMİREL Bülent ECEVİT  ve Mesut YILMAZ gibi  siyasiler 1990’lı yıllarda  bir masa etrafında toplanıp birbirlerine  son derece saygılı bir şekilde tartışıp konuşabiliyordu. Hali hazırdaki siyasilerimiz den bunu bekleriz ama şuan için o ilklim şartları oluşmadı. Ama Temennimiz ve isteğimiz o yöndedir. Türkiye ye ve Türk halkına yakışanda  höşgörü ve nezakettir.

Peki 2023 Cumhurbaşkanı adayları kimler….

Görsel ve yazılı basında hiç tartışmasız en çok merak edilen soru Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışması var.

Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip ERDOĞAN mı olacak, yoksa bir başka isim mi olacak tartışması hiç yok kesin ve tartışmasız aday ERDOĞAN…….

Büyükşehir Belediye Başkanları Ekrem İMAMOĞLU ve   Mansur YAVAŞ bu işin neresinde …. Yoksa  CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU mu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER  mi? Yoksa bu adaylar dışında bir başkası isim mi hazırlanıyor….

Cumhur ittifakını: AK PARTİ -MHP-BBP‘nin oluşturduğu, Erdoğan’ın Cumhur İttifakının adayı olduğu bizzat  BAHÇELİ tarafından defalarca tekrar edildi. BBP Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ de “ERDOĞAN  adayımızdır.” açıklamasını yaptı. Cumhur İttifakını oluşturan 3 siyasi partiden de aynı ses yükseliyor: Ortak adayımız Recep Tayyip ERDOĞAN

            Millet ittifakını Büyük ortağı ; CHP ve İYİ Parti dir. SP, DEVA ve DP Millet ittifakının ortaklarından dır. Tavırları ve duruşları nettir.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet DAVUTOGLU gelişmeleri yakından takip ediyor olmasına rağmen ne Cumhur ittifakı ne de Millet ittifakına yanaşıyor. Acaba YENİ YOL düşünce simi var yakında belli olur. …

HDP şuan için konumunu belirleyemedi. Diğer partiler ise kendilerine temkinli yaklaşıyor.

Hali hazırda anlaşılan o ki:

2023 seçimlerin de  Recep Tayyib ERDOĞAN’ın karşısına kimin çıkacağı belli değil.  Meral AKŞENER aday olmayacağını deklere etti, KILIÇDAROĞLU ise konsensüs sağlanırsa aday olabileceğini ima etti. Fakat anketlerin son durumu, siyasal gelişmeler ve Türkiye siyasetinde 24 saatin bile önemli olduğunu  düşünürsek süprizler bizi bekliyor….

Son Söz; Rahmetli  Süleyman DEMİREL : “Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur.. Sözü çok şey ifade ediyor. Dolayısıyla ekonomi yönetimi çok önemlidir. Muhalefet en çokta iktidarı burudan sıkıştıracağa benziyor.

Yeni Yıl ile birlikte hoş görünün hakim olduğu geleceğe umutla bakabilen bir toplum olmak dileğiyle …

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu