Merkez bankası faiz kararını açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün gerçekleştirilen toplantıda beklenen faiz kararını açıkladı.

Para Piyasaları Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.50’de sabit bıraktı.

Para Piyasaları Kurulu, Şubat ayında politika faizini 50 baz puan indirmişti. Mart ve nisan aylarındaki toplantılarda faiz oranına dokunmayan kurul, bu ay için de aynı kararı verdi ve faiz 8,50’de kaldı.

Toplantı öncesinde beklentilerini açıklayan ekonomistlerin büyük bir bölümü, faiz oranın değişmeyeceği yönünde görüş belirtmişlerdi.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentilerinin ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtilen karar metninde “Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerindeki ayrışma devam etmekle birlikte, takas anlaşmaları ve yeni likidite imkânları ile finansal istikrarı öncelikleyen eşgüdümlü adımlar atılmaktadır. Finansal piyasalar, merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaktadır” değerlendirmesi yer aldı.

(ELİF ÇELİK)

Merkez bankası faiz kararını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!