KütahyaManşet

Üniversite Öğrencileri Çöp Topladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Toplum Gönüllüleri topluluğu Dünya Gönüllüler Günü dolayısıyla Kütahya Belediyesi Sağlıklı Yaşam Parkı’nda çöp topladı. Kütahya Belediyesi’ne seslenen topluluk başkanı Onur Çam, “Belediyeye söylemek istediğim; çevre temizliği konusunda ki duyarlılıklarını biraz daha arttırabilirler. Çöp atıklarınız fazla olduğu ulaşılamayan çevrelere yoğunluk gösterilebilir” dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Toplum Gönüllüleri topluluğu Dünya Gönüllüler Günü dolayısıyla çevreyi daha yaşanılabilir bir hale getirebilmek adına Kütahya Belediyesi Sağlıklı Yaşam Parkı’nda farkındalık etkinliği düzenledi. Etkinlik hakkında bilgi veren Toplum Gönüllüleri Koordinatörü Onur Çam, “Çöpleri topladıktan sonra geri dönüştürmek üzere Kütahya Belediyesine teslim edeceğiz.  Belli bölgelerde aslında çok fazla çöp var. Biz bunu pandemiden önce her sene yapıyorduk. Çöp toplama etkinliklerimiz her sene düzenli olarak devam edecek. Daha önce yaptığımız etkinliklerden özellikle Hisar Kalesi tarafları ciddi derecede atık konusunda berbattı. Ama şehir merkezine indiğimizde Kaleye göre çok daha az çöp var diyemeyiz. Fakat kendi düşüncem Kütahya Halkı çöp konusunda bazı illere göre daha hassas. Aslında temiz bir çevremiz var ama belli bölgelerde çöp konusunda problem var. Bizde bu bölgeleri tespit ederek daha temiz bir çevre haline getirebilmek adına çöpleri topluyoruz” dedi.

“SİGARA İZMARİTİNİ ELİNİZDE TUTUN VEYA CEBİNİZDE SAKLAYIN”

Peki çevre temizliği hakkında Kütahya halkına seslenen Onur Çam, “Bizim çevremiz daha doğrusu dünyamız fazla atık çıkartmaya başladık. Buzullar erimesinden tutun hava kirliliğine kadar, tüm bunların sebebi çevre kirliliğinden. Topraklarımız da zarar görüyor. Benim mesajım; lütfen olabildiğince duyarlı olun. Bir sigara izmaritini alıp atmak yerine sigara izmaritini atabileceğiniz bir yer yoksa elinizde tutun veya cebinizde saklayın. Sigara izmaritinin kıyafetinize verdiği zararı kıyafetinizi yıkayarak kurtulabilirsiniz fakat o izmaritin alıp götürdüğü toprağı geri alamayabiliriz. Bu yüzden buna çok dikkat etmelerini öneriyorum. Belediyeye söylemek istediğim; çevre temizliği konusunda ki duyarlılıklarını biraz daha arttırabilirler. Çöp atıklarınız fazla olduğu ulaşılamayan çevrelere yoğunluk gösterilebilir” ifadelerini kullandı.

“ÇOĞU ATIĞIN DOĞADA ÇÖZÜLEBİLMESİ YILLARI ALIYOR”

Doğaya atılan çöplerin çözülmesinin yıllar aldığını hatırlatan, Çam, “Doğaya atılan çöpler plastikten pillere kadar günümüzde ki çoğu atığın doğada çözülebilmesi yılları alıyor. Çöp atıldıktan sonra çözülmeye başlayana kadar toprağı neredeyse öldürüyor. Örneğin bir batarya doğaya atıldığında özellikle teknolojik aletler toprağa zarar vermekle kalmayıp verimliliğini kaybetmesine neden oluyor. Plastiklere gelirsek, doğa plastikleri kabul edebilir ama kabul ederken toprak çok fazla şey kaybediyor” diye konuştu. YASİN PEHLİVANGİL

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu