“Milli seferberlik ilan edilsin”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı, tarımda milli seferberliğin ilan edilmesini istedi. Acil müdahale talep eden Elmalı, “Ülkemizde yaşanan kuraklık, afet, ekonomik kriz  ve pandemi sıkıntısından dolayı artan girdi maliyetleri tarımı zor durumda bırakmıştır” dedi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Tarım Fuarı’nın açılış konuşmasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı, tarımın zor durumda olduğunu dile getirdi. Elmalı, “Tarım gıda açısından en stretejik ürünlerden bir tanesidir. Yaşamsal gıda açısından tarımın ekonomideki ağırlığı görülenden daha çok fazladır. 17 milyar TL ihracat yapılmasına katkı sağlayan tarım yaz aylarında 6 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Tarım’da milli seferberlik ilan etmemiz gerekiyor. Yelkenleri tarıma çevirmemiz gerekiyor. Ülkemizde yaşanan kuraklık, afet, ekonomik kriz  ve pandemi sıkıntısından dolayı artan girdi maliyetleri tarımı zor durumda bırakmıştır. Topyekûn mücadele etmemiz gerekiyor. Tarım fuarının Kütahya’ya hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“TARIM ÇOK STRATEJİK”

Tarımın stratejik bir alan olduğunu bildiren Kütahya Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, “Kütahya nüfusunun yüzde 21’i kırsal alanda yaşamakta ve ağırlıklı olarak geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadırlar. Toplam yüzölçümü alanların yüzde 26’sı tarım alanlarıdır. Çiftçi kayıt sisteminde Kütahya’da 23 bin adet çiftçimiz bulunmaktadır. Bulunduğumuz coğrafyada geniş ürün yelpazesine sahibiz. İlimizin önemli bir durumuda jeotermal kaynaklara sahip olmasıdır. Bunun tarımsal anlamda değerlendirilmesi de bizi mutlu etmektedir. Tarım günümüzün stratejik konularından bir tanesidir. Stratejik anlamda yeni üretim modellerini yakalamak, kırsal alanda refahı yükseltmek, teknolojinin kullanımını arttırmak için Kütahyamızda Tarım Bakanlığı ve İl Özel İdare kaynaklarıyla birçok faaliyetler yapmaktayız. 2021 yılında Kütahyalı üreticilerimize toplamda toplam 253 milyon TL’lik bir hibe desteklemesi yaptık. Bu muazzam bir rakama tekabül etmektedir. Yenilikleri tanımak açısından böyle fuarların yapılması önemlidir” ifadelerini kullandı.

“FUARIN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın açılışında konuşan Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, fuarın hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Vekili Damcı, “Kütahya Belediyesi olarak tarımla uğraşan vatandaşlarımıza elimizden gelen desteği sağlamaya gayret ediyoruz. Özellikle tarımsal sulamada yüzde 25 gibi bir indirim gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra köyden mahalleye dönüşen 27 mahallemizde ikamet eden çiftçi kardeşlerimize yaklaşık bir ay önce yem bitkisi tohumu dağıttık. Ayrıca Geven bölgesinde 51 santigrata ulaşan bir sıcak su kuyusunu açtık. Söz konusu bölgeyi sera bölgesi ilan etme yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızın ve Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

KÜTAHYA FUARI BÖLGESİNİN EN BÜYÜĞÜ

Fuar hakkında bilgi veren Frig Fuarcılık sahibi Tuncay Varol, “Tarım Kredi Kooperatifliği Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eyyup Elmalı katıldı. Kütahya Tarım Fuarı’nda 120’nin üzerinde stand, 250 marka temsili, fuar boyunca 70 bin ziyaretçi almasıyla sektörün ve bölgenin önemli bir fuarındayız” açıklamalarında bulundu.

AHMET DİNÇ

“Milli seferberlik ilan edilsin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!