Patates kızartması depresyona sokuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlara göre patates kızartması depresyon ve anksiyete riskini artırıyor. Bu riskin temel nedeni, kızartma işlemi sırasında oluşan akrilamid adlı kimyasal madde.

Bir araştırma ekibi, Çin’in Hangzhou kentinde yaptığı çalışmada, patates kızartması gibi kızarmış yiyeceklerin anksiyete ve depresyona neden olabileceğini keşfetti. 11 yıl boyunca devam eden araştırmaya 140.728 kişi katıldı. Düzenli olarak patates kızartması tüketen 8.294 kişide anksiyete, 12.735 kişide ise depresyon sorunu oluştığu tespit edildi.

Akrilamid adlı kimyasal, sık sık patates kızartması tüketen insanlarda anksiyete ve depresyon riskini artırıyor. Kızartma işlemi sırasında oluşan akrilamid adlı kimyasal madde, patates kızartması gibi yiyecekleri sık tüketen insanlarda anksiyete ve depresyon riskini önemli ölçüde artırıyor. Zebra balıkları üzerinde yapılan bir araştırmada, akrilamid kimyasalına maruz bırakılan balıkların davranışlarında önemli değişiklikler gözlendi ve neredeyse sosyal izolasyon süreci yaşadıkları belirtildi.

(ELİF ÇELİK)

Patates kızartması depresyona sokuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!