Spor

Çöplerin yeri ormanlar değil!

Kütahya Valisi Ali Çelik, Dünya Temizlik Günü’nde farkındalık oluşturmak için Yeşilay gönüllüleri ve gençlerle birlikte bir araya geldi. Geleceğe temiz bir çevre bırakmanın en önemli görev olduğunu söyleyen Vali Çelik, “Bu doğa bizim ve başka gibaşdecek yerimiz yok. Hep beraber sahip çıkmalı ve çevremizi temiz tutmalıyız. Çöplerin yeri ormanlar değil” dedi.

180 ülkede ve Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen sivil çöp toplama hareketi let’s do it!, Yeşilay Kütahya Şubesi öncülüğünde Kütahya Şehir Ormanı’nda yapıldı. Farkındalık etkinliğine; Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Çatladan, Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu ile yönetim kurulu üyeleri, Yeşilay Spor Kulübü sporcuları, Let’s Do It! Kütahya Temsilcisi İsa Burak Bulduk, STK Temsilcileri ile gönüllüler katıldı.

 

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE VE FARKINDALIK KAMPI KURULDU

Vali Ali Çelik ilk olarak Dünya Temizlik Günü etkinlikleri kapsamında Yeşilay Kütahya’nın Bağımlılıkla Mücadele ve Farkındalık Kampı‘nda gönüllü gençler ve çocuklarla bir araya geldi.  Burada gençlerle bir süre sohbet eden Vali Çelik, çocuklarla oyunlar oynayıp şarkılar söyledi. Emeği geçenlere teşekkür eden Vali Çelik, çocukların hem eğlendiği hem öğrendiği kampın, Yeşilay bilinci ve kültürünün toplumda yaygınlaşmasına da katkı sunacağını söyledi. Vali Çelik daha sonra gönüllülerle birlikte, ormana atılan pet ve cam şişe, gıda ambalajları gibi çöpleri topladı.

 “MEDENİYETİMİZE YAKIŞMIYOR”

Geleceğe bırakılacak en büyük hazinenin temiz bir çevre olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Bu doğa bizim ve başka gidecek yerimiz yok. Şahit olduğumuz görüntüler medeniyetimize yakışmıyor” dedi. Ormanların ve piknik alanlarının çöp atma yeri olmadığının altını çizen Vali Çelik, “Doğamızı ve çevremizi olumsuz etkileyen bu davranışlardan hızlı bir şekilde vazgeçmemiz lazım. Bu kültürü, bilinci hem kendimize hem de çocuklarımıza aşılamalıyız. Bu doğa bizim ve başka gidecek yerimiz yok. Hep beraber sahip çıkmalı ve çevremizi temiz tutmalıyız. Çöplerin yeri ormanlar değil, ormanlar canlılarımızın yuvası” diye konuştu.

 

“YEŞİLAY DAHA SIK DUYULACAK”

Etkinlik hakkında bilgi veren Fulya Topçuoğlu Ünal, “Bugün, 18-19 Eylül 2021’de Yeşilay ile birlikte bir kamp alanı hazırladık. Bu kamp alanımızda bir survivor alanımız var. Gençlerimizin bağımlılıktan uzak durması için, doğru bir şekilde vakit geçirebilmeleri için, kültürel ve sportif etkinlikleri bir arada yapabileceği bir ortam hazırladık. Aynı zamanda 18 Eylül Dünya Çevre ve temizlik sebebiyle burada çöp toplama etkinliği gerçekleştirdik. Bu çöp toplama etkinliğine ve survivor parkurumuza Sayın valimiz de eşlik etti, çok mutlu olduk bu sebeple. Her yaş grubundan bütün gençlerimizi bağımlılıktan uzak tutmak esas amacımız. Bu sebeple 18-19 Eylül’de bir çadır kampı tertip ettik. Bağımlılıktan uzak durma hedefiyle burada sportif etkinlikler, doğayla iç içe bulunma ve temizlik esas amaçlarımızdır. Daha birçok çalışmamız var; doğa yürüyüşlerimiz, kortej yürüyüşlerimiz, çocuk koromuz, tiyatro ekiplerimiz ve okullarda gerçekleştireceğimiz kamp etkinliklerimiz var. Önümüzdeki haftalarda Yeşilay daha sık duyulacak. Yeni yönetim olarak devraldığımız yerden daha ileriye taşıma hedefiyle geldik. Gençler arasında yaygınlaşan bağımlılıkları azaltmak, kötü yola düşmeden onları sağlıklı yaşama entegre etmek istiyoruz. Bağımlılıktan uzak kalmaları için gençlere sosyokültürel ve sportif faaliyetlere daha çok yönlendirmeleri ve bu tip bağımlılıklar gördüklerinde ücretsiz hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimize (YEDAM) bilgi vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu