Açlık sınırında yeni rakamlar: 10 bin 135 lira!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜRK-İŞ’in yaptığı çalışmaya göre nisan ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 10 bin 135 lira olurken yoksulluk sınırı 33 bin 15 lira olarak açıklandı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması sonuçlarına göre, TÜRK-İŞ tarafından yapılan incelemede, nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 10 bin 135 TL ve yoksulluk sınırı 33 bin 15 TL olarak belirlendi.

Her ay gerçekleştirilen bu araştırma, çalışanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları için gerekli olan maddi koşulların belirlenmesi amacıyla yapılıyor. Ayrıca, nisan ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 5,67 artarak son 12 ayda yüzde 115,75 oranında arttı. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 13 bin 167 lira olarak belirlendi.

Kuzu eti 350, Dana eti 300 lira

Bu ay, balık fiyatı yüzde 9 zamlandı. Kuzu eti yüzde 21 zam ile 350 lira, dana eti yüzde 25 zam ile 300 lira olurken tavuk eti yüzde 11 ve yumurta yüzde 3 zamlandı. Kırmızı mercimek fiyatı yüzde 5 azalırken, yağlı tohumlar yüzde 8 arttı. Süt ve yoğurt fiyatları ise geriledi.

Pırasa, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yüzde 15 artarken, kuru soğanın fiyatı yüzde 40 artış gösterdi. Meyve-sebze kilogram fiyatı 18,65 TL olarak tespit edildi ve son bir ayda ayçiçek yağı, tereyağı, margarin ve zeytinyağı fiyatları sabit kaldı. Ramazan ayı sonrası ekmeğin fiyatı Ankara’da değişmedi.

Meyve ve sebzede fiyatlar nasıl

Elma, portakal, muz ve mandalina gibi yaygın olarak tüketilen meyvelerin yanı sıra, semt pazarlarında bulunan bazı sebzelerin fiyatları nisan ayında arttı. Yeşil soğan, kıvırcık, pırasa ve lahana gibi salata yeşillikleri yüzde 20, biber ise yüzde 15 oranında zamlandı. Kuru soğanın kilogram fiyatı ise yüzde 40 artarak 30 liraya kadar yükseldi. Ancak, patlıcan, kabak, domates ve salatalık fiyatları düşüş gösterdi. Fasulye ortalama 33 liradan satılırken, bakla ve bezelye fiyatları geriledi.

Geçtiğimiz ay en az 40 liradan satılan çilek fiyatı bu ay 20 liraya kadar düştü. Diğer yaz meyveleri olan erik, yenidünya, çağla gibi ürünler ise ortalama 45 liradan satılmaya başlandı. Ancak, yerli muz fiyatı 25 liraya kadar yükseldi.

Yapılan bir araştırmaya göre, nisan ayında ortalama sebzelerin kilogram fiyatı 20,26 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı ise 19,02 lira olarak belirlendi. Ortalama meyve-sebze kilogram fiyatı ise 18,65 lira olarak kaydedildi.

Yağ fiyatları sabit kaldı

Son bir ayda ortalama ayçiçek yağı, tereyağı, margarin ve zeytinyağı fiyatları sabit kaldı. Yeşil zeytinin fiyatı yüzde 4, pekmezin fiyatı yüzde 6 arttı. Balın fiyatı yüzde 4, salçanın fiyatı yüzde 5 geriledi. Ihlamur, şeker ve baharat fiyatları sabit kaldı.

 (FATİH ÇİMEN)

Açlık sınırında yeni rakamlar: 10 bin 135 lira!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!