“Sayaçlara % 250 zam yapıldı”

Kütahya Belediye Meclisi’nden alınan kararla su sayaçlarına zam geldi. İlk kez ön ödemeli sayaç taktıranlardan alınan 516 TL’lik ücret 1.100 TL’ye çıktı. Sayaç zammını fahiş bulan CHP Meclis Üyesi Güler Ezgi Doğan Turan, “Zam enflasyonun kat be kat üzerinde, % 256,8 gibi çok yüksek bir oran” dedi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Belediye Meclis Üyesi Güler Ezgi Doğan Turan, Belediye Meclis Toplantısında su sayaçları konusunda yaşanılan mağduriyeti şu şekilde dile getirdi: “Büyük bir hayat pahalılığının yaşandığı günümüzde emekli, emekçi ve ücretli çalışanlarımızın ücretleri enflasyon oranında belirlenmektedir. TÜİK tarafından enflasyon oranı 2021 yılı için %36.08 olarak belirlenmiştir. Kaldı ki serbest çalışan ve esnaflarımız da derinleşen ekonomik kriz nedeniyle gelir kaybı yaşamaktadır.  Hal böyle iken Kütahya Belediyesi tarafından temin edilen soğuk su sayaçları bedeli 2021 yılı için 364,41 TI, KDV dahil 430 Tl iken, %15 artış ile 419,49 TI, KDV dahil 516 Tl olmuştur. Teklif edilen 932,20 TI, KDV dahil bedel 1100TL ile yapılmak istenen artış oranı enflasyonun kat be kat üzerinde, %256 ,8 gibi çok yüksek bir orana ulaşmaktadır. Bu artışla yaşamsal bir ihtiyaç olan suya erişim hakkı engellenmekte ve halkımız mağdur edilmektedir. Kaldı ki en yakınımızda bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde ön ödemeli kartlı sayaçların halka belediye tarafından ücretsiz temin edildiği, eğer abone tarafından sayaç ücreti ödendiyse su bedelinin %10 indirimli olarak tahsil edildiği bilgisine ulaşılmıştır.

“ÖN ÖDEMELİ ELEKTRONİK SU SAYAÇLARI SOSYAL DEVLET İLKESİNE AYKIRIDIR”

Halkın suya ulaşımı konusunda engeller çıkartılmakta, yeni aboneler çok daha uygun maliyeti olan mekanik sayaç yerine yüksek bedelli kartlı sayaca zorlanmaktadır. 2022 yıl tarifelerinde Belediye Meclisinin 03.04.2006 tarih ve 110 sayılı kararında gayrimenkulünü kiraya veren gayrimenkul sahiplerinin ön ödemeli sayaca geçme zorunluluğu bulunduğu, aksi takdirde kiracının su borcunundan ev sahibinin sorumlu olacağı belirtilmekle birlikte teminat ve depozitolar bölümünde “Şantiye aboneleri hariç yeni abonelerde kartlı sayaç zorunlu olduğundan deposit alınmaz.’ ibaresi mevcuttur. Bu ibare ile tüketicilerin ön ödemeli kartlı sayaca mecbur bırakıldıkları belirtilmekte, fakat bu uygulamanın yasal dayanağı belirtilmemektedir. Kaldı ki, Ön Ödemeli Elektronik Su Sayaçları sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Ön ödemeli elektronik sayaç kullanımının doğal sonucu, kontörü biten ve yeni kontör almak için parası olmayan abonenin, içme, temizlenme, bulunduğu yeri temizleme, dolayısı ile sağlık hakkından mahrum kalması demektir. Parası olamayan insanların, çocuklarının, okulların, kamu binalarının, hastanelerin, üniversitelerin bu uygulama ile susuz kalması söz konusudur. Bu durum sosyal devlet ilkesine aykırıdır.

“BELEDİYE TARAFINDAN HALKIMIZ MAĞDUR EDİLMEKTEDİR”

Bu arada Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği’ne göre elektrik saati, doğalgaz saati gibi diğer ölçü aletlerinde olduğu gibi su sayaçlarında da on yıllık kullanım sonunda yasa gereği olarak periyodik muayenelerinin yapılmasını öngörülmektedir. Fakat Kütahya Belediyesi periyodik muayeneyi gerekçe göstererek abonelere on yılı dolduran ön ödemeli kartlı su sayaçlarını değiştirmenin zorunlu kılındığını belirten yazılar göndermekte ve su sayacını bedelli olarak değiştirmektedir. Şimdi bu bedel %256 gibi yüksek bir orana ulaşması teklif edilmektedir. Yapılan bu uygulama yasal olmadığı gibi Belediye tarafından halkımız mağdur edilmektedir. İş bu nedenlerle, önergenin reddi gerekmektedir. Su saatlerine yapılacak bedel artışı oranı resmi enflasyon değerlerine göre düzenlenmelidir. Abonelerin tercihinde su saatlerinin ön ödemeli ya da bedeli çok daha düşük olan mekanik sayaç kullanımı, periyodik muayenelerin gerçekleştirilmesi uygulaması yasal mevzuata uygun hale getirilerek abonelerin, dolayısıyla halkın mağduriyetine son verilmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla sunuyoruz”.

AHMET DİNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Sayaçlara % 250 zam yapıldı”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin