Manşet

“Şov yapmayın”

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz basın açıklaması düzenleyerek eğitimdeki aksaklıkları eleştirdi. Zeliha Aksaz Şahbaz, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak yetkilileri, okullarımızın arsalarını ranta açmak ve şov yapmak yerine, eğitimdeki sorunları akılcı bir şekilde çözmeye davet ediyoruz” dedi.

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, okullarda yaşanan mağduriyetleri basın açıklaması düzenleyerek dile getirdi. Zeliha Aksaz Şahbaz’ın CHP İl Teşkilatı Yönetim Kurulu adına okuduğu açıklama şu şekilde; “Okullar büyük sorunlarla açılmıştır. Pandeminin büyük bir ağırlıkla hissedildiği her gün yeni vakalarla eğitimin aksadığı bu günlerde tek amacımız okulların açık kalmasıdır. Bir yıl önce de ifade ettiğimiz gibi plansız bir şekilde Pandemi süreci göz önüne alınmadan büyük çoğunluğu merkezde olmak üzere 29 okul ve eğitim kurumu deprem yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılmıştır.  Üç yıl içerisinde yenilenmesi öngörülen bu okullar henüz yapılmamış, okulların öğrencileri başka okullarda eğitime zorlanmıştır.  Yıkılan bu okullar içinde Gediz depremini ayakta atlatmış bulunan Endüstri Meslek Lisesi ve Kütahya Lisesi gibi pek çok değerli insanımızı yetiştirmiş okullarımız da vardır. Bu süreçte yıkılan okullar parçalanmış, öğrenciler merkezden uzak diğer okullara gönderilerek mağdur edilmiştir. Pandemi döneminde okullar çok yoğun mevcutlarla ikili eğitime zorlanmıştır. Yüzlerce öğrencimiz yoğun bir şekilde binalarda eğitim görmek zorunda kalmaktadır. İkili eğitim sabah 7:30’da başlamakta akşam 19’a dek sürmektedir Sınıf mevcutları 35 40 kişiye ulaşan ve daha üst seviyelere çıkan okullarımız mevcuttur.

“BU NASIL BİR PANDEMİ YÖNETİMİDİR?”

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi tek amacımız okulların açık olması ve örgün eğitimin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Okulların kapatılması ile kaybeden çocuklarımız olmaktadır, ülkemiz geleceğini kaybetmektedir. Bu anlamda tüm öğretmenlerimiz, eğitim emekçilerimiz ve öğrencilerimizin ivedilikle aşıları tamamlanmalıdır. Şu anda uygulanan tedbirler yeterli değildir. Pandemi sürecinde ders sürelerinin 40 dakika değil 30 dakika olması tüm öğretmenler ve eğitimciler tarafından talep edilmektedir.   Ders sürelerinin 30 dakika olması hem öğrenci hem öğretmenlerimizi çok rahatlatacaktır. Yıkılan okulların yerine tekrar okul yapılmalı, okul arazileri ranta açılmamalıdır. Bir yıl önce de söylediğimiz gibi gerekirse yapılan devasa kamu binaları okul olarak kullanılmalı ve  okulların yoğunluğu bir an önce azaltılmalıdır. Sınıf mevcutları pandemi koşullarına uygun hale getirilmelidir. İkili eğitime son verilerek öğrencilerimizin bulaş yönünden güvenli ve rahat bir şekilde eğitim almaları sağlanmalıdır.  Pandemi sürecinde hayati öneme sahip olan hizmetli personel, güvenlik görevlisi ve temizlik sorunları acil bir şekilde çözülmelidir. Ders süreleri 30 dakikaya indirilmeli ve öğrenciler öğretmenler rahatlatılmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yetkilileri, okullarımızın arsalarını ranta açmak ve şov yapmak yerine, eğitimdeki sorunları akılcı bir şekilde çözmeye davet ediyoruz”. AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu