Sürmanşet

Sigortasız geziyorlar!

Araç ve parça fiyatlarının yükselmesi trafik sigortası fiyatlarına yansıdı. Kütahya’da sigortalılık oranının düştüğünü söyleyen KÜTSADER Başkanı Özcan Aykul, “400 TL civarı fiyatlar bir anda 800-900’lü rakamlara yükseldi. En düşük sigorta artık 890 TL civarında çıkıyor. Sigortalılık oranı ocak ayında çok çok düşmüş durumda” dedi.

Kütahya Sigorta Acentecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Özcan Aykul Sigorta Aracılık ve Danışmanlık Hizmetinin sahibi Özcan Aykul, zamların trafik sigortasına olan etkisi hakkında bilgi verdi. Trafik sigortası hakkında Özcan Aykul’un yaptığı açıklamanın satır başları şu şekilde; “Yaklaşık 20 yıldır sigortacılık faaliyeti veriyoruz. Geçen aralık ayı içinde yüzde 100’e yakın zam söz konusu oldu. Dövizin yükselmesi ve piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle, araç ve parça fiyatları yükseldi. Bu sigorta fiyatlarına yansıdı. 7. Basamak olarak kestiğimiz 400 TL civarı fiyatlar bir anda 800-900’lü rakamlara yükseldi. En düşük fiyat Kütahya plakalı araçlarda 7. Basamakta 890 TL civarında çıkıyor.

SİGORTA FİYATLARI ARABA SATIŞLARINI DÜŞÜRDÜ

Sigorta fiyatları araç satışlarını etkiledi. Fiyatlar yükselince araç satışı ve sigorta yaptırım oranı düştü. Geçen senelere göre yüzde 50 düşüş var. Aralık ayında başlayan bu durumun etkisi ocak ayında arttı. Sigortalılık oranı ocak ayında çok çok düşmüş durumda.

FİYARTLARDAN ÇOK ACENTE ÖNEMLİ

Sigorta fiyatlarını fiyatları neredeyse birbirine yakın. Bu noktadan sonra hizmetler ön plana çıkacak. Bazı sigorta şirketleri taksit sayısını arttırıyor. Çoğu şirket taksit sayısını kaldırdı, tek çekim olarak yapıyor. Sigorta yaptırırken vatandaşlar taksit sayısı ve ücretsiz çekici ve mini onarım hizmeti var mı yok mu diye bakıyor. Vatandaşlara öncelikle acenteden sigorta almalarını tavsiye ediyoruz. Sigorta birçok alanda satılıyor. İnternette, bankalarda veya yetkisiz aracı kurumlar da sigorta yapabiliyor. Bildiğiniz tanıdığınız acenteden yaptırın. Poliçenizdeki teminat bölümünü inceleyin.

SAHTE POLİÇELERE DİKKAT EDİN

Bazı online platformlarda kredi kartı ile alışveriş yapıyorsunuz. Sigortanızı kredi kartı ile yaptırıyorsunuz. Hiç tanımadığınız bilmediniz birisine kredi kartınızı veriyorsunuz. Daha sonraki yaşanan olaylardan görüldüğü gibi kredi kartı başka alışverişlerde kullanılıyor. Vatandaş bunu iptal ettirmek için ayrıca uğraşıyor. Kredi kartı isteği dışında kullanılmış oluyor. Bazı platformlarda sahte poliçe olabiliyor. Hasar olduğu zaman poliçesi karşılamadığı için vatandaş kendi cebinden yaptırmak zorunda kalıyor. Poliçe yaptırıp aracını sattığı zaman iptal ettirmek için günlerce uğraşıyor.  Kaza oluyor, kendisine muhatap bulamıyor. Bir acenteden işlemini yaptırmış olsa ona 7/24 hizmet verilir. Diğer platformlarda bu yok maalesef.

KAZA TUTANAĞI NASIL TUTULUR?

Başınıza kaza geldiğinde öncelikle olay yerini fotoğraflayıp tutanak tutmalısınız. Sonrasında servis aşaması başlıyor. Tutanağı sigortalılar kendi aralarında tutabiliyor. Araç kamu aracıysa veya devlet malına zarar vermişse anlaşmalı tutanak yerine polis veya jandarma tutanağı gerekiyor. Mobil platformlarda kaza tutanağı uygulaması var. Mobil tutanak olarak şeklinde tutulabilir ya da biz müşterilerimize iki nüshalı form veriyoruz. Örnek tutanağa bakarak doldurabilirler. Dolduramadığı durumlarda, aklına takılan bir şey olduğu zaman acentelerden destek alınabiliyorlar.  Birçok çalıştığımız firmada sigortanın içinde çekici hizmeti ücretsiz olarak veriliyor. Bazılarında sadece kaza bazılarında arıza ve kaza durumunda. Bu teminata dahil oluyor. O konuda müşteri bize talepte bulunduğu zaman sigortadan yönlendiriyoruz”. AHMET DİNÇ- ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu