Polen alerjisine dikkat!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahar ve yaz aylarının yaklaşmasıyla polen salınımı yeniden artmaya başlıyor. Yükselen polen oranını beraberinde birçok kişiyi etkileyen bahar alerjisini de getiriyor. Uzmanlar bu dönemde özellikle alerjik bünyeye sahip kişileri uyarıyor.

Uzmanlara göre; polen oranının artışıyla paralel olarak halk arasında kurdeşen olarak bilinen atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıkları da artış gösteriyor aynı zamanda mevsim geçişlerinde yaşanan duygu durum değişiklikleri gibi diğer faktörler ürtiker gibi cilt rahatsızlıklarını tetikleyebiliyor.

Bu tür rahatsızlıklar genel olarak ciltte kabarıklık ve kızarıklığa sebep oluyor. Bununla beraber kaşıntılar da bazen dayanılmaz hale gelebiliyor ve dudak, göz kapakları gibi bölgelerde şişlikler oluşabiliyor.

Bahar alerjisi ve diğer alerjik reaksiyonlar, polen, sedir, çimen ve kimyasallar gibi alerjenlerin solunması sonucu ortaya çıkıyor. Özellikle alerjik rinit ve astım rahatsızlığı bulunan kişilerde cilt rahatsızlıkları daha da artabiliyor.

Bu nedenle uzmanlar, polenden, ev tozundan, alerji yapıcı gıdalardan, stresten uzak durmanın ve tetikleyicilerle teması en aza indirmenin önemine dikkat çekiyor.

Cilt problemi yaşayan kişilere ise; ciltlerini düzenli olarak nemlendirmeleri ve antihistaminik ilaçlardan uygun olanı uzmanlara danışarak kullanmaları öneriliyor. Lezyonların bulunduğu bölgeye steroid ya da immunmodülatuar kremler sürmenin de kaşıntıları azaltabileceğini belirten uzmanlar ayrıca sağlıklı beslenmenin ve bol su içmenin de cildin tahrişini önleyebileceğinin altını çiziyor.

(HABER MERKEZİ)

Polen alerjisine dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!