Sürmanşet

DPÜ’ nün parlayan yıldızları ortaya çıktı

Türkiye’deki üniversite ve kurumlarda en çok atıf alan ve en yüksek H index’ine sahip akademisyenler açıklandı. İlk 10 bin akademisyeni gösteren listede 972 toplam öğretim elamanı bulunan DPÜ’den 11 akademisyen ve 1 öğrenci yer aldı.

Uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in Google Scholar açık profillerine göre AD Scientific Index- 2022 “Turkey Top 10.000 Scientists ” listesi adscientificindex.com adresinde yayınlandı. 212 ülke ve 14 bin 110 üniversitede ki 712 bin akademisyenden oluşan listede yer alan Türkiye adresli Üniversite ve kurumlardaki en çok atıf alan ve en yüksek H index’ine sahip ilk 10 bin akademisyeni gösteren listeye Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ)’den 11 akademisyen ve 1 öğrenci girebildi.

REKTÖR KAZIM UYSAL AKADEMİSYENLERİ KUTLADI

Açıklanan sıralama ile ilgili görüşlerini bildiren DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Akademisyenlerimizin bu gibi dizinlerde yer alması bizleri mutlu ediyor ve gururlandırıyor. 11’i ilk 10 bin akademisyen arasında olmak üzere toplam 46 DPÜ’lü bilim insanının yer aldığı bu listede önümüzdeki yıllarda çok daha fazla DPÜ’lü akademisyenin yer alacağına ve Kütahya’nın ve üniversitemizin adının daha fazla duyulacağına eminim. Listede yer alan tüm arkadaşlarımı kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

AKADEMİSYENLERİN VERİLERİNİ GÜNCEL TUTMASI ÇOK ÖNEMLİ

Açıklanan liste hakkında görüş bildiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez ise AD Scientific Index’in hazırladığı listenin ayrıntılarına değinerek şunları söyledi: “Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yayımlanan geniş listede 46 akademisyeni bulunuyor. Bu listeye girecek daha fazla akademisyenimiz olduğunu da biliyoruz. Çalışmanın künyesine bakıldığında yalnızca Google Akademik’teki açık profillerin temel alındığını görüyoruz. Tüm akademik personellerimizin ulusal ve uluslararası ölçekli akademik veri profillerini her zaman güncel tutmalarının önemini bu vesileyle hatırlatmak istiyorum. Listede yer alan tüm akademisyenlerimizi tek tek kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Yeni dönemde farklı kuruluşlarca yayımlanacak listelerde daha çok akademisyenimizin yer almasını umuyorum”.

DPÜ’LÜ 11 AKADEMİSYEN İLK 10 BİN’DE

Uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in Google Akademik’teki açık profilleri temel alarak hazırladığı ve en çok atıf alan akademisyenlerin sıralandığı liste 212 ülke ve 14.110 üniversitedeki 712 bin akademisyenden oluştu.  Kurumun, Türkiye’de yer alan üniversite ve kurumlardaki en çok atıf alan ve en yüksek H ve i10 dizinlerine sahip ilk 10 bin akademisyeni gösteren listesinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden 11 akademisyen ve 1 öğrenci yer aldı.

Yapılan değerlendirmeye göre, ilk 10 bin kişilik listede yer alan akademisyenler ve görev yaptıkları birimler şu şekilde sıralandı: Prof. Dr. Vagif Guliyev – Fen Edebiyat Fakültesi – Matematik Bölümü,Prof. Dr. Aytunga Oğuz – Eğitim Fakültesi – Eğitim Bilimleri Bölümü, Doç. Dr. Nezire Derya Ergun Özler – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – İşletme Bölümü, Prof. Dr. Metin Bülbül – Fen Edebiyat Fakültesi – Biyokimya Bölümü, Doç. Dr. Senar Alkın Şahin – Eğitim Fakültesi – Eğitim Bilimleri Bölümü, Doktora Öğrencisi Ayşenur Aygün – Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Prof. Dr. Hasan Göçmez – Mühendislik Fakültesi – Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, Prof. Dr. Alper Tolga Çolak – Fen Edebiyat Fakültesi – Kimya Bölümü, Dr. Öğr. Üyesi Rukiye Ayrancı – Simav Meslek Yüksekokulu – Laboratuvar Teknolojisi Programı, Prof. Dr. Levent Mercin – Güzel Sanatlar Fakültesi – Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Doç. Dr. Nihal Tunca Güçlü – Eğitim Fakültesi – Eğitim Bilimleri Bölümü, Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal – Eğitim Fakültesi – Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü. Yayımlanan listeyle beraber AD Scientific Index’in 2022 Dünya Üniversiteleri ve Bilim İnsanları Sıralaması’nın tam listesi de kamuoyuyla paylaşıldı. Listede üniversitemizden 46 akademisyen yer aldı.

AHMET DİNÇ- ÖZEL HABER

6 Ocak 2022 tarihli gazetemizin manşetinde yer aldı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu