KütahyaSürmanşet

Gözler bakanlıkta!

Abdülhamid Han’ın hatırası Kütahya Lisesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2022 inşaat maliyet fiyatlarını açıklamasıyla ihaleye çıkacak. Orijinaline uygun restore edilecek olan Taş Mektep yıllık 60 öğrenci alacak. Taş Mektep ’in yanındaki beton bina çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde yıkılacak.

İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit okul inşaatlarında incelemelerde bulunmuştu. Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen 10 Ocak Gazeteciler Günü buluşmasında gazetecilerin soruları üzerine Hasan Başyiğit, okul inşaatlarının son durumları hakkında bilgi verdi. Kütahyalıların en çok merak ettiği Kütahya Lisesi hakkında Hasan Başyiğit, “Oranın ihale hazırlıkları devam ediyor. Restorasyon yapacağız taş mektebi. Yanındaki büyük beton bina özel yöntemlerle yıkılacak. Darbeli vinçlerle değil. Başka binalara zarar vermeyecek şeklide küçük küçük yıkım gerçekleştirecek. 2022 yılının Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından inşaat maliyetlerinin güncellenme rakamlarını bekliyoruz. Rakamlar güncellendiğinde ihaleye çıkacak kadar hazırlığımız var. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde taş mektepte restorasyon çalışmaları başlayacak. Binayı boşalttık. Orada Kütahya Lisesi adı olmayan başka bir okul vardı. O bina Kütahya Lisesi olarak açılmış. 1890 yılında Abdülhamit Han’ın hatırasıdır bu şehre. Bu hatıra aynı şekliyle devam edecek. Kütahya Lisesi olarak devam edecek. Öğrencileri şu an Şehitler İlkokulu’nun binasında eğitim görüyor. Restorasyondan sonra o binaya 2 şube öğrenci alacağız. Proje okul oldu orası. 30+30 olmak üzere toplam 60 öğrenci alacağız yıllık. Binada 12 derslik var. Bazı sınıfları sosyal donatı alanı olacak. Geriye kalan 8 derslikte öğrenciler okuyacak. Biz tarihi yaşatma gayretindeyiz. Kütahya lisesi mezunlarına vefa borcumuz var. Ben ilk Kütahya’ya geldiğimde mezunlar bu isteği dile getirmişlerdi. Bunu yapacağıma söz vermiştim. Aslına, orijinaline uygun hizmete girecek” diye konuştu.

1890 YILINDA AÇILAN TAŞ MEKTEP

 ZAMLAR OKUL İNŞAATLARINI DA ETKİLEDİ

Yıkılan okulların inşaatları hakkında Hasan Başyiğit, “İnşaatlarda duraksayanlarda, bitmeye yakın olanlar da var. Ümran Aygen İlkokulu’nu yarıyıl tatilinde açacağız. Hazırlıkları hızlı şekilde devam ediyor. 1 haftalık işi kalmıştı. Diğer okullarımızda inşatlar iyi gidiyor. Müteahhitler giderlerinin artmasından şikayetçi. Bu fiyat artışlarının biraz telafi edilmesi ile ilgili meclise sunulan yasa tasarısının içerisinde fiyat farkı da var. O yasalaşırsa müteahhitlerimiz de daha rahatlayacaklar. Kalan işlerini daha hızlı şekilde tamamlayacaklar. Çok ciddi aksamamız yok. 2 münferit durum var. Zafertepe ortaokulu adıyla açacağımız binanın inşaatı çok yavaş gidiyor” açıklamalarında bulundu.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HASAN BAŞYİĞİT (soldaki)

ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’NİN YERİNE ANAOKULU YAPILACAK

Binlerce öğrencisi ve mezunu olan Kütahya Endüstri Meslek Lisesi’nin son durumunu anlatan Başyiğit, “Endüstri meslek lisesinin ihalesi 1 defa çıktı. Yaklaşık maliyetten daha yüksek teklif verildiği için ihale edilemedi. İhale edilecek. Yeni endüstri meslek lisesi karayolları ile maliyenin arasında eski teiaş lojmanlarının bulunduğu arsaya olacak. Eski yer ile ilgili de Kütahyalı hemşerilerimizin bilimsel etkinlikler yapacağı yeşillikler içinde yaşam merkezi olacak. Bisiklet yolu olacak içinde. Aile kafeteryasında otursun çocuğu orada bir etkinliğe katılsın istiyoruz. İçinde kaykay paten pisti olsun, basketbol, voleybol sahası olsun diye düşünüyoruz. Değişik konsept içinde yeşilliklerin olacağı bir yer olacak. Oradaki ağaçların yerini ilettik yetkili firmaya ona göre vaziyet planı yapacak. Mevcut ağaçlar bizim işimizi kolaylaştırıyor. Orayı muhafaza ederek köşesine de şehir merkezinde olmayan anaokulu yapacağız. Bakanlık tarafından bu kabul edildi” ifadelerini kullandı.

 “KÜTAHYALILAR KÜTAHYA’YI TANIMIYOR”

Kütahya’nın tanıtımı için çalışma yaptıklarını söyleyen Müdür Başyiğit, “Kütahya ile ilgili Okulum Kütahya diye ders kitabı hazırladık. Bu kitap orta okullarda seçmeli ders olarak seçen öğrencilere okutuyoruz. Bunun yanında şehrimiz Kütahya isminde farklı bir kitap hazırladık. Öğrencilerin ders kazanımları ile ilişkilendirilen tabloların da içinde barındığı ve Kütahya’yı anlatan bir kitap. Bu kitap elektronik olarak web sitemizde yer alıyor. Öğrencilerimizin bu kitabı yarı yıl tatilinde okumalarını ısrarla tavsiye ediyorum. Kütahyalılar olarak Kütahya’yı tanımıyoruz. Dışarıdan gelenler Kütahya’yı bizden daha iyi tanıyor. Böyle bir eksikliğimiz var” dedi. AHMET DİNÇ

YIKILACAK KÜTAHYA LİSESİ BETON BİNASI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu