Sürmanşet

“Fırsatçılığın bedelini Kütahya ödüyor”

Kütahya’da üniversitelerin açılmasıyla birlikte kiralar fırladı. Fırsatçılık yapanlar kiraların el yakmasını sağladı. Mal sahiplerini empati yapmaya davet eden Erol Ertürk, öğrenci okutmanın zor olduğunu söyledi. Öğrencilere makul yaklaşılması gerektiğini bildiren Ertürk, “Fırsatçılar kendilerinin para kazandığını sanıyor ama bunun bedelini Kütahya ödüyor” dedi.

Üniversitelerin yüz yüze eğitim modeliyle açılması kiralık dairelere olan talepte patlamaya neden oldu. Talep artışını fırsata çevirmeye çalışan Kütahyalı bazı ev sahipleri kira fiyatına 100TL’den 600TL’ye kadar zam uyguladı. İyi Parti Kütahya İl Başkanı, kira artışlarında makul fiyatlar uygulanmasını fırsatçılık yapmanın Kütahya’ya zarar vereceğini dile getirdi. Fırsatçılık yapanları kınayan Erol Ertürk, “Üniversite sınavını kazanıp şehrimize gelen bütün öğrencilere öğrencilik hayatlarında başarılar diliyoruz. 2 yıldır pandemi dolayısıyla eğitime ara vermek zorunda kalan öğrenciler okula tekrar gelerek eğitimlerine kaldığı yerden devam edecekler. Yüz yüze eğitimin verimi ile sanal eğitim bir olamaz; o nedenle umarım tekrar yasak olmaz ve eğitimlerine devam ederler. Üniversite öğrencileri ve askerler bizim Kütahya’mız için birer bacasız bir fabrikadır, bunun kıymetini bilmemiz lazım. Her zaman söylediğimiz gibi fırsatçılar kendilerinin para kazandığını sanıyor ama bunun bedelini Kütahya ödüyor. Türkiye’de yaşam standartlarında ev kiraları artmakta ama bunun fırsatçılığa dönüşmesini kınıyoruz. Fırsatçılık yapanların, kendisinin de düşük gelirli bir aile olabileceğini; çocuğunun başka bir şehirde okumasının nasıl bir durum olacağını düşünmesi, empati yapması lazım. Kendisini ve çocuğunu nasıl geçindireceğini iyi düşünmesi lazım. Bu yüzden fiyatları biraz daha makul tutmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

“ÖĞRENCİ OKUTMAK ZOR”

İYİ Parti iktidara geldiği zaman eğitime desteğe önem vereceklerini anlatan Erol Ertürk, “Öğrenci okutmak zor, öğrenci okutan bilir. Devletten yeterli desteği alamayan aileler, öğrencilerini okutmakta çok zorluk çekmekteler. Öğrencilerinin KYK borçlarının silinmesini başından beri söylüyoruz, genel başkanımız da söylüyor. KYK borçları yüzünden icra verilen öğrenciler oldu. Bir öğrencinin asgari ücretten fazla para harcayacağı bir ortam var şu an. Devletten yeterli desteği alamıyor. Çalışmak zorunda olduğu zaman eğitim hayatında aksama oluyor. Biz öğrenciye destek veren, eğitime öncelik tanıyan bir eğitim sistemi ile üniversite eğitiminin İYİ Parti döneminde çok iyi olacağını vaat ediyoruz. Bunun takipçisi olacağız, öğrencilerimize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu