Öğrencilere Kütahya’yı tanıtmayı hedeflediler

Kütahya Bilim Sanat Merkezi öğrencileri ile Kütahya’nın çeşitli liselerinden katılımcı öğrenciler Kütahya’nın doğal, tarihi ve kültürel yerlerine gezi düzenledi. Proje yürütücüsü Mevlüt Acar, proje kapsamında yapılan Hayme Ana Türbesi ve Aizanoi Antik Kenti gezileri ile gençlere yaşadığı çevrenin kültürel zenginliklerini tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Bilim Sanat Merkezi öğrencileri ile Kütahya’nın çeşitli liselerinden katılımcı öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Fuat Sezgin’in İzinde Gökyüzü Gözlemi ve Doğa Gezisi Projesi” kapsamında bir dizi faaliyetlerde bulunuldu. Proje kapsamında gençlere Bilim Tarihi konusunda dünyada otoriter kabul edilen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, çalışma alanı tanıtıldı. İstanbul’da bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesine gezi düzenlenerek projeye katılan gençler, burada yer alan çeşitli bilimsel ürünleri rehber eşliğinde inceledi. Proje yürütücüsü Mevlüt Acar, gençlerin doğa sevgisi edinmesi bu amaçla doğa sporlarının teşvik edilmesi amacıyla gençlerle Frig Vadisinde,Domaniç Topuk Yaylası ve Kaşalıç Tabiat Parkında doğa yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca proje kapsamında yapılan Hayme Ana Türbesi ve Aizanoi Antik Kenti gezileri ile gençlere yaşadığı çevrenin kültürel zenginliklerini tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.  Kütahya Bilim Sanat Merkezi ev sahipliğinde yapılan etkinliklerde gençlere Müslüman bilginler tarafından kullanılan ve Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından günümüze tanıtılan Usturlap ve Rubu tahtası hakkında bilgi verildi. Merkezde bulunan 35 cm çapında profesyonel teleskop ile katılımcı gençlerle Güneş ve Güneş Lekesi, Ay ve Ay yüzeyi gözlemleri yapıldı. Proje rehberi Dr. Kemal Karabuçak,“Bu proje ile gençler, doğa sporlarına yönlendirilirken bir yandan kültürel zenginliklerimizin farkında olacak bir yandan da İslam Bilim Tarihi’nin bilimsel keşiflerini içselleştirip kendi öz geçmişindeki bilimsel çalışmaların gelişen teknolojinin öncüsü olduğunun doğa, spor, tarih, kültür ve bilim köprüsüyle anlamlandırmış olacaklar.” dedi. Kütahya Bilim Sanat Merkezi proje öğrencileri Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilan ettiği “Gönüllülük Yılı” kapsamında Fuat Sezgin’in İzinde Gökyüzü Gözlemi ve Doğa Gezisi Projesiyle Aslanapa Ortaca Ortaokulu ile Domaniç Çukurca Şehit Veli Selçuk Ortaokulunda Prof. Dr. Fuat Sezgin’i tanıtıp usturlap ve rubu tahtası hediye ederek gönülleri fethettiler.

Öğrencilere Kütahya’yı tanıtmayı hedeflediler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!