KütahyaManşet

“Kütahya büyük bir potansiyele sahip”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) "Kütahya’nın Sağlık Turizm Potansiyeli" hakkında konuşma yaparak, “Kütahya termal sağlık turizmi için önemli bir altyapıya ve büyük bir potansiyele sahiptir. Bu fırsatı sağlık yatırımcılarının dikkatine sunuyor, ilimizin termal sağlık turizmi geleceğinde yerlerini almaya davet ediyorum” dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, sağlık turizminin kişilerin zihinsel ve bedensel sağlığına kavuşması, daha sağlıklı olması ve iyilik hallerinin devam etmesi için planlı ve organize yurt dışı seyahatiyle oluşan bir turizm hareketliliği olduğunu söyledi.  Gazel, “Pandemi öncesi verilere göre tüm ülkelere giden yıllık medikal turist sayısının 14-16 milyon civarındadır. Her bir medikal turist ortalama 4-6 bin dolar arası harcama yaptığı, global harcamanın ise senelik 45-72 milyar dolar bir hacme ulaştığı tahmin edilmektedir. AK Parti hükümetleri döneminde gerçekleşen sağlıkta değişim ve dönüşüm sonrasında Türkiye artık dünyada yüksek standartla sağlık hizmeti veren modern sağlık tesislerine sahip ülkeler arasında yer almakta olup önemli sayıda sağlık turisti almakta ve bu da ülkemize ciddi anlamda katma değer sağlamaktadır” diye konuştu.

“SAĞLIK TURİZMİNDE BÜYÜK BİR TALEP ARTIŞI BEKLENİYOR”

2019 senesinde 700 bine yakın sağlık turizminden 1 milyar doların üzerinde gelir elde edildiğini belirten Gazel, “Covid pandemisi sonrası küresel olarak sağlık turizminde büyük bir talep artışı beklenmektedir. Ülkemizin de bu hareketlilikten önemli derecede pay alacağını öngörmekteyiz. İnsanlar başka ülkelerde en çok onkoloji, doğum, ortopedi, kozmetik, cilt ve diş alanında tedavi görüyor. Bu hareketlilik medikal sağlık turizmi başlığı altında isimlendiriliyor ancak dünya sağlık turizm sektörü sadece medikal tıbbi turizmden ibaret değildir. Welness, Spa, termal, ileri yaş, engelli turizmi vb. alt başlıklarıyla birlikte çok daha büyük bir hacme erişmektedir. Termal turizm dinlenme, tatil, kongre vb. amaçlarla birkaç gün süreli bir turizm türüyken, tedavi almak ya da sağlıklı yaşam için değişik programlara katılma amacı olan termal sağlık turizmi, welness turizmi, 10-20 dün konaklamalı bir turizm türüdür.  Termal tatil olarak ülkemizde belirli destinasyonlar oluşmuş ise de termal sağlık turizmi alanında ülkemizde henüz istediğimiz noktada bulunamadığımızı söylemek isterim. İşte bu noktada Kütahya olarak termal sağlık turizmi alanında iyi uygulama örnekleri oluşturmaya talibiz. Kütahya Zanaat ve Halk Sanatları alanında UNESCO tarafından yaratışı şehir unvanını almış, dünyadaki 180 şehirden biridir. Sanatsal ve kültürel zenginliklerin yanı sıra doğal güzellikleriyle uzun süreli konaklayan misafirlerimiz için önemli imkanlar sunmaktadır.

“MUHTEŞEM DOĞA GÜZELLİKLERİMİZ VAR”

Zihinsel arınma, dağ yürüyüşleri, yoga gibi popüler sağlık kampları yapacaklar için Domaniç, Ilıcaksu ve Kocadağ, Simav, Gölcük ve Emet Tahtalı yayla gölleri, Kütahya Çamlıca Orman Bungalovları muhteşem doğa güzelliklerimizdir. Murat Dağı bir yandan Kayak tesisleriyle kış sporlarına, diğer yandan da 2300 metrede dünyanın en yüksekteki 3 kaplıcasından birine ev sahipliği yapmaktadır.

“9 TERMAL TURİZM BÖLGESİYLE TÜRKİYE’DE EN ÇOK TESCİLLİ BÖLGEYE SAHİP OLAN İLİZ”

Kütahya, 9 termal turizm bölgesiyle Türkiye’de en çok tescilli bölgeye sahip olan ildir. Bu bölgelerde mineral özelliklere farklı çok sayıda kaplıcamız ve konaklama tesislerimiz bulunmaktadır. Halkımız arasındaki Yoncalı’da şifa, Ilıca’da safa söylemi bu kaplıcalarımızın etkilerinin veciz bir ifadesidir. Emet’te şifalı yosun havuzuna girebilir, Dereli’de doğal ortamda yerden kaynayan saf kaplıca suyuna girmenin ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz. Hisarcık Esire’de suyun cilt hastalıkları üzerindeki mucize etkisini yaşar, ailenizle birlikte Simav, Eynal, Çitgöl ve Naşa kaplıcalarında harika bir tatil geçirebilirsiniz. Tavşanlı Göbel’de oksijeni bol bir ortamda kaplıca suyunun bedeninizdeki etkilerine tanık olabilirsiniz.

“KÜTAHYA’DA 2 ADET ŞEHİR HASTANESİ YAPILMAKTADIR”

Kütahya, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tedavi alanında nüfus ölçeğinde Türkiye’deki en yüksek tedavi kapasitesine sahip olan ildir. Şu anda faal olan iki branş hastanesi Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanelerinde 475 yata bulunmaktadır. Bu hastanelere ilave olarak 96 yataklı Tavşanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Branş hastanesi de birkaç ay içerisinde hizmete girecektir. Bunların yanı sıra Kütahya’da 2 adet şehir hastanesi yapılmaktadır. Bunlardan ilki şehir merkezinde genel amaçlı olarak yapılırken diğeri ise Yoncalı Kaplıca bölgesinde müstakil fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi olarak yapılmaktadır. Bu özellikte olan Türkiye’deki tek şehir hastanesi projesi Kütahya’dadır. İlimizin ikinci devlet üniversitesi olan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık temalı bir ihtisas üniversitesi olarak kurulmuştur. Welness Spa kaplıcalar ile ilgili küresel rekabette yer alabilmek için gerekli bilimsel araştırmalar, lisans üstü eğitim, inovasyon çalışmaları, alt yapı planlaması, iş organizasyonu ve kalifiye insan gücü yetiştirilmesi üniversitemizin stratejik gelişim planı içindedir. Bu vesile ile kıymetli rektörümüz Vural Kavuncu’ya ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

“KÜTAHYA TERMAL SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALTYAPIYA VE BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP”

Görüldüğü üzere Kütahya termal sağlık turizmi için önemli bir altyapıya ve büyük bir potansiyele sahiptir. Bu fırsatı sağlık yatırımcılarının dikkatine sunuyor, ilimizin termal sağlık turizmi geleceğinde yerlerini almaya davet ediyorum” diye konuştu. AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu