Sürmanşet

Eski düzeni yıkacaklar

Kütahya Eczacı Odası Başkanı Süleyman Cahit Ceylan, TEB yönetiminin sorun ve problemleri çözmede yetersiz kaldığını dile getirdi. Ceylan, gelecek ay yapılacak TEB seçimlerinde eczacıların sorunlarının çözüm getirecek bir değişim yaşanmasını arzuladıklarını ifade etti. Kütahya’daki eczacıları uyaran Ceylan, “Yönetimi beğenmeyebiliriz ama sahip çıkmalıyız” dedi.

Kütahya Eczacı Odası 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Süleyman Cahit Ceylan, güven tazeledi. Süleyman Cahit Ceylan konuşmasına pandemi döneminde eczacıların yaşadıkları zorlukları ve destekleri anlatan Başkan Ceylan, “Kütahya’da ki eczacılarımız bu sağlık savaşında elini taşın altına koydu. Yapması gerekenleri bir duruş olarak sergiledi. Her zaman halk sağlığının yanında yer alarak gerekli görevini yerine getirdi. Ne kadar sağlam ve düzgün durursak bu oda ayakta kalacaktır. Bu hepimizin üyelik görevi olduğunu düşünüyorum.  Genel Kurulumuz öncekine göre daha fazla. Buraya geldiğimiz zaman buralar karşılık beklemeden hizmet verilen yerler. Burada sizi görmek bize çalışma azmi veriyor. Pandemi döneminde hiç karşı karşıya kalmadığımız denetlemeler ve kurumlarla karşı karşıya kaldık. Türkiye’deki seyri sosyal medya ve haberlerden takip ettiğimiz kadarıyla Kütahya daha çözüm odaklı şehir. Bu konuda bize çok destek veren mülkü amirler oldu. Vali Ali Çelik’e, İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan’a eczacıların yanında oldukları için, ulaşabilir oldukları için teşekkür ederiz Pandemi döneminde yönetim kurulundaki arkadaşlara her birine daha büyük yük ve sorumluluk bindi. Pandemi sürecini Eczacılar Odası yönetimi olarak aldığımız dönüşlerden anladığımız kadarıyla güzel yönettiğimizi düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“ELEŞTİRİRKEN BİLE TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ’NE SAHİP ÇIKALIM”

Türk Eczacıları Birliği (TEB) kötü yönetilse dahi çatı kurulu olduğu için ihtiyacın olduğunu anlatan Ceylan, “Türk Eczacıları Birliği’ni bizde eleştireceğiz. Türk Eczacıları Birliği’nin genel seçiminde nelerin yapılıp yapılmadığını net olarak ortaya koyacağız. Sizin sesiniz olacağız. Yalnız eleştirirken Türk Eczacılar Birliği örgütümüze sahip çıkacağız. O kimsenin değil. Sadece bizim. Orası şahıslarla anılabilecek bir kurum değil. Lütfen eleştirirken Türk Eczacıları Birliğine sahip çıkalım. İler ki dönemlerde eleştirecek bir kurum ortada kalmayabilir. Çatı örgütümüz. Çatımız olmazsa dışarıdan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı korunmasız oluruz. Tek başımıza bir şey başaramayız. Param paça olur gideriz. Yönetim şekli ve tarzı, düşüncelerini beğenmeyebiliriz. Ama Türk Eczacıları Birliği ve eczacılar odasına sahip çıkalım” dedi.

“HALİMİZİ BİLEN DEVLET YÖNETİCİLERİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Sorunların çözümü için nitelikli yöneticilere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ceylan, “Biz hala 10 yıl önceki kararname ile eczanelerimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Burada açık açık söylememiz lazım. Eczacılarımız eczanelerini sürdürebilmeleri için tıkanmış durumdalar. Eczacılar pandemi döneminde ne kadar bu işin içinde ve etkin olduklarını ortaya koymuşlarken artık bazı şeyleri isteyebilme ve söyleyebilme idaresini ortaya koymamız lazım. 2017’de bu kürsüde bahsettiğim ana sorunlar devam ediyor. Sizin çalışmalarınıza, isteklerinize kulak veren, sizin halinizi bilen devlet yöneticilerine ihtiyacımız var. Artık devlet yöneticilerimiz, Sağlık Bakanımız, TİC Başkanımız, bağlı olduğumuz kurumlardaki yöneticilerin eczacıya yönelik iyileştirmelerin, eczane ekonomisine yönelik düzenlemelerin biran önce hayata geçmesi için sesimize kulak vermesi lazım.  Eğer bu sese kulak verilmezse eczacı eczanesini yönetemez. Zor duruma düşerse Türkiye’de sıkıntılar olacağını söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu talepleri buradan kurumlara, bakanlıklara iletecek, sesimiz olacak  gerçekten donanımlı nitelikli, ileri görüşlü donanımlı arkadaşlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“PROBLEMLERİ İKİLİ İLİŞKİLERLE ÇÖZÜYORUZ”

Eski düzenin yıkılması gerektiğini bildiren Ceylan, “Sesimiz olacak donanımlı nitelikli ve ileri görüşlü, eczacıların sıkıntılarını bilen arkadaşlarımızla ilerleyeceğiz. Birçok arkadaşımızla konuştuğumuz zaman çoğu zaman Türk Eczacılar Birliği’nden memnun değiliz. Sorunlar çözülmüyor. Ulaşamıyoruz. Eczacıların yaşadığı problemleri Kütahya Eczacı odası olarak kendi imkanlarımızla, ikili ilişkilerimizle çözüyoruz. 1 ay sonra Türk Eczacılar Birliği seçimleri olacak. Sizden güveni ve onayı aldığımı düşünüyorum. Kütahya Eczacı odası eczacının menfaatleri ve problemleri düzeltecekse, niteliğe sahipse onun yanında duracaktır. Katkı vermemiz istendiği yerde katkı vereceğiz. Biz bir ateş yakmaksak birilerini uyandırmazsak aynı düzen devam edecek. Ateş yakmaya kendi bölgemizden başlamalıyız. Nitelikli arkadaşlarımızı oraya seçtirebildikten sonra bu problemler niçin çözülmüyor konusunda daha net sorabiliriz. Bundan sonraki Türk Eczacılar Birliği seçimi gerçekten istediğimiz ortamı sağlanması açısından bir başlangıç olur. Eski düzenlerin yıkıldığı bir tarihe şahit olabiliriz” açıklamalarında bulundu.

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu