EkonomiSiyasetSürmanşet

“Sorun Ekonomik Değil Spekülatif”

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, doların sert bir şekilde düşmesini değerlendirdi. Ahmet Tan, “Cumhurbaşkanımızın Bakanlar Kurulu sonrası yapmış olduğu açıklamanın ardından dövizin sert düşüşüyle birlikte gördük ki, dövizin artış azalışının ekonomik değil spekülatif olduğu belli oldu” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hemen ardından döviz ve altın piyasalarında şok düşüşler yaşandı. Açıklamalar öncesinde 18.3674’ten işlem gören Dolar/TL hızla düşmeye başladı. Dolar; bugün 12 TL’nin altına kadar gerileyerek, 11.09 seviyesini gördü. 20 liraya ulaşan Euro/TL kuru da 12.60’a kadar indi. Bin TL’yi aşan gram altın fiyatları da 642 TL seviyesine kadar geldi. Vatandaşların, Başkan Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında akşam saatlerinde 1 milyar dolar bozdurdukları öğrenildi. Başkan Erdoğan’ın açıklamasında “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek” sözü etkili oldu.

“BAŞKAN ERDOĞAN’A GÜVENİYORUZ”

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, dövizin çakılmasını, “Cumhurbaşkanımızın Bakanlar Kurulu sonrası yapmış olduğu açıklamanın ardında dövizin sert düşüşüyle birlikte gördük ki, dövizin artış azalışının ekonomik değil spekülatif olduğu belli oldu. Biz her zaman Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Türkiye’yi 80-90 ve 2000’li yılların yüksek enflasyonlu dönemlerinden alıp enflasyonun yüzde 5 olduğu dönemlere biz getirdik, tekraren fiyatların stabil olduğu, enflasyonun düştüğü günlere ülkemizi kavuşturacak olan yine AK Parti’dir, yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz milletimize inanıyoruz ve güveniyoruz, milletimiz de bize inanmaya ve güvenmeye devam etsin” şeklinde açıkladı. AHMET DİNÇ -ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu