“SAHİP ÇIKALIM”

Kütahya’nın doğalgaz dağıtım şirketi Çinigaz, içerisinde önemli bilgilere yer verdiği bir yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Kütahya’da gerçekleştirilen faaliyetlere ve halk arasında yanlış olarak bilindiği belirtilen noktalara değinilirken, “Çinigaz Doğalgaz Kütahya’ya bugün olduğu gibi yarında hizmet edecek bir değerdir, sahip çıkalım.” İfadeleri yer aldı.

Kütahya’nın doğalgaz dağıtım şirketi Çinigaz, içerisinde önemli bilgilere yer verdiği bir yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Kütahya’da gerçekleştirilen faaliyetlere ve halk arasında yanlış olarak bilindiği belirtilen noktalara değinilirken, “Çinigaz Doğalgaz Kütahya’ya bugün olduğu gibi yarında hizmet edecek bir değerdir, sahip çıkalım.” İfadeleri yer aldı.

Konuyla ilgili yayınlanan açıklamada ülkenin en kaliteli doğal gaz alt yapısı denilebilecek bir alt yapının Kütahya’ya kazandırıldığı belirtilirken, “Aile şirketlerimizin 47 yıllık geleneğinden yola çıkarak alt yapı yatırımlarına alın teri ve teknik çalışmalarla Çinigaz olarak devam etmekteyiz. Çalışmalarımızda güvenliği, kaliteyi, güveni, dürüstlüğü ve sade bir yaşam benimseyen kurucu ailesinin felsefesini Çinigaz ilkeleri olarak benimseyerek teknik ve kanuni kurallara uyarak kaliteli bir şekilde sadece işimizi yapmaya, aynı zamanda insanımıza istihdam, ülkemize alt yapıda sermaye yatırımları kazandırmaya ve devletimize vergilerimizi zamanında ödemeye devam ediyoruz. Çinigaz olarak, bugün itibariyle devletimize tek bir kuruş vergi borcu ve doğal gaz alımlarından kaynaklı BOTAŞ’a borcumuz bulunmamaktadır. Çinigaz alt yapı ve dağıtım sistemi yatırımlarında ve işletilmesinde değişmez 3 kuralımız veya olmazsa olmazımız vardır. Bunlar; Doğal Gaz Arz Güvenliği, Doğal Gaz Dağıtım Güvenliği, Kütahyalı Doğal Gaz Abonemizin Güvenliği’dir.” İfadeleri kullanıldı.

“FATURALI SAYACA GEÇİŞTE KAMPANYA BAŞLATTIK”

Sık sık gündeme gelen ön ödemeli sayaçlar hakkında Çinigaz tarafından şu açıklamalar yapıldı; “Kütahya genelinde abonelerin %21’i oranında 29.879 abone ön ödemeli/elektronik kartlı sayaç kullanmaktadır. Türkiye genelinde elektronik ön ödemeli veya elektronik kartlı sayaç uygulaması sadece birkaç ilde sınırlı sayıda bulunmaktadır. Başlangıçta abonelere kolaylık sağlayacağı düşünülen ön ödemeli sayaçların sonradan ortaya çıkan arıza problemleri nedeniyle abone memnuniyetini azaltan yönleri öne çıkmıştır. Kütahya’mızda şikayet konu olan durumların yüzde doksandan fazlası elektronik kartlı sayaçların manyetik kartlarının sık arızalanması, ön ödemeli kartlarla doğal gaz alanlar için doğal gaz fiyatındaki artışların kanuni uygulama kapsamında fark faturalarının çıkartılıyor olması abonelerde usulsüz işlem yapılıyor algısı oluşturmaktadır. Tüketicilerin elektronik kartlı sayaçların sık arızalanması ve adil faturası gibi şikayetleri nedeniyle son yapılan kanuni düzenleme ile Devletimiz Elektronik Sayaçtan Mekanik Sayaçlara geçiş için 6 taksitle Güvence Bedeli ödeme imkanı getirildi. Şirket olarak maliyet farkını üstlenerek Mekanik Sayaca geçecek abonelere 6 taksitte Çinigaz’dan şeklinde destek olarak Güvence – depozito bedelini 12 taksitle ödeme için Ağustos 2022 sonuna kadar geçerli kampanya başlattık.”

Doğal gaz hakkında yanlış bilindiği belirtilen bazı durumlara değinen Çinigaz bu durumları şu şekilde açıkladı;

YANLIŞ / DOĞAL GAZ FİYATINI ÇİNİGAZ BELİRLEMEKTEDİR.

Doğrusu: Doğal gaz fiyatını, gaz satın almakta olduğumuz Tedarikçi firma olan BOTAŞ belirlemekte olup, Çinigaz sadece EPDK tarafından belirlenen Sistem Kullanım Bedeli (SKB) ilave ederek satışını yapmaktadır. Abonelerden tahsil edilen bedellerin, SKB dışındaki bölümü, satın alınan gazın bedeli olarak her ay Tedarikçi kuruluş olan BOTAŞ’a ödenmektedir.

YANLIŞ/ ÇİNİGAZ ÖN ÖDEMELİ ABONELERE FARK FATURASI ÇIKARMAKTADIR.

Doğrusu; Ön ödemeli kartlar ile alım yapılması durumunda tüketim tarihi ile doğal gaz alımı ve kullanım esnasındaki doğal gaz fiyatlarında yaşanan artışlardan kaynaklanan adil faturanın aboneye yansıtılması kanuni düzenleme gereğidir. Sayaçlarda doğal gaz depolama imkanı yoktur. Mekanik sayaçlardaki kullanıma göre kullanıldıkça ücret oluşmaktadır. Çinigaz tarafından abonelerin kullanım karşılıkları BOTAŞ’a doğal gaz parası olarak ödenmektedir. BOTAŞ önceden parası alınmış sabit bedel ile ön-ödemeli doğal gaz satmamaktadır. Ancak kullanıldıkça güncel fiyatlarla faturalandırılmaktadır.

YANLIŞ / ÇİNİGAZ SAYAÇ BEDELİ ALMAKTADIR.

Doğrusu; Sayaçlar Çinigaz’a ait olup sayaç bedeli alınmamaktadır. Mekanik sayaçlardan Alınan Güvence-depozito bedelidir. Sadece abonelik sözleşmesinin imzalanması esnasında bir sefere mahsus alınır. Mekanik sayaç kullanan abonelerin, fatura borçlarını garanti altına alabilmek için depozito olarak EPDK tarafından her sene belirlenen sabit bedellerdir. Güvence Bedeli, sözleşme feshi hâlinde ilgili mevzuat çerçevesinde güncellenerek geri verilmek üzere KDV hariç tahsil edilmektedir. Doğal gazın kullanım amacına göre (pişirme ve/veya sıcak su, ısınma, pişirme ve/veya sıcak su + ısınma) mevzuatta belirtilen miktarda güvence bedeli alınır. Not: ilk defa abone olunacak binalarda abone bağlantı bedeli alınmaktadır. Bu bedel yapılan servis hattı yapım maliyet karşılığıdır. İadesi yapılmamaktadır.

YANLIŞ / ÇİNİGAZ YENİ YAPILAN OKULLARDAN GÜVENCE BEDELİ ALMAMAKTADIR.

Çinigaz GAZBİR’e üye olmadığı için geçmişte bir bilgi kopukluğu olmuş ve 11 adet yeni okuldan alınan güvence bedelleri iade edilmiştir.

Öte yandan açıklamanın sonunda küçük bir not paylaşan Çinigaz, “2002 yılından itibaren Devletimizin ve hükümetlerimizin politikası olarak Türkiye genelinde yaygınlaştırılan ve devletimizin imkânları nispetinde hükümetlerimiz tarafından vatandaşımızın daha temiz bir hava soluması, ağaç kesiminin durdurulması, yeşil ve sağlıklı bir gelecek için dünya fiyatlarının altında sübvanse edilerek ve kaliteli bir altyapı ile sorunsuz sunulan doğal gaz dağıtım hizmetinin sorunlu bir hizmetmiş gibi gösterilmesinden üzüntü duymaktayız. Çinigaz Doğalgaz AŞ Kütahya’ya bugün olduğu gibi yarında hizmet edecek bir değerdir. Sahip çıkalım.” İfadelerini kullandı. YASİN PEHLİVANGİL

09 Ağu 2022 - 11:31 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Dumlupınar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Dumlupınar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Dumlupınar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Dumlupınar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.