Ruhsen Kumdalı’ndan bütçe eleştirisi

Kütahya Belediyesi Mayıs Ayı toplantısındaRuhsen Kumdalı, Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçesini eleştirdi. Ayrıca Kumdalı belediye bütçesinin yüzde 54,5’inin hizmet alımına ayrıldığını bildirerek “O zaman bunca personeli neden çalıştırıyoruz” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya Belediyesi Mayıs Ayı toplantısında 2021 Mali Yılı İdare ve Kesin Hesapları’nın müzakeresi yapıldı.  Müzakerede söz alan CHP Kütahya Belediye Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi Ruhsen Kumdalı şu konuşmayı yaptı: “Bir inşaat mühendisi olarak bütçe tartışmalarında teknik detaylarda bir değerlendirme yapmam mümkün olmasa da, dikkatimi çeken birkaç konuya sizlerin de dikkatini çekmek istiyorum.  2020-2021 yılları malum pandemi süreci olarak yaşandı. Bu da sağlık giderlerinin yanı sıra sosyal yardım ve desteklerin en yoğun olarak yaşanması gereken bir döneme işaret etmektedir. Bu açıdan bakıldığında Kütahya belediyesinin 2021 yılı geliri 583 milyon 500 bin TL öngörülmüş ancak 387 milyon 740 bin TL olarak gerçekleşmiş. Virgülleri hafif yuvarladım Arkadaşlar. Kütahya belediyesinin giderlerine baktığımızda; 2021 yılında Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü için tanımladığı bütçe 7 milyon 87 bin TL olup, gerçekleşme oranı yüzde 54 yani 3 milyon 854 bin TL sosyal yardımlar için kullanılmış. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü için tanımlanan bütçe 4 milyon 104 bin TL, gerçekleşen bütçe 2 milyon 641 bin TL, gerçekleşme oranı ise yüzde64 olmuştur. Aynı yıl için Özel Kalem Müdürlüğüne de benzer bir bütçe tanımlanmış 7 milyon 255 bin TL, gerçekleşme yüzde88, yani 6.379.000 TL özel kalem müdürlüğünce harcanmış. Toplam bütçe içinde gerçekleşen giderlerin kurumsal açıdan dağılımına baktığımızda: Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü toplam bütçenin yüzde 0.99’u, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü yüzde0,68’i, pay alırken Özel Kalem Müdürlüğü ise bu iki müdürlüğümüzün payları toplamına eşit yüzde1,65’i oranında pay almaktadır. Çok konuşmak istemiyorum. Size bu kadar yeter, daha fazla konuşmanın anlamı yok!

“BELEDİYENİN MÜHENDİSLERİNE NİÇİN PROJELERİ YAPTIRMIYORSUNUZ?”

Ancak bütçe giderlerinin ekonomik sınıflandırması cetvellerinde de dikkatimi çeken birkaç kalem oldu.  Örneğin Müşavir firma ve kişilere 110 milyon 211 bin TL, Müteahhitlik hizmetleri için 101 milyon 138 bin TL , hizmet alımlarına ise 119 milyon 834 bin TL, sermaye giderleri yani alınan borçların faiz ödemeleri olarak 97 milyon 503 bin TL ödeme yapılarak toplam da sadece bu 3 kalem için yapılan harcama tutarının 308 milyon 852 bin TL olduğu, sermaye giderleri çıkartıldığında ise 211 milyon 349 bin TL yani Kütahya belediyesinin bütçesinin yüzde 54,5’unun belediye tarafından hizmet alımı için kullanıldığını görüyoruz ki bu noktada ister istemez o zaman bunca personeli neden çalıştırıyoruz diye, Belediye çalışanları ne işe yarıyor diye düşünüyor insan.  Belde AŞ üzerinden iç mimarlar aldınız Belediyede görevlendirdiklerinin, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi aldınız niçin projeleri yaptırmıyorsunuz? Her işi müteahhitlere, müşavirlere yaptırıyorsak bu kadar insan aldınız, maaş veriyorsunuz, personele maaş vermeye gerek yok. Madem o zaman Sn Alim Işık, Encümenle birlikte 3 de Bşk. Yrd ile birlikte 21 B’lerle 21 F’lerle 21 D’lerle her işi dışardan alsın olsun bitsin bu iş. Ve İnsanımız, Kütahya da ihtiyaç içinde kıvranan vatandaşlarımıza da da Kütahya belediyesi Özel kalem müdürlüğüne ayırdığından daha az pay ayırıyor. Değerli arkadaşlar, iktidar mensupları 1970’lerde ki kuyrukları dilinden düşürmezken şimdilerde de kuyruklar yaşanmaya başladı. Ama bir farkla. O zamanlar mal yoktu. Yağ yoktu, tüp yoktu. Şimdi ise para yok. Mal çok ama insanlar üç kuruş ucuz içişn kuyrukta. Bu noktada belediyelerimize de vatandaşın hayatını kolaylaştırma, sosyal belediyecilik ile yaşam kalitesini iyileştirme görevi düşüyor.  Oysa bize verilen verilere göre Kütahya Belediyesi 2021 yılında pandemi sürecinde dahi vatandaşları yerine, müşavirlere,  müteahhitlere para dağıtmayı vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılamaya tercih etmiş. Söyleyecek başka söz bulamıyorum. Ve son olarak şunu da ifade edeyim sizi eleştirmeyelim diye mi son dakika kesin hesap raporlarını Meclis üyelerinin e postalarına son dakika gönderiyorsunuz, biz nasıl tetkik edeceğiz? Kanunen en az 3 gün önceden bildirilmelidir, lütfen bundan sonra buna uygun hareket ediniz”.

YASİN PEHLİVANGİL

Ruhsen Kumdalı’ndan bütçe eleştirisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!