“Memurların ikramiye hakkını tanıyın”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er, memurların ikramiye hakkının tanınmasını istedi. Cihangir Er,“Kamuda ayrımcılık son bulsun, memurların ikramiye hakkını tanıyın” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er şu açıklamalarda bulundu: “Pandemi süreci dolayısı ile dünyanın ve özellikle ülkemizin ekonomik olarak bütün insanları zorlayan şartlardan geçtiği herkesin malumudur. Pandemi öncesi de çeşitli sebeplerle ülkemizde bazı ekonomik sıkıntılar mevcuttu. Özellikle bordrolu çalışanlarda bu sıkıntılar alım gücüne yansımaktadır.  Her geçen gün bir önceki günden daha zor olmakta alım gücü günden güne adet erimektedir. Bordrolu çalışanlar arasında ise göreceli olarak en fazla mağdur olan memurlarımızdır. Ücretlerin artışı toplu sözleşmeler ile belirlenen memurlar ekonominin mevcuttan daha iyi yıllarda olduğu büyüme rakamlarının yüksek olduğu dönemlerde bile refahtan payını tam alamamışlardır.  Yetkili olan sendikalar büyümeye memurun hiçbir katkısı yokmuş gibi davranmış ve büyüme kadar maaş katkısı sağlayamamıştır. Bu da her geçen yıl memur ve emeklinin alım gücünü düşürmüştür. Önceden kefil arandığında ilk akla gelen memur ve emekli himmete muhtaç bir duruma gelmiştir.  Gerçekleşen enflasyon ile resmi TÜİK enflasyonu arasında fark olduğu hususunda ciddi bir tereddüt hasıl olmuştur. Alım gücündeki düşüş ile beraber memur ve emeklinin asgari geçim standartları da düşmüş, barınma, yeme – içme, giyinme gibi temel gereksinimleri bile karşılamakta zorlandığı görülmüştür.

“MEMURLARINDA BAYRAM İKRAMİYESİ ALMASI HUSUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRMEKTEDİR”

Fiyatlardaki artış oranı ile maaşlardaki artış oranı karşılaştırılamayacak ölçülere gelmiş tabiri yerinde ise katlanmıştır. Ayrıca memur ve emeklilerin 6 ayda bir artan maaşlarına karşın ürün ve hizmet fiyatları anlık artmakta ve memur ve emekliler zam alsa dahi geriden geldikleri için karşılanamaz zararlar oluşmaktadır. Hem artış oranlarının alım gücünü artıracak düzeylere çıkarılması hem de bu artışın Eşel-Mobil Sistemine geçilerek aylık olarak düzenlenmesi fiyat artışlarına karşı memur ve emekli bütçesini de koruyacaktır. Memur ve emeklinin bütçesi korunur ve alım gücü artarsa sürdürülebilir ekonomik dengeler için randımanlı bir tüketim oluşturmakta etkili olacaktır.  Bunun yanında işçilerde olduğu gibi memurlarında Bayram ikramiyesi alması hususunda çalışmalarımız sürmektedir. Yetkili sendikaların da toplu sözleşmede bu hususta bir çalışma yürütmesi gerekmektedir. Yine emeklilerimiz için de bayram ikramiyelerinin artış oranının bir standarda (enflasyon artışı veya toplu sözleşme artışı oranı vb) bağlanması gerekmektedir. Asgari geçim şartlarını sağlayamadığı için ek işler yapmak durumunda kalan psikolojik ve sosyolojik açmazlarda kalan memurlarımız için çarenin adresi Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu ve işkollarındaki bağlı sendikalarıdır. Memurlarımızı birlikte daha etkili ve güçlü bir hak arama mücadelesinde yanımızda olmaya davet ediyorum”.

YASİN PEHLİVANGİL

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Memurların ikramiye hakkını tanıyın”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin