Nesli tükendi sanılan Anadolu Leoparı geri döndü!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En son 1975 yılında görüntülenen Anadolu Leoparı’nın yıllar sonra yeniden görüntülenmesiyle nesli tehlikede olan tür için koruma projeleri devreye sokuldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin ortaklığındaki proje kapsamında, Batı Akdeniz’de 25 Ağustos 2019’da Anadolu leoparı’na ait ilk resmi kayıt niteliğindeki görüntüler ve fotoğraflar elde edildi. Bu kayıtlar, 1975 yılına kadar bilinen dağılım alanlarının yanı sıra yerel halk ve avcılardan gelen doğrulanmamış bilgiler dışında canlı kaydı alınmayan bu tür için bir ilk teşkil ediyor.

Anadolu leoparı, insan faaliyetleri nedeniyle sayıları hızla azalan türler arasında yer alıyor. Sanayileşme, orman yangınları, turizm ve kaçak avcılık gibi faktörler nedeniyle nesli tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya. Ancak DKMP’nin Batı Akdeniz’de kullanılan 400 fotokapanla gerçekleştirdiği projede, 2019’dan bu yana 2 bireye ait toplam 58 farklı görüntü elde edildi.

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 1975 yılında görülmüştü

Bu proje, TÜBİTAK 1001-Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından destekleniyor ve ‘Parsın Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki Yayılışının Araştırılması Projesi’ olarak adlandırılıyor. Anadolu leoparı en son 1975 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesi, Aydın’ın Seferler ve Asar köylerinde görülmüştü ve o zamandan beri Türkiye’deki varlıkları tartışmalı bir konu haline geldi. Ancak bu araştırma projesi, Batı Akdeniz’de Anadolu leoparının varlığını kanıtlamak için önemli bir adım oldu. Proje, tüm Akdeniz ve Ege bölgelerini kapsayacak şekilde genişletilme kararı alındı ve açılış çalıştayı Antalya Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı’ndaki Leopar Araştırma Birimi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Kahramanmaraş’tan İzmir’e kadar dağılıyor olabilir

Anadolu leoparının nadir görülen bir tür olması nedeniyle, yayılış alanının Kahramanmaraş’tan İzmir’e ve Afyonkarahisar içine kadar olan bölgeler olduğu düşünülmekte. Bu nedenle, proje kapsamı genişletilerek üç yeni bölge müdürlüğü projeye dahil edildi. DKMP Genel Müdürlüğü, DKMP 6. Bölge Müdürlüğü ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yanı sıra Düzce Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden uzmanlar, DKMP’nin 4, 5 ve 7’nci bölge müdürlüklerinden de destek alarak, üç yıllık proje sürecinde Anadolu leoparının popülasyonunu tespit etmek için 18 ilde toplam 1000’den fazla fotokapan kullanacaklar. Bu proje kapsamında ayrıca, bu bölgelerde yaşayan diğer fauna türlerinin habitat haritaları da çıkarılacak.

İnsanlara bir zararı yok

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) uzmanları, Anadolu leoparının insanlara zarar vermediğini ve bu türün zarar kaydının olmadığını belirtiyor. Büyük kediler arasında çok özel ve nadir bir tür olan Anadolu leoparı, insanlarla iç içe yaşayarak kendisini fark ettirmeyen bir tür olarak tanımlanıyor.

DKMP’nin 6. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Antalya, Isparta, Burdur, 4. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla, 5. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir, Denizli ve 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana, Hatay, Kayseri, Mersin, Niğde ve Osmaniye illerini içeren araştırma sahasında, 3 yıl sürecek projede Anadolu leoparının habitatını belirlemek için yaklaşık 1000 fotokapan kullanılacak. Proje ayrıca, bu alanlarda yaşayan diğer fauna türlerinin habitat haritalarının da çıkarılmasını amaçlıyor.

Avlanması kesinlikle yasak ! Avlayana hem para cezası hem hapis cezası var

Anadolu leoparının yok olduğu düşünülen türler arasında yer aldığı, uzmanların bu türün hala varlığını sürdürmesinden oldukça memnun oldukları ifade ediliyor. Ancak, Anadolu leoparının korunması konusunda diğer yaban hayvanlarıyla aynı şekilde hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtiliyor. Anadolu leoparının öldürülmesinin kesinlikle yasak olduğu ve silahla, zehirlenme veya başka nedenlerle öldürenlere 1 milyon TL para cezası ve 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası verileceği hatırlatılıyor.

(HABER MERKEZİ)

Nesli tükendi sanılan Anadolu Leoparı geri döndü!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!