Mesai 6 saat olsun!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın birçok yerinde, özellikle pandemiden sonra çalışma standartlarının alışılmışın dışına çıkması çalışanların çalışma şekillerinin ve sürelerinin değişmesine neden oldu. Hal böyleyken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada haftalık 45 saat olan çalışma sürelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Çalışma saatlerini yeniden düzenlemeliyiz. İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildi, 5 saat deneniyor.”

Bakan Bilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır. Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Açıkçası elbette olamaz.’’

Yeniden düzenlemeliyiz

Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı çağdaşlaştırarak çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız.”

İngiltere 5 saat denemesi yapıyor

İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini belirten Bilgin, “5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın birçok yerinde, bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta bunları düşünerek çalışma ilişkileri üzerinde tartışmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

(FATİH ÇİMEN)

Mesai 6 saat olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!