Yandex

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR

Büro Memur-Sen sosyal güvenlik kurumu çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli çalışanların kadro alınması...

Haber albümü için resme tıklayın

Büro Memur-Sen sosyal güvenlik kurumu çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli çalışanların kadro alınması için basın açıklaması düzenledi Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır “mücadelemizde ve talebimiz yerini buluncaya kadar devam edecektir.” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına yönelik basın açıklaması düzenledi. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde taleplerini belirten sendika üyeleri Sosyal Güvenlik Kurumunun Beşikten mezara kadar çalışmak tanımı ile 96 milyon kişiye hizmet vermektedir denildi.

‘BEŞİKTEN MEZARA KADAR ÇALIŞMAK’

Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Bünyamin Çakır “Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt içinde 86 milyon, yurt dışında ise 6 milyon vatandaşımıza Sosyal Güvenlik hizmeti vermektedir. Bu sayıya 4 milyonun üzerindeki vatansız ve sığınmacı da eklendiğinde toplamda 96 milyon kişi Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet almaktadır. “Beşikten mezara kadar çalışmak” tanımın karşılık bulduğu Sosyal Güvenlik Kurumunda; Sigortalı, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası tescil hizmeti, Sağlık güvencesi ve aktivasyon işlemleri, Emekli, dul ve yetim aylığı ile iş kazası geliri bağlanması, Doğum, askerlik ve yurtdışındaki sürelerin borçlanma işlemleri, Doğum, istirahat ve emzirme ödemeleri, Yurt dışı ilaç temini, tıbbi cihaz temini ve cihazların bakım ve onarım hizmeti, Eczane, medikal ürün işletmeleri ile optisyen ödemeleri, Hastane ve tıp merkezleri ödemeleri ile bu kurumların denetimleri, İşveren tescili, işveren prim borcunun takibi ve tahsili, Kurum alacağı olan, icraya düşmüş borçların takip ve tahsil işlemi, Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında toplumun bilgilendirilmesi ve denetim işlerinin yürütülmesi, Yurt dışındaki Türklerin sigorta ve emeklilik işlemleri, Kurumun taraf olduğu konularda hukuk hizmeti gibi iş ve işlemler yürütülmektedir. Bu saydığım işler taşra ve merkezde görevli, sadece 27 bin memur eliyle yapılmaktadır. Daha iyi anlaşılması açısından şu örneği vermeden geçemeyeceğim; Ülkemiz ile emsal nüfusa sahip Almanya’da sosyal güvenlik hizmetleri 55 bin çalışan ile yürütülmektedir. Üstelik Almanya’daki bu hizmetlerin Ülkemizdeki kadar kapsayıcı ve yoğun olmadığı bilinmektedir.” Dedi.

MÜCADELEMİZ VE TALEBİMİZ YERİNİ BULUNCAYA KADAR DEVAM EDECEKTİR

Mücadelemiz ve talebimiz yerini buluncaya kadar devam edecektir diyen Şube Başkanı Bünyamin Çakır “Sosyal Güvenlik Kurumunun mevzuat yükü de oldukça ağırdır. Bu nedenle kurum çalışanları Hükümetlerin ürettiği sosyal politikalardan ve seçim vaatlerinden doğrudan etkilenmektedir. Bu kapsamda; 3600 Ek gösterge düzenlemesi, Sözleşmelilerin kadroya geçişi, EYT düzenlemesi, Yakın zamanda çıkması beklenen prim borç ve alacaklarının yapılandırılması gibi işlemler ile Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının iş yoğunluğu daha da artacaktır. Bakanlık verilerine göre EYT kapsamına giren 6 milyon civarında vatandaşımız söz konusu iken toplamda 20 milyonun üzerinde vatandaşımızın EYT için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurması beklenmektedir. Bu ve benzeri iş yoğunluklarına rağmen çalışanlar emeğinin karşılığını alamamaktadır. Kurum çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için; İl Sosyal Sigorta Uzmanı kadro ve statüsü ihdası, Sosyal Güvenlik Tazminatının temini öncelikle yapılmalıdır. Çalışanların emeklerinin karşılığı olan ücreti alabilmesi için; EYT ile ilgili yapılacak yasal düzenleme Kanun teklifinin madde metnine İl Sosyal Sigorta Uzmanı kadrosu da eklenmelidir. Bu iş yoğunluğu döneminde, gece gündüz, hafta içi – hafta sonu demeden çalışacak Sosyal Güvenlik Kurumu personeline, ek ödeme oranının 50 puan artırımlı olarak ödenmesi yine ilgili Kanun teklifinin madde metnine eklenmelidir. Ayrıca bilinmelidir ki; 3600 ek gösterge düzenlemesi, bazı hizmet kolları ve çalışanlar ile sınırlı kalmayıp tüm çalışanların ek göstergesini iyileştiren, mevcutta ek göstergesi bulunmayan kamu çalışanlarını sisteme dâhil eden, 3600 ek göstergesi olanların ise ek göstergelerini artıran bir düzenleme haline dönüştürülmelidir. Bu talebimize ilişkin mücadelemiz süreli-süresiz sözleşmeli olarak çalışan personellerin kadroya alınması gerektiği noktasındaki mücadelemizde olduğu gibi talebimiz yerini buluncaya kadar devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

HÜSEYİN CAN AKSU

24 Kas 2022 - 09:49 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.