Parmakları çıtlatmak zararlı bir alışkanlık mıdır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücudumuzdaki eklemleri çıtlatmak, özellikle parmaklarımızı çıtlatmak birçok insan için rahatlatıcı bir eylem olarak kabul ediliyor. Bu davranışın nedenleri arasında stresle başa çıkmak, rahatlamak ve sıkıntıdan kurtulmak gibi sebepler yer alabiliyor. Peki bu davranış zararlı mıdır?

Öncelikle parmaklar neden çıtlar?

Parmak kemikleri arasında eklem sıvısı adı verilen bir sıvı bulunur. Bu sıvı, parmak eklemlerinin rahat hareket etmesini sağlar. İçinde gaz tanecikleri olan bu sıvı, oksijen, nitrojen ve karbondioksit gibi gazları içerir.

Parmaklarınızı çıtlatmak, eklem yüzeylerinin birbirinden hızla uzaklaşması ve eklem üzerinde bir basınç oluşmasıyla gerçekleşir. Bu basınç etkisiyle, küçük gaz kabarcıkları patlar ve çıt sesi ortaya çıkar. Bu durumu, bir gazlı içeceğin kapağını açtığınızda duyulan sesle benzerlik gösterir.

Parmak çıtlatmak zararlı mıdır?

Yapılan araştırmalar, parmak çıtlatan insanlarla çıtmayanların kemikleri arasında herhangi bir fark olmadığını göstermektedir. Çıtlatma davranışıyla ilgili olarak, eklem hasarına veya artrite yol açabileceği düşüncesi hala var olsa da, bunun bilimsel bir temeli yoktur.

Çok nadir olarak, eklemlerini aşırı şiddetli çıtlatan bazı insanlarda çıkıklar veya tendon yaralanmaları gibi problemler görülebilir. Ancak, bu tür durumlar genellikle istisna kabul edilir.

Her ne kadar parmak çıtlatmak için bir kanıt olmasa da, yine de aşırı zorlama veya zorlamaya çalışma gibi durumlardan kaçınmak önemlidir. Eğer endişeleriniz varsa veya herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bir doktorla konuşmanız tavsiye edilyor.

(ELİF ÇELİK)

Parmakları çıtlatmak zararlı bir alışkanlık mıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!