EkonomiKütahyaManşetSiyaset

“Yaygara Yapmayın”

Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı Ahmet Sunar, kur farkının hazineden verilmesi uygulamasının ilizyon olduğunu ifade etti. Bu uygulamanın da bir tür faiz olduğunu anlatan Ahmet Sunar, “Ekonomide büyük adım diye yaygara yapmanın bir anlamı yok. Yapılan açıklama bu süreçte söylenenlerle tamamen zıt bir noktada duruyor” dedi.

Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı Ahmet Sunar, ekonomi değerlendirmesinde bulundu. Ahmet Sunar’ın basın açıklaması şu şekilde; “Ülkemiz son zamanlarda döviz, faiz ve rant sarmalında oldukça yoğun bir şekilde soyguna tabi tutulmaktadır. 84 milyon olan nüfusumuzun yaklaşık 65 milyonu bu soygundan doğrudan olumsuz etkilenmektedir. Yükselen enflasyon oranları ile fiyat artışları yetişilemez boyutlara çıkmış, aynı günde birkaç kez fiyat yenilemesi ile karşı karşıya kalmıştır. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli konu göz önünde bulundurulmalıdır; Devlet hazinesi, kurumlar, şirketler ve halk olarak çok ciddi boyutlarda borçlandırılmış durumdayız. Borçlar, devletimizi ve milletimizi hareket edemez düzeyde bırakmakta, yarınlara ümitsizlik ile bakılmasına sebep olmaktadır.

“BORÇLANDIRMA SİSTEMİ İLE BİR YERE VARAMAZSINIZ”

Özellikle son 2 ayda döviz ve faiz sarmalının ülkemize ne kaybettirdiği, milletimizi nasıl geçinemez duruma getirdiğini üzülerek gördük. 7 TL dolaylarında gezinen Dolar, kısa bir sürede 18 TL dolaylarına kadar çıktı. Son iki günde döviz fiyatlarının bir miktar geri gelmiş olması olumlu olmasına rağmen, piyasalara henüz güven gelmediği görülmektedir. Öncelikle piyasalara güven verilmeli, birkaç saat içerisinde büyük oranlı yükselme ve düşmeler tasarruf sahiplerinin temkinli hareket etmesini sağlamaktadır. Piyasa güven istemekte, Hükümet ise güven verememektedir. Buna bağlı olarak üretim girdileri ise yüzde 100 ile yüzde 500 arasında oldu. Fiyatların henüz geri gelmediğine Üretim yapanlar daha yakından şahit olmuşlardır. Tarım ve Hayvancılık girdilerinin yüksekliği ise tarımın yapılamaz, hayvancılığın sürdürülemez olduğunu göstermiştir. Yıllarca uyardık; bu “borçlandırma sistemi” ile bir yere varamazsınız, üretim modeline geçmek zorundayız diye. Fakat hükümette karşılık bulmadı. Şimdi ise görüyoruz ki; yeni ekonomik kalkınma modelleri arayışları olduğunu ibretle izliyoruz. Oysa üretimden başka çaremizin olmadığını her zaman, her platformda söylemeye devam ettik, edeceğiz. Biliyoruz ki; “Beyaz AK Partili adam betonun yenilemeyeceğini bir gün anlayacak”.

“BİR GÖZ YANILSAMASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Allah bir kulunu sevindirmek isterse önce bir eşyasını kaybettirir sonra buldururmuş. Maalesef AKP’li arkadaşlar bu duyguyu yaşamaya başladılar. İki aydan bu yana sesi çıkmayan önemli bir kitle sesini çıkarmaya başladı. Cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklamalar. Evet doların birkaç gün önceki seviyeye gelmesini sağladı. Ama bunu ekonomide büyük adım diye yaygara yapmanın bir anlamı yok. Yapılan açıklama bu süreçte söylenenlerle tamamen zıt bir noktada duruyor. Peki söylenen nedir, Siz paranızı bankalara vadeli hesaba yatırın, bu yatan paraya nasıl bir faiz uygulanacağını siz karar verin. İsterseniz döviz artış oranına göre belirleyin, isterseniz normal faiz üzerinden alın. Maalesef, naaslar yine rafa kalktı. İnançlı insanların faizle alakalı söyledikleri konular geçersiz hale geldi. “yatırımcılar” ellerindeki dövizler bozdurdular ve bankalardaki vadeli hesaplarına yatırdılar. Bir illizyonla, bir göz yanılsamasıyla karşı karşıyayız. Merkez Bankasının kur’u düşük mü düşük, buna müdahale edildi mi hayır, arkadaş sana tercih hakkı sunuyorum. Sen naas’la ters düşmek istersen bu senin kendi tercihin. Biz sana kazan kazan çerçevesinde hiçbir şekilde kaybetmeyeceksin, onu biz ayarlayacağız. İş yeter ki; naas’sa kalsın “biz onu bir şekilde hallederiz”. Ey halkım biz aynı söylediğimiz noktada duruyoruz. Tercih sizin. Merkez bankası 5. Müdahalesini yapmış olmasına rağmen düşmeyen döviz. Bir milyar dolar bozdurulduğunda düşüş gösteriyor görüntüsü veriliyor.  Televizyonlarda piyasayı psikolojik olarak rahatlatmak için EPDK Başkanı, Bankalar Birliği başkanı, banka genel müdürleri konuşturuluyor. Ancak döviz rakamlarına baktığımızda kur sadece bir kaç gün öncesine geriledi. AKP’li arkadaşlar çakısını bulmuş çocuklar gibi seviniyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin. Zor günler ile karşı karşıyayız. Fakat milletimiz şunu bilmelidir ki; Saadet Partisi bu zor durumun üstesinden gelecek, halkımıza rahat bir nefes almasını sağlayacak tek siyasi teşkilattır. Milletimiz bizi geçmişte gördü, şahit oldu. Milletçe omuz omuza vererek üreteceğiz ve bu zorlu günlerin üstesinden geleceğiz. Üzülmeyin, ümitsiz olmayın Saadet var, gelecek güzel günler milletimizin olacaktır”. HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu