Piyasalar Twitter’dan takip edilecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin Merkez Bankası (FED) Twitter verilerine Doğal Dil İşleme tekniklerini uygulayarak yeni bir finansal piyasa ve kredi duyarlılığı ölçütü geliştirdi. Bu, duyarlılık analizinde yeni bir adımı temsil ediyor.

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Twitter verilerine dayalı olarak geliştirilen bir Finansal Duyarlılık Endeksi (TFSI), şirket tahvil marjları ve diğer fiyat ve anket bazlı finansal durum belirteçleri ile güçlü bir bağlantı gösteriyor.

Rapora göre, bir önceki geceki Twitter finansal duyarlılık düzeyi, ertesi günün piyasa getirilerinin öngörülmesine yardımcı oluyor. Dahası, endeksin, ABD para politikasındaki değişikliklerin tahmininde önemli bir araç olarak rol oynadığı belirtiliyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kararlarından önceki gün, Twitter üzerindeki finansal duyarlılıktaki değişikliklerin, para politikasının sıkılaştırma şoklarının büyüklüğünü tahmin edebildiği görülüyor. Aynı zamanda, para politikasının beklenmeyen sıkılaştırma hareketlerine karşılık finansal duyarlılığın da kötüleştiği belirlendi.

Raporda, Twitter verilerinden yola çıkılarak Doğal Dil İşleme tekniği kullanılarak bir finansal duyarlılık endeksi oluşturulduğu belirtildi. Bu süreçte, FOMC kararlarının yapıldığı günlerde, FED ile ilgili tweetlerin finansal duyarlılık üzerinde öne çıkan bir etkisi olduğu vurgulandı.

(ELİF ÇELİK)

Piyasalar Twitter’dan takip edilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!