Manşet

“Zafer Havalimanı’nı kurtarma planı yapılsın”

“Zafer Havalimanı Fiyaskosu” başlığıyla yapılan programda Eskişehirli konuşmacılar Hasan Polatkan Havaalanı ile Zafer Havalimanı’nı kıyasladı. Programda çözüm odaklı konuşan Av. Murat Aslan, Zafer Havalimanı’nın Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak ve Bilecik’in yurt içi ve yurt dışına açılan kapısı olması için yeniden planlanmasının en doğru çözüm olacağını söyledi.

Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak illeri arasına bölgesel kullanılması amacıyla yapılan Zafer Havalimanı’nın zarar etmesi Zonguldak’tan sonra Eskişehir’de de tartışma konusu oldu. Eskişehir’de faaliyet gösteren ES TV’de yayınlanan Açık Oturum adlı programda “Zafer Havalimanı Fiyaskosu” başlığıyla program düzenlendi. Programda Zafer Havalimanı ve Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı kıyaslandı. Çözüm odaklı konuşan program konuğu Av. Murat Aslan Zafer Havalimanı’nı bir kaza ve kaldırılması gereken bir cenaze olarak anlattı. Zafer Havalimanı’nın yeni bir planlamayla Eskişehir ve Bilecik’in de kullanabileceği bir bölgesel havalimanı olmasını isteyen Murat Aslan, “Zafer Havalimanı tartışmaya açık bir konu değildir. Planlamada bir hata var. 1 milyon 200 bin garanti vermişsin en fazla 100 bin yolcu taşımış. Bu kaza yaşanmış, ortada bir cenaze var. Bu cenazenin kaldırılması lazım. Buranın satılması da çözüm değil. Cenaze kaldırmada da zayıfız. Bölgede uçuşa ihtiyaç var. Trabzon, Van, Diyarbakır’a gidebilmemiz için İstanbul ya da Ankara’ya gitmemiz gerekiyor. Kütahya, Afyon, Bilecik’teki insanlar havayolunu kullanabilmek için Ankara’ya gitmek zorunda. Bu saatten sonra bu kadar yatırımdan sonra burayı kapatmak saçma olur. Burayı uluslararası uçuşa açın. Her sene Eskişehir’e yurtdışından turist geliyor. Oraya gelenleri lüks otobüs firması Eskişehir’e, Afyon’a taşısın. Niye İstanbul’a iniyorlar. Çevredeki iller bunu kabul etsin; Yurt içi ve yurt dışı seferler için orası kullanılsın. Şehirlerden havalimanına raylı sistem kurulsun. Bunu kurtarmak için yeni plan oluşturulsun. ‘Hızlı tren projesi geldiği için orası âtıl kaldı’ açıklamaları da saçma buluyoruz. Mikroşehircilik olarak bakmamak lazım. Kütahya’da ya da Eskişehir’de olsun bu yapılmış. Bunun aktive edilmesi lazım” diye konuştu.

“SİYASİLER ESKİŞEHİR’İ CEZALANDIRDI, HAZMEDEMİYORUM”

Televizyon Sunucusu Soner Yüksel ise durumu hazmedemediğini bildirerek; “Eskişehir’in kronik bir yarası var; Hasan Polatkan Havalimanı.  Türk Havayolları ve Anadolu Jet’in zarar ediyoruz gerekçesiyle resmi sefer düzenlemekten vazgeçtiği bir havalimanı. Bu havalimanı pandemi dönemi olmasına rağmen yılda 120 bin civarı yolcu tarafından kullanıldı. Böyle bir havalimanı varken yakına Zafer Havalimanı inşa edildi. Yap işlet devret modeliyle yapılan Zafer Havalimanına garanti edilen yolcu sayısı 1 milyon 207 bin 921. Uçuş yapan yolcu sayısı 9 bin 996 kişi. Uçmayan yolcuların sayısı bütçeden 92 milyon TL yaklaşık ödeme yapılacak. Eskişehir’e zarar ediliyor deniliyor bu rakam 2-3 milyon TL civarıydı. Normal koşullarda yüzde 99 oranında hata payı olan bu havalimanını başkası yapsa ceza alırdı. Eskişehir’de uçuşlar yapılamaz, vatandaştan siz para verin biz uçuş yaptıralım denirken diğer tarafa bu garantinin verilmesini bir Eskişehirli olarak hazmedemiyorum. Böyle bir mantık olabilir mi? Özellikle öyle tarife ve saatler uygulandı ki Zafer Havalimanı’nın yolu açıldı. Bu siyaseten Eskişehir’i cezalandırmaktır” diye konuştu.

“ZAFER HAVALİMANI’NI YAPACAĞINIZA ESKİŞEHİR’E YATIRIM YAPIN”

Odunpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Emre Genç, Zafer Havalimanı’nı örnekleyerek Eskişehir’in zarar etmesinin de karşılanmasını istedi. Emre Genç, “Eskişehir gibi bir yerde uçuş yapılamaması, zarar ediyoruz gibi bir bahane kullanılması doğru değil. Burada bir uçuş yapmak istiyorlarsa bir çalışma yapabilirler. Bunu kabul etmiyoruz. Yanımızda Zafer Havalimanı mevcut, orada oluyor. Zafer Havalimanı için cepten çıkacak 92 milyon TL çıkacak. Devlet bu parayı verdiğimiz vergilerden ödüyor. Zafer Havalimanı’nı yapacağınıza Eskişehir’i hareketlendirebilirdiniz. Zafer Havalimanın satılacağına dair haberler var” ifadelerini kullandı.

ZAFER HAVALİMANI’NA; “NAZARLIK” DEDİ

AK Parti Eskişehir Eski Teşkilat Başkanı Av. İsmail Hakkı Civelekler fizibilite raporunu hazırlayanların sorgulanması gerektiğini bildirdi. Civelekler “Yaklaşık 60 küsur havalimanı yaptık. 1 tanesinde sapma olmuş. Fizibilite raporunu yapanın sorgulanması, yargılanmasını lazım. Zafer Havalimanı’ndan başka yapılan hiçbir atıl yatırım yok. CHP’nin yatırımlar noktasında tek eleştirdiği yer Zafer Havalimanı. Buda nazarlık ”dedi.

AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu