“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İPTAL EDİLSİN!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Eylül 2022’de Ankara Millî Eğitim Bakanlığı önünde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali yönünde eylem yapıldı. Eğitim- Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi; ‘nitelikli okul’ ve ‘niteliksiz okul’ ayrımlarına ‘yeterli öğretmen’ ve ‘yetersiz öğretmen’ ayrımı ekleneceğini ve yaratılan bu algının hem öğrenciler hem de veliler üzerinde ciddi etkiler oluşturacağını belirtti.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen) Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilmesi talebiyle 8 Eylül’de Ankara Milli Eğitim Bakanlığı önünde taleplerini iletmek isterken, genel merkezleri ve Ankara 1 No’lu şube önünde sendikal hak ve özgürlükleri yok sayılarak polis şiddetine maruz kaldıklarını açıklayan Eğitim- Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi; “İçişleri Bakanlığı, Ankara Valiliği ve kolluk gücü uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve iç hukuk normlarına aykırı biçimde hareket ederek açıkça suç işledi. Her ne kadar kararlı ve örgütlü duruşumuz sonrasında basın açıklamamız gerçekleşmişse de eğitim emekçilerine reva görülen bu uygulamanın “ben yaptım, oldu” diyen bir yönetim aklının parçası olduğunu çok iyi biliyoruz.” dedi.

“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÖĞRETMENLER ARASINDA EŞİTSİZLİĞE YOL AÇAN BİR DÜZENLEMEDİR.”

Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmasını talep ettiklerini ve ayrıca Can Develi; “Eğitim- Sen tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler ortaya çıkmadan bir an önce sonuçlanmalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu, farklı branşlarda da olsalar aynı okulda ve aynı sınıfta öğrencilerine emek veren öğretmenleri, farklı kariyerlere ayrıştırarak ve bu yapay ayrıştırmaya göre farklı maaş uygulamasını meşrulaştırmaya çalışarak öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açan bir düzenlemedir. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesi, sözleşmeli öğretmenlerin tüm hakları ile kadroya geçirilmesi beklenirken tersine bu Kanun kadrolu öğretmenleri öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen hiyerarşisine tabi tutmuştur. Oysa tüm öğretmenlerin asıl beklentisi, güvenceli iştir, eşit işe eşit ücrettir ve mesleki itibardır, saygıdır.” ifadelerini kullandı.

“KARİYER HİYERARŞİSİNE HAYIR!”

Öğretmenlerin ekonomik ve özlük haklarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenemeyeceğini ayrıca özel okul öğretmenlerinin Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında değerlendirilmediğini belirten Develi; “Öğretmenlik Meslek Kanunu “sınavsız kariyer olmaz” diyor. Kariyer basamakları arasındaki geçiş sınavlarının öğretmenler, veliler ve öğrenciler üzerinde çok olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Öğrencilerine yıllarca emek vermesine karşın yeterlilik sınavına maruz kalan öğretmenin hissedeceği duygular eğitimin niteliğine gölge düşürecektir. Ekonomik krizin derinleştiği ve eğitim emekçilerinin enflasyon karşısında ezildiği bu dönemde emekçilerin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesi asla kabul edilemez. Kanunda özel okullarda çalışan öğretmenlere ilişkin herhangi bir düzenleme yoktur. Bu durum öğretmen istihdamında eşitlik ve eşit işe eşit ücret ilkesine ilişkin en önemli sorun olmayı sürdürmektedir. Özel okul öğretmenlerinin Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında değerlendirilmemiş olması bu meslektaşlarımızın piyasacı eğitim anlayışı içerisinde ucuz iş gücü olarak görüldüklerinin de bir kanıtıdır.” şeklinde açıklamasına “Kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorundadır. Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken meslek kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’na uygun şekilde düzenlenmelidir.” sözlerini ekledi.

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET!”

Başkan Develi; tüm eğitim ve bilim emekçileri için, hiçbir ayrım yapılmadan yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşanabilir bir ücret düzenlemesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi çalışmasının ivedi biçimde yapılmasını istediklerini eğitim emekçilerinin bu kanun ve yönetmelik kapsamında gerçekleştirilecek sınava da kariyer basamaklarına da karşı olduklarını belirtti. Develi; “kanunun bir an önce iptal edilmesini, öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an önce durdurulmasını talep ettiklerini ve ekonomik, sosyal, mesleki, özlük haklarıyla ilgili talepleri, eleştirileri ve önerileri doğrultusunda demokratik ve katılımcı bir anlayışla hazırlanacak gerçek bir meslek kanunu istediklerini” ifade etti.

“EĞİTİM ÖĞRETİME HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN, AYRIMSIZ BÜTÜN EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİNE BİR MAAŞ TUTARINDA VE YILDA İKİ KEZ ÖDENMESİ SAĞLANMALIDIR”

2020 yılında 1210 TL, 2021 yılında 1250 TL olarak verilen eğitim ödeneği, 2022 yılında 1325 TL olarak verileceği açıklandı. Bu konuya da değinen Develi “Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın komik denecek bir düzeyde olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır. Eğitim- Sen, tüm eğitim emekçilerinin sesi olmaya devam edecek ve ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik haklarımız için mücadelesini yükseltecektir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz!” dedi.  ERSEL ÖZCAN

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İPTAL EDİLSİN!”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin