Sürmanşet

Özel halk otobüslerinin sahibi belediye değil!

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, halk otobüslerinin 1998 yılında özelleştirildiğini hatırlatarak belediyenin istediği gibi müdahale edemediğini açıkladı. Alim Işık, “Kütahya Belediyesi’ni otobüslerin sahibi zannediyorlar. Geçmiş olsun. O, 1998’de bitmiş” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, halk otobüslerine dair belediyeye yöneltilen eleştirilere cevap verdi ve belediyenin sadece denetleme yetkisinin olduğunu hatırlattı. Başkan Işık, 1994-2004 yılları arasında görev yapan eski başkan Süleyman Canan’a göndermede bulunarak; otobüsleri 1998’de özelleştirdiği için şuan sıkıntılar yaşandığını anlattı. Özelleştirme yapıldığı için şuan sadece orta yolda buluşma stratejisi izleyebildiklerini kaydeden Işık, “Şu gerçeği sakın unutmayın! Bu otobüsler belediyenin değil. 1998 yılında özelleştirilmiş özel vatandaşların. Bu arkadaşlar bir araya gelip kooperatif kurmuşlar. Belediye sadece kooperatifi denetleme yetkisine sahip. İstediğimiz zaman o otobüsü oradan al, oraya gönder, ihraç et gibi böyle bir hakkımız yok. Kütahya Belediyesi’ni otobüslerin sahibi zannediyorlar. Geçmiş olsun. O, 1998’de bitmiş. Yani şu anda yıllar önce belediyenin en önemli görevi olan ulaşım hizmeti özelleştirilmiş olduğu için biz sadece bunlarla bir partner olarak uygun şartlarda hemşerilerimize hizmet vermenin yollarını arıyor ve orta yolda buluşmayı tercih ediyoruz. Öyle iki tarafın birbirine efelik yapmasıyla geçmişte olan kavgalardan bu vatandaş zarar görüyor.  Biz ondan yana değiliz. Biz mümkün olduğu kadar ortada buluşarak; otobüsleri, vatandaşları ve belediyeyi sıkıntıya sokmadan bu hizmeti nasıl daha kaliteli hale getiririz diye çalıştık. Göreve başladığımda otobüslerin bazılarında engellilerin yararlanabilecekleri platformlar ve diğer donatıları yoktu. 287 adet halk otobüsünün tamamı engellilerin ulaşımına açık hale geldi. Denetimleri sıklaştırdık.” diye konuştu.

“ŞOFÖRLERİN TAMAMINI EĞİTİMDEN GEÇİRİYORUZ”

Akıllı ulaşım sistemi ve şoförlerin eğitimden geçirilmesiyle sorunların barış ortamında çözüleceğini bildiren Alim Işık, ulaşım yönetmeliğinin değiştiğini belirtti. Mal sahiplerinin yanında şoförlere de cezaların yansıyacağını açıklayan Işık, “Şu anda yönetmeliğimizi değiştirdik Daha önce sizin şikayetleriniz ve ihbarlarınız üzerine ilgili otobüsü kameralarla inceliyorduk. Söz konusu şikayet haklıysa yönetmeliğin öngördüğü miktarda mal sahibine ceza kesiyorduk. Şoföre bir şey yoktu. Dolayısıyla bu şoför aynı hatayı tekrar tekrar yapıyordu. Yönetmeliğimizi değiştirdik. Mal sahipleri şoförlere ceza kesebilecek hale geldi. Havuzdan ödeme sistemini mümkün olduğu kadar kaldırttık. 1 kaç kez aynı hatayı yapan şoför veya mal sahibi gerekirse trafikten men edilecek duruma geldik. Bu yönetmelik Belediye Meclisimizden geçti, önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak. Şoförlerin tamamını eğitimden geçiriyoruz. Onun için ne olur konuyu birlikte çözebilecek bir mantıkla ele alalım. Yani belediye istediği zaman otobüsleri devre dışı bırakamaz. Bıraktığı zaman alternatif ulaşım sistemini getirmemiz lazım. Şansımız da yok. Zamanında satmışlar, bu hakkı devretmişler. Onun için barış ortamında toplu taşıma ile ilgili sorunları çözmenin yolunu, modern akıllı sistemleri Kütahya’ya getirmekte bulduk” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

Dumlupınar Gazetesi’nin yayımladığı haber, fotoğraf ve görüntü ile internet ve wap için oluşturduğu her türlü bilgi, izin alınmadan hiçbir şekilde kullanılamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu